Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Pawlikowski: Pies jest pewniejszy niż sprzęt

23.11.2012

O kontroli pirotechnicznej na pokładzie tupolewa oraz wiarygodności badań portal Stefczyk.info rozmawia z byłym szefem BOR, płk. Andrzejem Pawlikowskim.

Stefczyk.info: "Gazeta Polska Codziennie" wraca do kontroli, jaką BOR przeprowadzał na pokładzie tupolewa lecącego do Smoleńska. Gazeta opisuje, że używano do badań psa. Pana zdaniem działania Biura były aktualne?

Płk Andrzej Pawlikowski: Jestem pewien, że Biuro Ochrony Rządu wypełniło swoje obowiązki i dokonało rzetelnej kontroli pirotechnicznej samolotu, który leciał do Smoleńska. Jestem pewien, że zrobiono to zgodnie z procedurami. Rzecznik BOR potwierdził to. Z tego co wiem odpowiednie dokumenty pokontrolne zostały przekazane prokuraturze. Mam pewność, że te sprawy zostały przeprowadzone w sposób rzetelny.

Czyli możemy mieć pewność, że na pokładzie tupolewa nie było materiałów wybuchowych.

Jeśli wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z procedurami to możemy mieć pewność, że materiałów wybuchowych w samolocie nie było. Jeśli psy oraz sprzęt pirotechniczny nie wykryły żadnych podejrzanych substancji, to musi mieć to odzwierciedlenie w dokumentacji związanej z kontrolą. Jeśli tak jest to można mówić, że nie było substancji wybuchowych na pokładzie. Funkcjonariusze BOR nie pozwoliliby sobie na to, by ukryć fakt wykrycia przez urządzenia czy psa materiałów wybuchowych. Nie spotkałem się z taką sytuacją. Uważam, że w czasie kontroli pirotechnicznej nie doszło do takiego wydarzenia.

Co jest w stanie wykryć pies? Mógł nie zauważyć śladów materiałów wybuchowych?

Mogę zapewnić, że psy w poszukiwaniu materiałów wybuchowych czy substancji, w których składzie są materiały wybuchowe, są skuteczniejsze i pewniejsze niż nowoczesny sprzęt. Im można ufać.

Jak w takim razie rozumieć wykrycie w Smoleńsku materiałów wybuchowych?

Ciężko mi się ustosunkować do tego. Nie byłem świadkiem ani uczestnikiem czynności w Smoleńsku, nie znam okoliczności badania samolotu. To jest dla mnie wielka niewiadoma. Nie wiem, skąd ten materiał się tam wziął. Prokurator Szeląg zapewniał, że na razie jeszcze nie ma pewności w tej sprawie. W mojej ocenie trzeba poczekać na ostateczną ekspertyzę w tej sprawie.

Prokuratura wojskowa oświadczyła, że również na tupolewie o numerze bocznym 102, który jest w Mińsku Mazowieckim, wykryto substancje, które mogą być materiałem wybuchowym. Jak Pan to ocenia?

Dla mnie dziwny wydaje się fakt badania tupolewa o nr bocznym 102. Nie wiem, dlaczego szukano materiałów wybuchowych w tym samolocie. Wydawało mi się, że przedmiotem śledztwa są wydarzenia związane z Tu-154M o nr 101. Nie wiem, czemu ma służyć badanie tego samolotu, który jest w Polsce. To są jakieś czynności prokuratury. Być może chodzi o badania porównawcze. Nie wiem, pozostawiam do prokuraturze. Nie chcę tego komentować.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook