Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Grudziński: Dość remontów w służbach

29.10.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem BOR płk. Tomaszem Grudzińskim.

Stefczyk.info: Funkcjonariusze BORu przygotowujący wizytę prezydenta Bronisława Komorowskiego w Brzegu Dolnym pomylili miasta i trafili do innego Brzegu. W rezultacie ci ludzie podróży głowy państwa nie zabezpieczali. Jak pan to ocenia?

Płk Tomasz Grudziński: Kłania nam się Stanisław Bareja...

...doniesienia sprzed kilku dni są rzeczywiście śmieszne, choć wcale nie powinny.

W tej sprawie nie ma nawet co komentować, to mówi samo za siebie. To jest porażające. Nie wyobrażam sobie, by można było pomylić miasta. Ja pracowałem wiele lat w BOR, również z tymi ludźmi, którzy w służbie są do dziś. Robiliśmy różne rzeczy, ale zawsze były to działania profesjonalne. Służby amerykańskie czy izraelskie chwaliły nasze działania i rozwiązania. Oni wręcz przyjeżdżali do nas i sprawdzali, w jaki sposób oni są przygotowani do służby. Robiliśmy nawet zawody dla służb.

Obecnie jest gorzej?

Obecne służby skompromitowały się już wielokrotnie, m.in. w Smoleńsku. Pamiętajmy również, że do dziś nie ma żadnej reakcji nowego szefa BOR na incydent z jajkiem w Łucku i atakiem na prezydenta. Nie wiemy, co się tam działo, czy coś poprawiono. Mamy równię pochyłą. Boję się, że większość naszych służb jest w tym stanie. Sądzę, że potrzebne będą dekady, by wszystko naprawić. To jest jednak nie tylko wina BOR, ale głównie polityków. Tych, którzy rządzą Polską od sześciu lat. To jest porażające.

Wymiana kierownictwa w BOR może coś zmienić?

Doszedłem już do konkluzji, że tę jednostkę należy rozwiązać i stworzyć na nowo. Nie mówię, że każdy funkcjonariusz powinien zostać wyrzucony. Część ludzi na pewno umie pracować i zna się na pracy. Jednak to trzeba przeciąć, stworzyć  na nowo. To moje zdanie, które prezentuje od jakiegoś czasu.

Dominujące środowiska polityczne wskazują od lat, że "opcja zerowa" w służbach to groźny proces, że tego robić nie należy.

Oczywiście, że to rodzi niepokój pewnych środowisk. Tych, które mają różne niebezpieczne powiązania. Zobaczmy, jak skutecznie Gruzja wyszła ze swoich problemów. Dziś widać, że to była chwilowa zmiana, ale oni przystąpili do rozwiązywania wielu instytucji państwowych, by potem budować je na nowo. Rosjanie byli wściekli, ponieważ gruzińskie służby były w stanie działać profesjonalnie i nie dawały na swoim terytorium działać innym służbom. To również należy zrobić w Polsce. Jest już zbyt dużo bałaganu, by coś naprawiać. Lepiej zburzyć budynek i postawić nowy. Dość remontów.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook