Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Grudziński: Kłamstwa Janickiego

02.01.2013

O gen. Janickim oraz jego przeszłości portal Stefczyk.info rozmawia z byłym wiceszefem BOR, płk. Tomaszem Grudzińskim.

Stefczyk.info: Generał Marian Janicki zaczynał służbę pod koniec lat 80., był funkcjonariuszem MO, a swoją karierę zaczynał jako kierowca notabli komunistycznych. O przeszłości szefa BOR pisze "Gazeta Polska". Jak Pan ocenia te doniesienia?

Płk Tomasz Grudziński: Znam gros ludzi, którzy byli zatrudnieni w latach 80. w BOR i dysponowali legitymacjami SB. To była norma. Trudno dziś powiedzieć, czy oni pracowali w SB czy tylko mieli legitymacje. To po pierwsze. Ja nie znam ścieżki kariery Janickiego, nie interesowałem się tym. Trudno mi komentować jego drogę zawodową. Sądzę jednak, że na początku III RP doszło do zaniedbania, nie zrobiono bardzo ważnej rzeczy. To nam do dziś szkodzi. Nie postawiono bowiem ustawowo tamy ludziom z przeszłością w antypolskich służbach. Oni nie powinni zajmować wyższych stanowisk kierowniczych w Polsce. Powinni co najwyżej być naczelnikami gminy czy szef wydziału w instytucji publicznej. Brak takich regulacji to spory błąd. Obecnie jednak chyba nie da się nic z tym zrobić. Mamy taki stan, jaki mamy.

Gen. Janicki w rozmowie z "GP" twierdzi, że nie miał nic wspólnego z MO. Dokumenty mówią jednak co innego. To oznacza, że albo dokumenty, albo Janicki kłamie...

Ja już tego pana na kilku kłamstwach złapałem. Nie dziwię się więc jego reakcji. Już wielokrotnie wypowiadałem się na temat jego zdolności honorowej. Janicki nie ma honoru, powinien już dawno odejść. Mówiłem już o tym wielokrotnie. Kolejne fakty i wypowiedzi szefa BOR utwierdzają mnie w przekonaniu. Obecna jego wypowiedź świadczy o tym, że, albo on, albo dokumentacja IPN kłamie. To oznacza, że albo IPN powinien zostać zlikwidowany, albo stosunek pracy z panem Janickim powinien zostać rozwiązany. Ja bardziej wierzę IPNowi. Jestem bardzo negatywnie ustosunkowany do osoby i pracy gen. Janickiego. Nie lubię ludzi, którzy kłamią. On skłamał wielokrotnie i teraz zdaje się kłamać znów.

On ma pozycję wśród swoich ludzi? On jest w stanie pociągnąć za sobą BOR?

To trudne pytanie. Należałoby je zadać tym, którzy pracują z Janickim. To oni powinni powiedzieć, czy chcą, by człowiek tego pokroju nimi rządził. Ja na posiedzeniu zespołu Macierewicza zadałem pytanie, kto z zebranych chciałby być chroniony przez obecne BOR z jego kierownictwem. Ja osobiście bym nie chciał. To jest zdaje się odpowiedź. Ja wolałbym zatrudnić antyterrorystów i im powierzyć swoją ochronę, a nie ludziom, których wyznacza Janicki. W BOR pracują dobrze wyszkoleni ludzie, którzy rzetelnie i ofiarnie służą. Jednak pod tym kierownictwem mam bardzo negatywne odczucia.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook