Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Grudziński: Złamano ustawę, to paranoja

18.06.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem BOR, płk. Tomaszem Grudzińskim.

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" pisze, że w ramach obchodów Dnia Dziecka do siedziby premiera Donalda Tuska wpuszczono ok. 1,2 tys. osób. Na ustne polecenie premiera, przekazane przez rzecznika rządu, BOR odstąpił od kontroli bezpieczeństwa osób odwiedzających Kancelarię. Uchylenie kontroli w tej sytuacji było w Pana ocenie zasadne?

Płk Tomasz Grudziński: Ustawa o Biurze Ochrony Rządu mówi, że prezydent, premier, marszałkowie, odpowiedni ministrowie są chronieni w odpowiednim zakresie i odpowiednich miejscach, ale bezwzględnie. Tej ochrony nie można zdjąć. W opisywanej sytuacji mamy więc złamanie ustawy o BOR. Są sytuacje, w których od pewnych czynności można odstąpić, ale to się dzieje w oparciu o stosowne procedury i czynności. Jeśli osoba ochraniana nie chce być ochraniana konkretnego dnia, może złożyć stosowny dokument, w którym prosi o zdjęcie ochrony. To pismo trafia do archiwów BOR. I podejmowana jest decyzja w tej sprawie. Jeśli minister wyda zgodę ochrona zostaje zdjęta.

I co wtedy?

Wtedy taka osoba pozostaje bez ochrony. Jednak to dzieje się, ponieważ ktoś złożył stosowne dokumenty, ktoś inny wydał decyzje. Tymczasem jak informuje "Rzeczpospolita" polecenie w tej sprawie zostało wydane przez telefon. A przecież jeśli ktoś kontaktuje się przez telefon to nie wiadomo nawet, czy mamy do czynienia z ministrem, premierem, prezydentem, sprzątaczką, czy woźnym. Powstaje również pytanie, gdzie pozostał ślad tego - nawet trudno to nazwać - polecenia, prośby?

Funkcjonariusze napisali notatki służbowe później.

Mówię o czym innym. Notatka została stworzona z rozmowy telefonicznej. Co to jest rozmowa telefoniczna? Z pewnym sędzią z Gdańska też telefonicznie różne rzeczy omawiano i ustalano. To była bardzo udana akcja, pokazująca dodatkowo, że telefon niczego nie załatwia, nie daj gwarancji. W tej sytuacji warto również zaznaczyć, na jakim szczeblu się ta sprawa rozgrywała. Z tego co wiem, szef BOR nie był o tej sytuacji w ogóle poinformowany. W mojej ocenie mamy więc złamanie ustawy.

Czym mogło się skończyć zdjęcie kontroli bezpieczeństwa w KPRM?

Różni ludzie przychodzą na takie spotkania. Różni ludzie chcą się dostać do urzędu premierowskiego. Mamy szczęście, ludzie, którzy byli obecni w Kancelarii, dzieci, które tam przyszyły, mają szczęście, że nic się nie wydarzyło. Ta sprawa to sygnał, że nasze służby działają coraz gorzej pod obecnym kierownictwem, za czasów obecnego rządu. Tak nie może być, że dzwoni się do BOR i mówi: zdejmijcie ochronę. To gdzie jeszcze można zadzwonić? Może ochronę z granic zdejmiemy? Premier też może zadzwonić i stwierdzić, że dzić granice nie będą chronione, np. z Rosją, czy Białorusią. To jest przecież paranoja. Mamy przepisy, na tym mamy bazować. A człowiekiem, który ma nad tym pieczę, jest właśnie premier. On powinien nie okazywać nigdy, że nie chce, ż gardzi ochroną. Dla premiera ustawa jest świętość. Znów jednak wychodzi na jaw, że premier to gość w krótkich spodenkach. I tyle...

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook