Jedynie prawda jest ciekawa


Platformy jedność w sprawie Ukrainy nie obowiązuje

09.03.2014

"W czasie środowej sejmowej debaty o solidarności z Ukrainą wydawało się, że jedność w tej sprawie wszystkich partii politycznych jest oczywistością".

1. W czasie środowej sejmowej debaty o solidarności z Ukrainą wydawało się, że jedność w tej sprawie wszystkich partii politycznych jest oczywistością, szczególnie w sytuacji kiedy zajmowanie Krymu przez Rosję, odbywa się coraz szybciej i coraz bardziej jawnie.

I rzeczywiście zaprezentowane przez premiera Tuska w imieniu rządu stanowisko mówiące wyraźnie o agresji Rosji na Ukrainę, a także stwierdzenie, że ustępstwa demokratycznego świata wobec Rosji, są drogą do jeszcze ostrzejszego konfliktu, a nie do utrzymania pokoju, zyskały poparcie całej opozycji.

W wystąpieniu prezesa Jarosława Kaczyńskiego znalazło się nawet stwierdzenie, że przestawiający stanowisko Platformy w tej debacie Grzegorz Schetyna mówiąc, iż stowarzyszenie Ukrainy z Unią dokonuje się przez Warszawę, ma pełne wsparcie Prawa i Sprawiedliwości.

W tej sytuacji przyjęcie przez aklamację uchwały Sejmu RP dotyczącej solidarności z Ukrainą, w której podkreślił legalność nowego rządu, integralność terytorialną, potępił działania Rosji wobec tego kraju, zwłaszcza wobec Krymu, wreszcie zaapelował do rządu RP oraz parlamentów i rządów innych rządów UE o wsparcie ukraińskiego procesu transformacji ustrojowej i ekonomicznej, było wręcz oczywistością.

2. Niestety nie obyło się bez zgrzytu i to tylko dlatego, że ten wykonał w ostatnich dniach wobec rządzących w tym zarówno wobec szefa rządu jak i prezydenta Komorowskiego.

Ponieważ w czasie debaty Kaczyński zwrócił uwagę, na wynikającą z badań opinii publicznej w Polsce niską skłonność do poświęceń młodego pokolenia w sytuacji zagrożenia kraju i stwierdził, że jest to wynik błędów popełnianych w „reformowaniu” naszej edukacji, Tusk uznał, że musi na ten zarzut dodatkowo odpowiedzieć.

Niestety ta odpowiedź była wyraźną insynuacją ponieważ Tusk, zaczął mówić o patriotyzmie polskich żołnierzy walczących w Afganistanie, który to zdaniem szefa rządu miał podważać w swoim wystąpieniu prezes Kaczyński.

Ale i tym wystąpieniem premiera Tuska, Kaczyński nie dał się sprowokować i cały incydent złożył na karb zmęczenia szefa rządu.

3. W następnych dniach było już tylko gorzej. Otóż w różnych programach publicystycznych, prominentni politycy Platformy zaczęli obarczać Prawo i Sprawiedliwość odpowiedzialnością za ponoć niezbyt stanowcze potępienie przez premiera Węgier Wiktora Orbana, ataku Rosji na Ukrainę.

Można by powiedzieć gdzie Rzym gdzie Krym, wszak to posłowie Platformy są w jednej grupie politycznej w Parlamencie Europejskim z posłami Fideszu ale tak się składa, że i w tej sprawie posłowie Platformy pisząc najoględniej, mijają się z prawdą.

Otóż Wiktor Orban mimo tego, że modernizację jego elektrowni atomowej w kredycie w wysokości 10 mld USD realizuje Rosja, w sprawie konfliktu na Ukrainie zachował się bardzo pryncypialnie.

Otóż na szczycie UE w Brukseli w ostatni piątek powiedział między innymi, „że tego co uczyniła Rosja czyli praktycznego oderwania Krymu od Ukrainy nie można nazwać inaczej niż agresją i Unia powinna na to zdecydowanie odpowiedzieć”.

Jest to stanowisko wręcz identyczne z tym prezentowanym przez Polskę więc albo premier Tusk nie przekazał swoim najbliższym współpracownikom informacji o przebiegu szczytu w Brukseli albo znowu rządzący poszukują na siłę czegoś czym można by publicznie uderzyć w Prawo i Sprawiedliwość.

4. Wreszcie coraz częściej domaganie się przez Prawo i Sprawiedliwość stanowczości ze strony Unii wobec Rosji, prominentni politycy Platformy, przekuwają na obarczanie naszego ugrupowania odpowiedzialnością za ewentualne straty naszych eksporterów (w tym w szczególności rolników), którzy nie będą mogli sprzedawać do Rosji.

Ich zdaniem więc, domagając się stanowczości, natychmiast godzimy w handel naszego kraju z Rosją, choć jako żywo domagamy się sankcji wizowych i finansowych wobec prominentnych polityków i oligarchów rosyjskich.

A tak przy okazji to polski eksport do Rosji w 2013 roku to ok.8,2 mld euro (około 2,5 tysiąca różnych produktów i usług lokowanych na tym rynku), na ogólną jego wartość ( około 150 mld euro czyli niecałe 6%), a ponadto Rosja jest od niedawna członkiem WTO i nie może jeżeli chodzi o handel zagraniczny, zachowywać się według własnego widzimisię.

A więc zdaniem polityków Platformy opowiadanie się za jednością w sprawie Ukrainy, obowiązuje tylko Prawo i Sprawiedliwość, a jeżeli tylko da się ustalić jakieś przewinienia (nawet nieprawdziwe) naszej partii w tej sprawie, to natychmiast trzeba nimi okładać największą partię opozycyjną.

Zbigniew Kuźmiuk

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook