Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Grudziński: Janicki nagradzany za brak działań

29.05.2013

Rozmowa z płk. Tomaszem Grudzińskim, byłym wiceszefem Biura Ochrony Rządu.

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" opisuje kolejny skandal w BOR związany z organizacją lotu z 10 kwietnia 2010 roku do Smoleńska. Okazuje się, że formalnie nie nadano przelotowi z Prezydentem RP na pokładzie statutu HEAD. Gen. Janicki nie podpisał stosownego dokumentu. Zdaniem gazety w ten sposób zapewnił sobie bezkarność. Jak oceniać to działanie szefa BOR?

Płk Tomasz Grudziński: Mówiłem już wielokrotnie o tym, że gen. Janicki w żaden sposób nie zarobił na pensję, jaką wypłacano mu z publicznych pieniędzy. W sprawie organizacji lotu do Smoleńska Janicki nie dokonał żadnych czynności. Nic nie podpisał, ani nic nie czytał, ani nawet nie był o niczym informowany. On zeznawał o tym przed prokuraturą oraz mówił o tym publicznie. Znamy również dokumenty prokuratury, które trafiły do MSWiA. W nich śledczy wskazywali na brak działań BOR i złe funkcjonowanie tej formacji. Te sprawy już trudno komentować. Mamy kolejny przykład degrengolady w najwyższych sferach państwa. MSWiA po pismach z prokuratury, które pokazywały, że Janicki nic nie robił ws. lotu z 10 kwietnia, nie podjęło żadnych działań. Okazuje się, że jest przyzwolenie na taką działalność gen. Janickiego, na to, by dezawuować śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z taką sytuacją, z takim zachowaniem, spotykam się po raz pierwszy w życiu. Sądzę, że kiedyś Janicki odpowie za swoje działania, zaniedbania.

Może decyzje Janickiego nie były potrzebne? Może Biuro działało dobrze bez jego udziału?

To, co dzieje się w BOR, sugeruje, że na stanowisku szefa formacji mógłby być wakat. I Biuro działałoby zapewne lepiej niż wtedy, gdy rządził Janicki. Zapewne wtedy dokonano by więcej czynności sprawdzających i lepiej kontaktowano by się z innymi służbami. Sądzę, że to nie chodzi tylko o to, że Janicki nie dokonywał działań, nie podpisywał dokumentów, nie rozmawiał z nikim. Chodzi o to, że mieliśmy do czynienia z celowym działaniem przeciwko śp. Prezydentowi. Celowym i świadomym.

Mocne słowa.


Takie jest moje zdanie. Wypowiadam te słowa świadomie. Takie sytuacje nie zdarzają się nigdzie w Europie. Proszę szukać przykładu takiego działania. Nikt go nie znajdzie. Jego nie ma i nie będzie. Nikt by sobie na taką sytuację nie pozwolił. W mojej ocenie szlify generalskie Janickiemu powinny zostać zdarte. Jego zastępcom również. Oni powinni stanąć przed normalnym sądem.

Na razie Janicki pozostaje poza wymiarem sprawiedliwości. Zamiast kar otrzymuje nagrody. Jak na tę bezkarność patrzeć, skoro mówi Pan o celowym działaniu przeciwko Prezydentowi Kaczyńskiemu?

To jest dobre pytanie. O co chodzi? Mamy bardzo zły sygnał, społeczeństwo widzi, że człowiek, który powinien odpowiadać już swoją wolnością za sytuację z kwietnia 2010 roku, chodzi wolny. Włos mu z głowy nie spadł. Co więcej, dostawał nagrody, również drugą belkę generalską. I rzeczywiście powstaje pytanie: za co? Możemy się domyślać, że właśnie za to, że nie kazał wykonywać czynności, które powinny być wykonane, że nie słuchał lub nie chciał słuchać funkcjonariuszy, którzy donosili o nieprawidłowościach w organizacji lotu do Smoleńska, za to, że nic nie wiedział, nic nie podpisywał. Dla mnie sprawa podpisywania to świadome działanie. Jeśli bowiem on niczego nie podpisywał to wiedział, że za nic nie odpowiada. A on piastował stanowisko szefa BOR, by podpisywać, podejmować decyzje, odpowiadać za bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie. W mojej ocenie on otrzymał nagrody za to, że działał tak, jak działał. Obawiam się, że swoim działaniem przyczynił się do tragicznego losu 96 pasażerów tupolewa lecącego do Smoleńska.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Janicki z prawej/Fot. Bor.gov.pl ]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook