Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Grudziński: Ta sprawa to hańba

25.10.2012

O pozostawieniu ciała Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Rosjanom oraz działaniu władz po katastrofie smoleńskiej portal Stefczyk.info rozmawia z płk. Tomaszem Grudzińskim byłym wiceszefem BOR.

Stefczyk.info: Przedstawiciele MSZ potwierdzili na posiedzeniu sejmowej komisji, że ciało śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zostało na kilka godzin przekazane Rosjanom. Nikt z polskich przedstawicieli nie był przy nim obecny. Jak Pan ocenia to zachowanie?

Płk Tomasz Grudziński: To trudno komentować. To jest przecież totalna degrengolada. Brak słów, by odnieść się do tej sprawy. Nie dość, że Prezydent RP zginął, to jeszcze jego ciałem nikt się przez kilka godzin nie interesował. To jest hańba dla polskiego państwa. To jest wstyd dla polskiego rządu. To jest działanie antypolskie. Dla mnie zachowanie MSZ w tej sprawie również jest skandaliczne. Skoro oni wiedzą, że nikt nie zajmował się Prezydentem RP i do dziś nikt nie podał się do dymisji, to znaczy, że rządzą nami ludzie nieodowiedzialni, którzy nie powinni piastować państwowych stanowisk.

W BORze są opracowane procedury związane z takimi sytuacjami?

Z tego co wiem nie ma takich procedur. Gdy ja pracowałem w Biurze nie było ich. Jednak tu nie chodzi o procedury, nie zawsze wszystko można ująć w procedurach. Jest oczywistym, że BOR musi chronić najważniejsze osoby w państwie. W związku z tym, że mamy chronić VIPów oni są pod naszą opieką w domu, pracy, w czasie przejazdów itd. W związku z tym oczywiste jest, że ciało Prezydenta RP również powinno być chronione póki nie zostanie sprowadzone do Polski. To jest oczywiste. Tu nie potrzebne są opracowane procedury, potrzebny był odpowiedni rozkaz. Taki rozkaz powinien być wydany przez szefa Biura Ochrony Rządu lub powinno to być zlecone przez ministra. Jednak minister zlecił to właściwie w rozporządzeniu dot. ochrony najważniejszych osób w kraju. Dopóki ciało prezydenta Kaczyńskiego oraz prezydenta Kaczorowskiego nie trafiło do Polski powinno być chronione przez funkcjonariusza. Tu nie ma innej możliwości.

Czy w Pana ocenie BOR daje dziś gwarancje rzetelnej pracy?

W Biurze pracują ludzie, którzy znają się na swojej pracy. BOR jako taki daje pewne gwarancje bezpieczeństwa. Jednak mam wrażenie, że ludzie zajmujący ważne stanowiska w tej formacji, którzy zostali na swoich stanowiskach po 10 kwietnia wciąż mogą podejmować złe decyzje. Ludzie, którzy pracują w BOR, wykonują mnóstwo dobrej roboty, ale jak otrzymają rozkaz od szefów to będą zmuszeni do wykonania polecenia służbowego. Problem polega na tym, że w formacji może np. zabraknąć pieniędzy. Jak formacja nie będzie miała środków, to nie wykona odpowiedniej procedury czy nie będzie miała możliwości odpowiedniego zabezpieczenia pobytu VIPa w jakimś miejscu. Wtedy polityk nie będzie dobrze chroniony. Te sprawy należą natomiast do ścisłego kierownictwa BORu. W mojej ocenie to kierownictwo się nie sprawdziło i powinno już dawno zostać zdymisjonowane. Nie odejść, ale zostać zdymisjonowane!

Rozmawiał Nal
[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook