Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Pawlikowski: Pies jest pewniejszy niż sprzęt

23.11.2012

O kontroli pirotechnicznej na pokładzie tupolewa oraz wiarygodności badań portal Stefczyk.info rozmawia z byłym szefem BOR, płk. Andrzejem Pawlikowskim.

Stefczyk.info: "Gazeta Polska Codziennie" wraca do kontroli, jaką BOR przeprowadzał na pokładzie tupolewa lecącego do Smoleńska. Gazeta opisuje, że używano do badań psa. Pana zdaniem działania Biura były aktualne?

Płk Andrzej Pawlikowski: Jestem pewien, że Biuro Ochrony Rządu wypełniło swoje obowiązki i dokonało rzetelnej kontroli pirotechnicznej samolotu, który leciał do Smoleńska. Jestem pewien, że zrobiono to zgodnie z procedurami. Rzecznik BOR potwierdził to. Z tego co wiem odpowiednie dokumenty pokontrolne zostały przekazane prokuraturze. Mam pewność, że te sprawy zostały przeprowadzone w sposób rzetelny.

Czyli możemy mieć pewność, że na pokładzie tupolewa nie było materiałów wybuchowych.

Jeśli wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z procedurami to możemy mieć pewność, że materiałów wybuchowych w samolocie nie było. Jeśli psy oraz sprzęt pirotechniczny nie wykryły żadnych podejrzanych substancji, to musi mieć to odzwierciedlenie w dokumentacji związanej z kontrolą. Jeśli tak jest to można mówić, że nie było substancji wybuchowych na pokładzie. Funkcjonariusze BOR nie pozwoliliby sobie na to, by ukryć fakt wykrycia przez urządzenia czy psa materiałów wybuchowych. Nie spotkałem się z taką sytuacją. Uważam, że w czasie kontroli pirotechnicznej nie doszło do takiego wydarzenia.

Co jest w stanie wykryć pies? Mógł nie zauważyć śladów materiałów wybuchowych?

Mogę zapewnić, że psy w poszukiwaniu materiałów wybuchowych czy substancji, w których składzie są materiały wybuchowe, są skuteczniejsze i pewniejsze niż nowoczesny sprzęt. Im można ufać.

Jak w takim razie rozumieć wykrycie w Smoleńsku materiałów wybuchowych?

Ciężko mi się ustosunkować do tego. Nie byłem świadkiem ani uczestnikiem czynności w Smoleńsku, nie znam okoliczności badania samolotu. To jest dla mnie wielka niewiadoma. Nie wiem, skąd ten materiał się tam wziął. Prokurator Szeląg zapewniał, że na razie jeszcze nie ma pewności w tej sprawie. W mojej ocenie trzeba poczekać na ostateczną ekspertyzę w tej sprawie.

Prokuratura wojskowa oświadczyła, że również na tupolewie o numerze bocznym 102, który jest w Mińsku Mazowieckim, wykryto substancje, które mogą być materiałem wybuchowym. Jak Pan to ocenia?

Dla mnie dziwny wydaje się fakt badania tupolewa o nr bocznym 102. Nie wiem, dlaczego szukano materiałów wybuchowych w tym samolocie. Wydawało mi się, że przedmiotem śledztwa są wydarzenia związane z Tu-154M o nr 101. Nie wiem, czemu ma służyć badanie tego samolotu, który jest w Polsce. To są jakieś czynności prokuratury. Być może chodzi o badania porównawcze. Nie wiem, pozostawiam do prokuraturze. Nie chcę tego komentować.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook