Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Pawlikowski: „czyn niegodny funkcjonariusza”

12.05.2014

Rozmowa z płk. Andrzejem Pawlikowskim, byłym szefem BOR.

Stefczyk.info: Tygodnik „Wprost” opisuje wątpliwie kontakty jednego z oficerów chroniących Radosława Sikorskiego. Wojciech B. miał być zaangażowany w ochronę człowieka podejrzanego o handel bronią, który może mieć związki z obcymi służbami. ABW informowała o tym szefa BOR. Jak oceniać takie doniesienia?

Płk Andrzej Pawlikowski: Ustawa o Biurze Ochrony Rządu mówi jednoznacznie, jakie zadania powinni realizować funkcjonariusze. W niej również znajduje się zapis, że funkcjonariusze nie mogą wykonywać czynności poza służbą, chyba że otrzymają zgodę szefa Biura. Trzeba więc sprawdzić, czy gen. Marian Janicki wydał zgodę na tę pracę. Trzeba sprawdzić czy zgodę na swoją aktywność otrzymał.

Z tekstu wynika, że żadnej zgody nie wydawano...

Gdyby to ode mnie zależało takiej zgody by również nie było. Wydaje się, że szef Biura nie powinien takiej zgody udzielać. Jeśli funkcjonariusz realizował natomiast te zadania poza wiedzą przełożonego, w czasie urlopu, dokonał czynu niegodnego funkcjonariusza Biura. I należy wyciągnąć z tego wnioski, konsekwencje służbowe.

Jakie?

Ustawa daje pełen wachlarz możliwych konsekwencji, począwszy od nagany ustnej, a skończywszy na wydaleniu. Te wydarzenia należałoby poddać weryfikacji. W opisywanej sytuacji wydaje się, że nie doszło do weryfikacji. Opisywany czyn był wyjaśniany, ale brak informacji, jak się to zakończyło. Jak widać, opisywany funkcjonariusz wciąż służy w BOR i dalej jest z ministrem.

Jakie znaczenie ma przeszłość jednego z funkcjonariuszy? Co to oznacza dla ochrony szefa MSZ?

Niezależnie od tego, kogo ochrania funkcjonariusz, który ma wątpliwe kontakty, ta sytuacja jest niekorzystna. Ona może stwarzać bezpośrednie czy pośrednie zagrożenie dla osób ochranianych.

W jaki sposób, konkretnie?

Chodzi głównie o pozyskiwanie różnych informacji, które z racji swoich obowiązków mogą posiadać funkcjonariusze BOR. Podejrzane kontakty powodują, że rośnie niebezpieczeństwo, iż takie wiadomości dostaną się w niepowołane ręce.

Jak informuje tygodnik oficer BOR nie informował szefa o swojej aktywności. Czy Biuro ma możliwość kontroli co oficerowie robią w czasie wolnym?

BOR ma takie instrumenty. W 2007 roku, jako szef BOR, zbudowałem komórkę, która miała koordynować działania funkcjonariuszy i sprawdzać, czy nie wykonują oni czynności niezgodnych z prawem. Taka komórka jest i powinna prowadzić swoje zadania. Jak widać te zadania nie są do końca dobrze realizowane, jeśli dochodzi do sytuacji, w których funkcjonariusze mogą oszukać przełożonych. Być może obecnie ta komórka jest zbyt mała i potrzebuje nowych kompetencji, np. prawa do prowadzenia czynności operacyjno-śledczych. Wtedy Biuro miałoby mocniejsze narzędzia, by takie incydenty wyłapywać i przekazywać odpowiednim organom.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Msz.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook