Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Pawlikowski: Decyzja BOR nie fair

08.02.2013

Rozmowa z byłym szefem BOR, płk. Andrzejem Pawlikowskim.

Stefczyk.info: "Gazeta Wyborcza" opisała materiały BOR na temat ochrony wizyty śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w 2007 roku. Jak pan ocenia decyzję, by udostępnić mediom takie dokumenty?

Płk Andrzej Pawlikowski: Najwyższy czas zaapelować do kierownictwa BOR o zaprzestanie debaty za pośrednictwem mediów. Czas zacząć się konfrontować. Okazją do tego było spotkanie 5 lutego na konferencji zorganizowanej na UKSW. Wtedy można było omówić kwestię zabezpieczenia wizyty prezydenta RP w Katyniu. Niestety jednak, mimo zaproszenia, generał Janicki się nie pojawił. Tam był czas i moment, by się spotkać i porozmawiać. Tam można było, bez udziału polityków, w gronie ekspertów, wyjaśnić kwestie sporne. To, co obecnie zrobił BOR, jest w mojej ocenie nie fair. To są zagrania poniżej pasa. Udostępnianie dokumentów mediom, konkretnej gazecie, w mojej ocenie kwalifikuje się do sprawdzenia przez odpowiednie organy wymiaru sprawiedliwości. Należy zbadać, czy w tym przypadku nie mamy do czynienia z przekroczeniem uprawnień. Przecież w tych aktach znajdują się ważne informacje, których ujawnienie zagraża m.in. osobom ochranianym, czy samym funkcjonariuszom. Oni wciąż biorą udział w takich zabezpieczeniach. Trzeba sprawdzić, czy w tym przypadku zostały przekroczone uprawnienia.

W artykule padają mocne zarzuty związane z działaniami BOR za czasów, gdy Pan był szefem formacji. Czytamy, że w 2007 roku wizyta w Katyniu była źle zabezpieczana. Jak pan te zarzuty komentuje?

Ja już się na ten temat wypowiadałem. Właśnie na UKSW prezentowałem porównanie wizyty z 2007 roku oraz z 2010. W 2007 roku prezydentowi włos z głowy nie spadł. Do tragedii doszło w 2010 roku. Skupmy się więc na wyjaśnianiu tragedii smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 roku. Ja nie mam sobie nic do zarzucenia, jeśli chodzi o nasze działania w 2007 roku. Podkreślałem to już wiele razy. Nam się ze stroną rosyjską współpracowało źle, ale po naszych interwencjach udało się wymóc na nich pomoc. Wizyta prezydenta była dobrze zabezpieczona. Pan prezydent wrócił do Polski cały i zdrowy.

Procedury bezpieczeństwa były przestrzegane w 2007?

Dokładnie, tak było. Procedury były przestrzegane. Warto jeszcze zaznaczyć, że wizyta wizycie nie równa. Nie wszystkie okoliczności tych wizyt były takie same. Nie mogę wchodzić w szczegóły, by nie zdradzać informacji niejawnych. Wspomnę jednak o doniesieniach medialnych, które wskazywały, że przed wizytą w 2010 roku były pewne informacje o zagrożeniach. Jeden z funkcjonariuszy BOR mówił również gen. Janickiemu, że "kiedyś może dojść do tragedii". Nie wiadomo jednak, co z tymi wszystkimi informacjami zrobiono w BOR. Sądziłem, że dowiemy się tego w czasie spotkania na UKSW. Jednak do dziś nie wiadomo, jak się zachowało Biuro.

Rozmawiał TK
[Fot. Jerzy Zawadzki/Bor.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook