Jedynie prawda jest ciekawa


Płk. Grudziński: Co z nadzorem nad BOR?

16.05.2013

Rozmowa z byłym wiceszefem BOR, płk. Tomaszem Grudzińskim.

Stefczyk.info: "Nasz Dziennik" opisuje zeznania jednego z oficerów BOR, który miał przyznać, że nie dokonał rzetelnego sprawdzenia pirotechnicznego niektórych części tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia. Mowa m.in. o lukach bagażowych, apteczne technicznej oraz poszyciu. Jak Pan ocenia te doniesienia?

Płk Tomasz Grudziński: Jeśli to jest prawda, to oznacza, że BOR nie dokonało tego, co jest jego obowiązkiem. To świadczy również o co najmniej rozluźnieniu nadzoru nad BOR. Jeśli służb się nie nadzoruje, one sie rozłażą. Z jakiego powodu nie doszło do sprawdzenia pirotechnicznego? To pewnie będzie trudno ustalić. Każdy przecież będzie się bronił. Jednak sądzę, że to wszystko jest kolejnym elementem sposobu traktowania przez rząd Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Władze w każdym punkcie jego działalności państwowej zwalczały Prezydenta. W mojej ocenie niedopełnienie obowiązków BOR wynika z takiego sposobu myślenia. Uznano, że tyle razy sprawdzano tupolewa, to tym razem się nic nie stanie, jak kontrola nie będzie rzetelna. Trudno mi to inaczej tłumaczyć.

To kolejny cień na BORze kierowanym przez Janickiego.

Tak. Mówiłem o tym wielokrotnie. BOR nie dopełnił obowiązków w wielu czynnościach, jakie powinien przeprowadzić. To się wpisuje w pewien ogólny nurt działań Biura. Za te działania odpowiedzieć ma były wiceszef BOR gen. Paweł Bielawny. To jest przykre i niemiłe, ponieważ Biuro jest dla mnie ważną formacją, z którą wiele mnie łączy. Przykre jest, że jednostka nie robiła tego, co czego jest powołana. Mam nadzieję, że odzyska swój honor. Jednak nikt i nic już życia ofiarom katastrofy smoleńskiej nie przywróci.

Ewentualne niedopełnienie obowiązków przez BOR ws. kontroli pirotechnicznej mogą mieć jakiś związek z samą katastrofą?

W tej sprawie na razie nie można wiele powiedzieć. Trzeba poczekać na ostateczne wyniki badań laboratoryjnych czy na tupolewie znajdowały się ślady materiałów wybuchowych. Jeśli to zostanie oficjalnie i ostatecznie potwierdzone przez śledczych, będziemy mieli do czynienia ze sprawą szalenie niepokojącą. Należałoby wtedy wręcz mówić o przyczynieniu się BORu nie do katastrofy, ale do zamachu. Tak to należało będzie nazwać. To jednak na razie gdybanie. Faktem jest, że coraz więcej negatywnych aspektów działań BOR ws. zabezpieczenia ochrony Prezydenta RP, wychodzi na jaw. To coś przerażającego...

Rozmawiał TK
[Fot. Raport Millera]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook