Jedynie prawda jest ciekawa


Płażyński: Repatriacja to spełnienie zobowiązań

11.01.2012

Obecna ustawa ma bardzo małą efektywność. To chcemy zmienić. Chcemy skutecznie prowadzić akcję repatriacyjną. Uważamy, że będzie to możliwe po zmianie przepisów – mówi Jakub Płażyński, jeden z inicjatorów powstania ustawy repatriacyjnej.

Stefczyk.info: Dziś w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie ustawy repatriacyjnej, której przygotowanie rozpoczął śp. Maciej Płażyński. Czego spodziewa się Pan po pracach nad tą ustawą?

Jakub Płażyński: Liczę na to, że projekt ustawy trafi do komisji. Mam nadzieję, że w tej komisji będziemy mogli skutecznie pracować. Na razie wracamy do sytuacji z grudnia 2010 roku. Rozpoczynamy prace nad projektem ustawy. Chciałbym, żeby tym razem te prace były skuteczne, żeby udało się znaleźć dobre rozwiązania tej kwestii oraz uchwalić ustawę.

Czym sprawa repatriacji jest dla Pana? Spłatą zobowiązań? Inwestycją w ludzi i społeczeństwo?

Dla mnie przede wszystkim jest to sprawa spełnienia zobowiązań wobec osób, które zostały bardzo źle potraktowane lata temu. Pamiętajmy, że to jest zadośćuczynienie ludziom, którzy cierpieli za to, że byli Polakami. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę sprawę demografii uważam, że jest to inwestycja w kapitał ludzki i nasze społeczeństwo. Dzięki repatriacji Polska zostanie wzbogacona o repatriantów.

Jakie ma Pan nadzieje na wejście w życie przepisów? Czy wszystkie formacje polityczne są przychylne Państwa inicjatywie?

Wszystkie ugrupowania wypowiadają się pozytywnie o naszym projekcie. Jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Główne partie mają bardzo pozytywne podejście do naszego projektu. Liczę na to, że tę przychylność uda się przekuć w czyny i dojdzie do przegłosowania ustawy.

Obecnie jednak jest już ustawa dot. repatriacji. Jednak jest ona nieefektywna. Nie boi się Pan, że nowa ustawa niczego nie zmieni i też będzie martwa?

Nasza inicjatywa wynika właśnie z potrzebny usprawnienia repatriacji. Obecna ustawa ma bardzo małą efektywność. To chcemy zmienić. Chcemy skutecznie prowadzić akcję repatriacyjną. Uważamy, że będzie to możliwe po zmianie przepisów. Kluczem do usprawnienia jest w naszej ocenie przeniesienie odpowiedzialności za repatriację z samorządów na państwo polskie. Chcemy zmienić mechanizmy, które do tej pory blokowały przyjazd Polaków do kraju.

Czy ich powrót może być punktem zapalnym w stosunkach Polski i Rosji?

Byłbym daleki od wyciągania takich wniosków. Pamiętajmy, że mówimy o naszych rodakach. Nie mamy się, co oglądać na Rosję, jeśli chcemy sprowadzić do kraju rodaków. Nie sądzę, żeby ta sprawa była osią spory między Warszawą i Moskwą. Szczególnie, że repatriacja dziś dotyczy głównie Polaków żyjących na co dzień w Kazachstanie. Tam żyje dziś największe skupisko Polaków.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook