Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Pawlikowski: „czyn niegodny funkcjonariusza”

12.05.2014

Rozmowa z płk. Andrzejem Pawlikowskim, byłym szefem BOR.

Stefczyk.info: Tygodnik „Wprost” opisuje wątpliwie kontakty jednego z oficerów chroniących Radosława Sikorskiego. Wojciech B. miał być zaangażowany w ochronę człowieka podejrzanego o handel bronią, który może mieć związki z obcymi służbami. ABW informowała o tym szefa BOR. Jak oceniać takie doniesienia?

Płk Andrzej Pawlikowski: Ustawa o Biurze Ochrony Rządu mówi jednoznacznie, jakie zadania powinni realizować funkcjonariusze. W niej również znajduje się zapis, że funkcjonariusze nie mogą wykonywać czynności poza służbą, chyba że otrzymają zgodę szefa Biura. Trzeba więc sprawdzić, czy gen. Marian Janicki wydał zgodę na tę pracę. Trzeba sprawdzić czy zgodę na swoją aktywność otrzymał.

Z tekstu wynika, że żadnej zgody nie wydawano...

Gdyby to ode mnie zależało takiej zgody by również nie było. Wydaje się, że szef Biura nie powinien takiej zgody udzielać. Jeśli funkcjonariusz realizował natomiast te zadania poza wiedzą przełożonego, w czasie urlopu, dokonał czynu niegodnego funkcjonariusza Biura. I należy wyciągnąć z tego wnioski, konsekwencje służbowe.

Jakie?

Ustawa daje pełen wachlarz możliwych konsekwencji, począwszy od nagany ustnej, a skończywszy na wydaleniu. Te wydarzenia należałoby poddać weryfikacji. W opisywanej sytuacji wydaje się, że nie doszło do weryfikacji. Opisywany czyn był wyjaśniany, ale brak informacji, jak się to zakończyło. Jak widać, opisywany funkcjonariusz wciąż służy w BOR i dalej jest z ministrem.

Jakie znaczenie ma przeszłość jednego z funkcjonariuszy? Co to oznacza dla ochrony szefa MSZ?

Niezależnie od tego, kogo ochrania funkcjonariusz, który ma wątpliwe kontakty, ta sytuacja jest niekorzystna. Ona może stwarzać bezpośrednie czy pośrednie zagrożenie dla osób ochranianych.

W jaki sposób, konkretnie?

Chodzi głównie o pozyskiwanie różnych informacji, które z racji swoich obowiązków mogą posiadać funkcjonariusze BOR. Podejrzane kontakty powodują, że rośnie niebezpieczeństwo, iż takie wiadomości dostaną się w niepowołane ręce.

Jak informuje tygodnik oficer BOR nie informował szefa o swojej aktywności. Czy Biuro ma możliwość kontroli co oficerowie robią w czasie wolnym?

BOR ma takie instrumenty. W 2007 roku, jako szef BOR, zbudowałem komórkę, która miała koordynować działania funkcjonariuszy i sprawdzać, czy nie wykonują oni czynności niezgodnych z prawem. Taka komórka jest i powinna prowadzić swoje zadania. Jak widać te zadania nie są do końca dobrze realizowane, jeśli dochodzi do sytuacji, w których funkcjonariusze mogą oszukać przełożonych. Być może obecnie ta komórka jest zbyt mała i potrzebuje nowych kompetencji, np. prawa do prowadzenia czynności operacyjno-śledczych. Wtedy Biuro miałoby mocniejsze narzędzia, by takie incydenty wyłapywać i przekazywać odpowiednim organom.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Msz.gov.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook