Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Grudziński: Ta zmiana źle rokuje na przyszłość

28.01.2013

O cedowaniu na prywatne firmy ochroniarskie ochrony budynku najważniejszych urzędów w Polsce portal Stefczyk.info rozmawia z płk. Tomaszem Grudzińskim, byłym wiceszefem BOR.

Stefczyk.info: "Gazeta Polska Codziennie" pisze, że BOR już nie ochrania budynków zajmowanych przez najważniejsze urzędy w Polsce. Rzecznik Biura potwierdził gazecie ten fakt. Okazuje się, że zadania te przejęła jedna z prywatnych agencji ochroniarskich. Ona zapewnia ochronę m.in. Kancelarii Prezydenta, Premiera, MSZ, różnym jednostkom wojskowym itd. O czym to świadczy, czy ta zmiana jest ważna?

Płk Tomasz Grudziński: Dla mnie zmiana tego typu jest bardzo negatywna. Nie należy takich zadań zlecać obcej strukturze. To jest moje osobiste zdanie. Takie instytucje, jak KP, KPRM, MSZ, MON i inne najważniejsze urzędy powinny być ochraniane przez wyspecjalizowane jednostki upoważnione do tego ustawowo. W Polsce to jest BOR i policja. To musi być w gestii rządowej instytucji, w której znajdują się i działają sprawdzeni ludzie. Taka zmiana źle rokuje na przyszłość, jeśli chodzi o działania mówiąc najszerzej antyterrorystyczne.

Wiele osób może nie widzieć różnicy. W firmie ochroniarskiej też mogą pracować zawodowcy...

Mamy do czynienia z całą sferą regulacji i realiów, które sprawiają, że takie jednostki jak BOR mogą stosować w zupełnie innej skali środki przymusu bezpośredniego, mogą prowadzić działania wspólnie z innymi instytucjami, mogą wręcz zlecać ABW, SKW, SWW działania wyprzedzające czy sprawdzające. BOR może bezpośrednio współdziałać również z policją, czy jej coś zlecić. To są ogromnie istotne różnice. Co więcej, funkcjonariusze instytucji rządowych są znacznie szczegółowiej sprawdzani i dobierani. Oni posiadają certyfikaty różniące się od uprawnień ochroniarzy z prywatnych firm. Jest jeszcze inny niezmiernie ważny czynnik.

Jaki?

Chodzi o spojrzenie zagranicznych służb na to, co dzieje się w Polsce. Służby krajów obcych analizują co się dzieje w obszarze bezpieczeństwa, jakie są uprawnienia, jakie zadania itp. Jeśli obce służby widzą, że BOR ma coraz mniej obowiązków, że służbom zabiera się uprawnienia to te służby obce mogą zacząć działać mocniej i silniej w Polsce. Takie zmiany są więc nie tylko okazać się być zaproszeniem dla terrorystów, ale również dla obcych wywiadów. W mojej ocenie zmiana, o której mówimy, jest zmianą na gorsze. Co szczególnie istotne, MON wycofał się w ostatnich latach z współpracy z kilkoma takimi firmami. Sądzę, że to nie jest odpowiednie dla Polski rozwiązanie. Nie należy oddawać niezmiernie istotnych obszarów firmom prywatnym.

Czy podpisywanie umów na ochronę instytucji w Polsce z prywatną agencją może być wstępem do redukcji BOR?

Widzimy, że coś złego dzieje się ze wszystkimi służbami specjalnymi w Polsce, nie tylko BOR. One wszystkie są osłabiane. Zaczyna mi się to nie podobać. W mojej ocenie ktoś chce położyć łapy na pieniądzach. To są duże koszty. Na ochronę dużych instytucji są wydawane ogromne sumy.

Rozmawiał TK
[Fot. Bor.gov.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook