Jedynie prawda jest ciekawa


Płk. Pawlikowski: Patologia drąży BOR

23.06.2012

Gen. Janicki czuje się całkowicie bezkarny – mówi portalowi Stefczyk.info płk. Andrzej Pawlikowski, były szef Biura ochrony Rządu.

Stefczyk.info: Do opinii publicznej przedostają się kolejne niepokojące opinie i fakty dot. nieprawidłowości w Biurze Ochrony Rządu. Wyłania się z nich bardzo ponury obraz stanu tej formacji. Jak Pan to ocenia?

Płk. Andrzej Pawlikowski: To są bardzo niepokojące informacje. One zaczynają wypływać również ze środka służby. Dziś „Nasz Dziennik” publikuje rozmowę z funkcjonariuszem Biura. Patologia drąży BOR od minimum czterech lat. Funkcjonariusze czują się obecnie niepewnie, nie ma instytucji, która zadbałaby o ich interes. Szukają więc sposobu, by swoje niezadowolenie wyrazić publicznie, w mediach. To bardzo niepokojące.

Dlaczego?

W mojej ocenie na wszelkie nieporozumienia, czy patologie powinna reagować służba, w której do nich dochodzi. Odpowiednie gremia powinny rozwiązywać te kwestie. Jednak żeby miało to miejsce kierownictwo BOR, MSW czy odpowiednie komórki kontrolne, jak NIK muszą zapobiegać i podejmować odpowiednie działania kontrolne. Tak się niestety nie dzieje. Funkcjonariusze coraz głośniej mówią, a minister i szef BOR przyjmują to za normę.

Rząd nawet uznaje, że generał Janicki jest osobą odpowiedzialną, rzetelną i wciąż gwarantuje profesjonalizm służby

Jeśli tak ma wyglądać rzetelność gen. Janickiego, to ciekaw jestem, co władza rozumie pod hasłem nierzetelności. Warto zaznaczyć, że poprzednie ekipy BOR nie mogły liczyć na taką ochronę polityczną jak Janicki. Dla nich jedna setna obecnych nieprawidłowości oznaczałaby konieczność odejścia ze służby. Szef BOR zawsze musiał być świadomy, że nawet mała patologia w jego służbie może skończyć się odwołaniem lub innymi konsekwencjami. Janicki tymczasem czuje się całkowicie bezkarny. Dochodzi więc do takich sytuacji, jak te opisywane ostatnio w mediach.

Jakie znaczenie ma BOR dla państwa polskiego?

To jest służba, która stanowi ważny element państwa. Kiedyś BOR to była bardzo elitarna jednostka. Służyć w BOR to był honor dla każdego funkcjonariusza. Obecnie wielu ucieka z tej formacji. Zostają głównie ci młodzi, niedoświadczeni. Oni dostają często zbyt poważne zadania, co kończy się jak w Budzie Ruskiej, gdzie dwóch pijanych funkcjonariuszy wjechało w drzewo.

Od czego należałoby zacząć odnowę tej służby?

Wielokrotnie powtarzałem, że BOR musi przejść reorganizację i modernizację. Należy koniecznie zmienić obecne kierownictwo służby, od szefa do poszczególnych szefów komórek organizacyjnych. Na te stanowisko muszą trafić ludzie nie z klucza partyjnego, ale eksperci, ludzie, którym zależy na prestiżu tej formacji, nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej. W mojej opinii należy również zmienić podległość BOR. Ono powinno zostać wyłączone z MSW i podlegać bezpośrednio premierowi. Obecnie szef jest podległy ministrowi spraw wewnętrznych, ale realizuje również zadania innych ministrów. To krępuje mu możliwości działania. Ministrowie bowiem często mają polecenia sprzeczne z zadaniami i interesami BOR. Taka sytuacja nie może mieć miejsca. Szef BOR musi mieć swobodę realizacji zadań. On powinien więc być podległym szefowi rządu i mieć rangę ministra.

Rozmawiał saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook