Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Pawlikowski: Janicki odszedł z plamą na honorze

04.03.2013

Rozmowa z byłym szefem BOR, płk. Andrzejem Pawlikowskim.

Stefczyk.info: Gen. Marian Janicki już nie jest szefem BOR. Formacja ma nowego szefa - płk Krzysztof Klimek został p.o. szefem Biura. Czy w pana ocenie uda się obecnie naprawić błędy w BOR, o których wielokrotnie mówi się w mediach?

Płk Andrzej Pawlikowski: Niestety nie wierzę, by pod obecnymi rządami, pod obecnym kierownictwem udało się jakiekolwiek pozytywne dla BOR zmiany wprowadzić. Do tej formacji powinni przyjść ludzie z charakterem, którzy mieliby wizję funkcjonowania tej formacji, którzy mieliby pomysł na wzmocnienie roli BOR w systemie bezpieczeństwa państwa. Żeby uzdrowić sytuację, jaka ma miejsce po kierowaniu BORem przez gen. Janickiego, potrzebne są daleko idące zmiany. W tym zmiana ustawy o Biurze.

Dlaczego?

Ta ustawa ma już wiele lat, weszła w życie w 2001 roku. Ona nie jest i nie była doskonała. Obecnie mamy z kolei wiele nowych wyzwań i niebezpieczeństw, więc te przepisy powinny się zmienić.

Nowy szef BORu nie ma pomysłu na wzmocnienie struktury?

Szanuję płk. Klimka, który pełni obecnie obowiązki szefa BOR. Z osób, które pozostały w Biurze do tej pory, to on jest najbardziej kompetentnym funkcjonariuszem. Sądzę, że on będzie starał się wyprowadzić formację na prostą, ale nie wierzę, by mu się udało. Wiele zależy od zachowania nowego szefa MSW i polityków. Minister powinien udzielić wsparcia nowemu szefowi Biura. Liczę, że Bartłomiej Sienkiewicz przyszedł z pomysłami na Biuro oraz, że będzie mu leżało na sercu wzmocnienie bezpieczeństwa państwa. On powinien wzmocnić pozycję służb. Pokładam nadzieję i ufam, że nowy minister będzie również chciał korzystać z doświadczenia i wiedzy byłych funkcjonariuszy BOR. My jesteśmy otwarci na współpracę, nie chcemy tylko krytykować, chcemy włączyć się w naprawę systemu.

Co dalej z gen. Janickim? W pana ocenie on i jego wiedza są wciąż na tyle cenne, że pozostanie bezkarny?

Wierzę w uczciwość i obiektywizm wymiaru sprawiedliwości. Liczę na to, że gen. Janicki prędzej czy później - zgodnie z przepisami prawa - odpowie za dotychczasowe zaniechania i błędy, do których dopuścił w kierowanej przez siebie formacji. Wierzę, że on od sprawiedliwości nie ucieknie. Odchodząc z BOR Janicki odszedł jako jeden jedyny szef formacji z wielką plamą na honorze. Na jego "wachcie" zginął Prezydent RP oraz tak dużo wybitnych postaci życia publicznego. To się będzie ciągnęło za nim do końca życia. Generał Janicki musi się liczyć z tym, że prokuratura będzie mu deptać po piętach. Liczę, że śledczy będą się starali dojść sprawiedliwości.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook