Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Pawlikowski: BOR każdorazowo sprawdza samolot

30.10.2012

O sprawie materiałów wybuchowych na pokładzie tupolewa oraz procedurach BORu przy zabezpieczeniu samolotu z VIPami na pokładzie portal Stefczyk.info rozmawia z byłym szefem BOR, płk. Andrzejem Pawlikowskim.

Stefczyk.info: Publikacja "Rzeczpospolitej" dotycząca wykrycia materiałów wybuchowych na pokładzie tupolewa rozpoczęła burzę. Jak pan ocenia to, co dzieje się wokół tej sprawy?

Płk Andrzej Pawlikowski: Śledzę tę sprawę od rana. Publikacja gazety, a potem słowa prokuratora Szeląga świadczą o tym, jak wielki bałagan panuje w tej sprawie. Jest wielkie zamieszanie. Gdyby państwo polskie od początku podchodziło poważnie do sprawy katastrofy smoleńskiej i jej przyczyn, gdyby wykorzystało wszelkie możliwe procedury krajowe i międzynarodowe, to by nie doszło do takiej sytuacji. Tymczasem my co jakiś czas mamy szokujące informacje dot. Smoleńska. Wypuszcza się jakieś informacje w tej sprawie. Społeczeństwo jest informowane o nieprawidłowościach, często przypomina to również dezinformację.

Jakie są zadania BOR w związku z ochroną pirotechniczną wylotu Prezydenta RP?

Zgodnie z ustawą o BOR Biuro ma przygotować w sposób jak najbardziej rzetelny wyjazd osoby ochranianej. To szczególnie istotne przy organizowaniu wylotu Prezydenta RP. W tym przypadku jest to najwyższy poziom zabezpieczenia. BOR powinien się przyłożyć do zabezpieczenia wylotu do Smoleńska. Czy BOR przyłożył się do swojej pracy? Czy sprawdzał samolot? O to trzeba pytać kierownictwo formacji.

Badanie powinno zostawić po sobie jakiś ślad?

Powinny zostać sporządzone protokoły po tej kontroli. One powinny świadczyć o tej kontroli. Jednak nawet protokoły nie dowodzą ostatecznie tego, ponieważ można w nich zapisać wiele. Ważne, co się działo naprawdę. O to, jaka była prawda, trzeba pytać szefostwo Biura.

Jak wygląda zabezpieczenie samolotu przez BOR?

Nie mogę wchodzić w szczegóły, ponieważ to są materiały objęte klauzula tajności. Jednak regułą jest, że BOR każdorazowo sprawdza samolot, którym ma lecieć np. Prezydent. Takie kontrole odbywają się przed każdym lotem, po każdym remoncie itd. Pamiętamy, że tupolew wrócił kilka miesięcy przed katastrofą smoleńską z remontu w Samarze. Wtedy również BOR powinien sprawdzić samolot, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Żołnierze powinni sprawdzić każdą śrubkę, każdy element, żeby wyeliminować wszelkie urządzenia, które mogą sprowadzić niebezpieczeństwo na osoby ochraniane i osób im towarzyszących. W ramach tych kontroli należy sprawdzić, czy są obecne materiały wybuchowe na pokładzie, ale także i urządzenia podsłuchowe.

Czy sprzęt BOR gwarantuje rzetelną kontrolę pokładu samolotu?

Wydaje mi się to oczywiste. Nie wiem, co działo się w ostatnich pięciu latach w Biurze, ale za czasów, gdy ja służyłem w BOR, sprzęt taki był. Wtedy Biuro dysponowało sprzętem najwyższej klasy, który dawał gwarancje bezpieczeństwa.

Możliwe jest ukrycie w samolocie ładunków wybuchowych?

Druga strona też szkoli się i próbuje być sprytniejsza niż służby ochrony. Jednak zadaniem służb jest wyeliminowanie zagrożenia. Czy to się uda, zależy od ludzi i BORu. Jeśli funkcjonariusze podchodzą do swoich obowiązków rzetelnie i profesjonalnie, nie ma możliwości, by doszło do ukrycia materiałów wybuchowych na pokładzie samolotu. Jeśli funkcjonariusze do swoich zadań podeszli w sposób nieprofesjonalny, taka możliwość istnieje.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook