Jedynie prawda jest ciekawa


Płk. Pawlikowski: BOR nie dopełnił obowiązku

20.07.2012

Szef BOR gen. Marian Janicki nie poinformował premiera ani szefa MSW o problemach, jakie funkcjonariusze mieli w czasie przygotowywania wizyty Prezydenta RP w Katyniu. Zdaniem biegłych szef formacji powinien to zrobić.

“Gazeta Polska” cytuje ekspertyzę w tej sprawie. - W przypadku otrzymania sygnałów dotyczących braku możliwości wykonania rekonesansu lotniska Siewiernyj, szef BOR gen. Marian Janicki (zdj.) powinien natychmiast podjąć czynności w celu rozwiązania problemu, kierując m.in. pisma do swoich przełożonych – szefa MSWiA i premiera – oraz organizatorów obu wizyt: szefa Kancelarii Premiera i szefa MSZ. (…) Szef BOR powinien natychmiast powiadomić swoich przełożonych i organizatorów wizyt o konieczności zmiany miejsca lądowania samolotów specjalnych - czytamy w opinii. Jak wskazuje “GP” był to kolejny przykład nierzetelności działań Biura.

O tej sprawie portal Stefczyk.info rozmawia z płk. Andrzejem Pawlikowskim, byłym szefem BOR.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia zachowanie BOR w tej sprawie? Mamy przykład zaniechania?

Płk. Andrzej Pawlikowski: Podzielam opinię, że nie dopełniono obowiązku w tej sprawie. Zgadzam się z opinią biegłego. BOR w tej sprawie zaniechał podstawowego obowiązku wynikającego z zapisów ustawy. Sygnały o takich utrudnieniach powinny trafić do premiera i prezydenta. Każdy sygnał o sprawie, która może rzutować na bezpieczeństwo ochranianych osób, powinien skutkować podjęciem kroków przez szefa formacji, który odpowiada za jej działania. Jeśli występowały utrudnienia powinien natychmiast informować o nich swojego bezpośredniego przełożonego, czyli ministra Millera, wiceministra Rapackiego, który sprawował bezpośredni nadzór nad BORem.

Pan spotykał się z podobnymi sytuacjami?

Gdy kierowałem Biurem oczywiście również występowały różne utrudnienia. Wtedy natychmiast informowałem o takiej sytuacji premiera lub prezydenta. Ustalaliśmy czasem również dalsze działania. Robiliśmy to choćby po to, by uniknąć problemów, które niestety wydarzyły się w kwietniu 2010 roku.

Rzetelne działania BOR sprawiłyby, że do tragedii smoleńskiej by nie doszło?

Oczywiście. Śmiem twierdzić, że gdyby szef BOR informował prezydenta i premiera, że lotnisko nie nadaje się wtedy do przyjęcia lotu Prezydenta, gdyby zakazał lądowania, argumentując, że zagraża to niebezpieczeństwu, do tej tragedii nie doszłoby. Tupolew poleciałby na inne wyznaczone do tego lotnisko.

Dlaczego mimo wszystko gen. Janicki wciąż jest szefem BOR?

Ponieważ ma bardzo silne poparcie ze strony niektórych członków rządu. Dlaczego tak jest, nie wiem. To pytanie do premiera. Wielokrotnie apelowałem już przez media do Donalda Tuska, by podjął męską decyzję i odwołał Janickiego. Jeśli na prawdę zależy mu na bezpieczeństwie osób ochranianych przez BOR oraz na profesjonalnej pracy innych służb powinien podejmować zdecydowane decyzje w tej sprawie.

Zarzuty ws. nieprawidłowości w BOR usłyszał na razie jedynie gen. Bielawny. Szef formacji również powinien zostać oskarżony?


W mojej ocenie zarzuty również powinien usłyszeć gen. Janicki. To przecież on odpowiada za działalność Biura. Gen. Bielawny nie był szefem służby. Janicki przyjmując nominację wiedział na co się decyduje. No chyba, że myślał tylko o przejmowaniu władzy nad formacją, bez odpowiedzialności. To jednak skrajnie niepoważne.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Grzegorrz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook