Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Grudziński: Ta zmiana źle rokuje na przyszłość

28.01.2013

O cedowaniu na prywatne firmy ochroniarskie ochrony budynku najważniejszych urzędów w Polsce portal Stefczyk.info rozmawia z płk. Tomaszem Grudzińskim, byłym wiceszefem BOR.

Stefczyk.info: "Gazeta Polska Codziennie" pisze, że BOR już nie ochrania budynków zajmowanych przez najważniejsze urzędy w Polsce. Rzecznik Biura potwierdził gazecie ten fakt. Okazuje się, że zadania te przejęła jedna z prywatnych agencji ochroniarskich. Ona zapewnia ochronę m.in. Kancelarii Prezydenta, Premiera, MSZ, różnym jednostkom wojskowym itd. O czym to świadczy, czy ta zmiana jest ważna?

Płk Tomasz Grudziński: Dla mnie zmiana tego typu jest bardzo negatywna. Nie należy takich zadań zlecać obcej strukturze. To jest moje osobiste zdanie. Takie instytucje, jak KP, KPRM, MSZ, MON i inne najważniejsze urzędy powinny być ochraniane przez wyspecjalizowane jednostki upoważnione do tego ustawowo. W Polsce to jest BOR i policja. To musi być w gestii rządowej instytucji, w której znajdują się i działają sprawdzeni ludzie. Taka zmiana źle rokuje na przyszłość, jeśli chodzi o działania mówiąc najszerzej antyterrorystyczne.

Wiele osób może nie widzieć różnicy. W firmie ochroniarskiej też mogą pracować zawodowcy...

Mamy do czynienia z całą sferą regulacji i realiów, które sprawiają, że takie jednostki jak BOR mogą stosować w zupełnie innej skali środki przymusu bezpośredniego, mogą prowadzić działania wspólnie z innymi instytucjami, mogą wręcz zlecać ABW, SKW, SWW działania wyprzedzające czy sprawdzające. BOR może bezpośrednio współdziałać również z policją, czy jej coś zlecić. To są ogromnie istotne różnice. Co więcej, funkcjonariusze instytucji rządowych są znacznie szczegółowiej sprawdzani i dobierani. Oni posiadają certyfikaty różniące się od uprawnień ochroniarzy z prywatnych firm. Jest jeszcze inny niezmiernie ważny czynnik.

Jaki?

Chodzi o spojrzenie zagranicznych służb na to, co dzieje się w Polsce. Służby krajów obcych analizują co się dzieje w obszarze bezpieczeństwa, jakie są uprawnienia, jakie zadania itp. Jeśli obce służby widzą, że BOR ma coraz mniej obowiązków, że służbom zabiera się uprawnienia to te służby obce mogą zacząć działać mocniej i silniej w Polsce. Takie zmiany są więc nie tylko okazać się być zaproszeniem dla terrorystów, ale również dla obcych wywiadów. W mojej ocenie zmiana, o której mówimy, jest zmianą na gorsze. Co szczególnie istotne, MON wycofał się w ostatnich latach z współpracy z kilkoma takimi firmami. Sądzę, że to nie jest odpowiednie dla Polski rozwiązanie. Nie należy oddawać niezmiernie istotnych obszarów firmom prywatnym.

Czy podpisywanie umów na ochronę instytucji w Polsce z prywatną agencją może być wstępem do redukcji BOR?

Widzimy, że coś złego dzieje się ze wszystkimi służbami specjalnymi w Polsce, nie tylko BOR. One wszystkie są osłabiane. Zaczyna mi się to nie podobać. W mojej ocenie ktoś chce położyć łapy na pieniądzach. To są duże koszty. Na ochronę dużych instytucji są wydawane ogromne sumy.

Rozmawiał TK
[Fot. Bor.gov.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook