Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Grudziński: Janicki nagradzany za brak działań

29.05.2013

Rozmowa z płk. Tomaszem Grudzińskim, byłym wiceszefem Biura Ochrony Rządu.

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" opisuje kolejny skandal w BOR związany z organizacją lotu z 10 kwietnia 2010 roku do Smoleńska. Okazuje się, że formalnie nie nadano przelotowi z Prezydentem RP na pokładzie statutu HEAD. Gen. Janicki nie podpisał stosownego dokumentu. Zdaniem gazety w ten sposób zapewnił sobie bezkarność. Jak oceniać to działanie szefa BOR?

Płk Tomasz Grudziński: Mówiłem już wielokrotnie o tym, że gen. Janicki w żaden sposób nie zarobił na pensję, jaką wypłacano mu z publicznych pieniędzy. W sprawie organizacji lotu do Smoleńska Janicki nie dokonał żadnych czynności. Nic nie podpisał, ani nic nie czytał, ani nawet nie był o niczym informowany. On zeznawał o tym przed prokuraturą oraz mówił o tym publicznie. Znamy również dokumenty prokuratury, które trafiły do MSWiA. W nich śledczy wskazywali na brak działań BOR i złe funkcjonowanie tej formacji. Te sprawy już trudno komentować. Mamy kolejny przykład degrengolady w najwyższych sferach państwa. MSWiA po pismach z prokuratury, które pokazywały, że Janicki nic nie robił ws. lotu z 10 kwietnia, nie podjęło żadnych działań. Okazuje się, że jest przyzwolenie na taką działalność gen. Janickiego, na to, by dezawuować śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z taką sytuacją, z takim zachowaniem, spotykam się po raz pierwszy w życiu. Sądzę, że kiedyś Janicki odpowie za swoje działania, zaniedbania.

Może decyzje Janickiego nie były potrzebne? Może Biuro działało dobrze bez jego udziału?

To, co dzieje się w BOR, sugeruje, że na stanowisku szefa formacji mógłby być wakat. I Biuro działałoby zapewne lepiej niż wtedy, gdy rządził Janicki. Zapewne wtedy dokonano by więcej czynności sprawdzających i lepiej kontaktowano by się z innymi służbami. Sądzę, że to nie chodzi tylko o to, że Janicki nie dokonywał działań, nie podpisywał dokumentów, nie rozmawiał z nikim. Chodzi o to, że mieliśmy do czynienia z celowym działaniem przeciwko śp. Prezydentowi. Celowym i świadomym.

Mocne słowa.


Takie jest moje zdanie. Wypowiadam te słowa świadomie. Takie sytuacje nie zdarzają się nigdzie w Europie. Proszę szukać przykładu takiego działania. Nikt go nie znajdzie. Jego nie ma i nie będzie. Nikt by sobie na taką sytuację nie pozwolił. W mojej ocenie szlify generalskie Janickiemu powinny zostać zdarte. Jego zastępcom również. Oni powinni stanąć przed normalnym sądem.

Na razie Janicki pozostaje poza wymiarem sprawiedliwości. Zamiast kar otrzymuje nagrody. Jak na tę bezkarność patrzeć, skoro mówi Pan o celowym działaniu przeciwko Prezydentowi Kaczyńskiemu?

To jest dobre pytanie. O co chodzi? Mamy bardzo zły sygnał, społeczeństwo widzi, że człowiek, który powinien odpowiadać już swoją wolnością za sytuację z kwietnia 2010 roku, chodzi wolny. Włos mu z głowy nie spadł. Co więcej, dostawał nagrody, również drugą belkę generalską. I rzeczywiście powstaje pytanie: za co? Możemy się domyślać, że właśnie za to, że nie kazał wykonywać czynności, które powinny być wykonane, że nie słuchał lub nie chciał słuchać funkcjonariuszy, którzy donosili o nieprawidłowościach w organizacji lotu do Smoleńska, za to, że nic nie wiedział, nic nie podpisywał. Dla mnie sprawa podpisywania to świadome działanie. Jeśli bowiem on niczego nie podpisywał to wiedział, że za nic nie odpowiada. A on piastował stanowisko szefa BOR, by podpisywać, podejmować decyzje, odpowiadać za bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie. W mojej ocenie on otrzymał nagrody za to, że działał tak, jak działał. Obawiam się, że swoim działaniem przyczynił się do tragicznego losu 96 pasażerów tupolewa lecącego do Smoleńska.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. M.Janicki z prawej/Fot. Bor.gov.pl ]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook