Jedynie prawda jest ciekawa


Platformy jedność w sprawie Ukrainy nie obowiązuje

09.03.2014

"W czasie środowej sejmowej debaty o solidarności z Ukrainą wydawało się, że jedność w tej sprawie wszystkich partii politycznych jest oczywistością".

1. W czasie środowej sejmowej debaty o solidarności z Ukrainą wydawało się, że jedność w tej sprawie wszystkich partii politycznych jest oczywistością, szczególnie w sytuacji kiedy zajmowanie Krymu przez Rosję, odbywa się coraz szybciej i coraz bardziej jawnie.

I rzeczywiście zaprezentowane przez premiera Tuska w imieniu rządu stanowisko mówiące wyraźnie o agresji Rosji na Ukrainę, a także stwierdzenie, że ustępstwa demokratycznego świata wobec Rosji, są drogą do jeszcze ostrzejszego konfliktu, a nie do utrzymania pokoju, zyskały poparcie całej opozycji.

W wystąpieniu prezesa Jarosława Kaczyńskiego znalazło się nawet stwierdzenie, że przestawiający stanowisko Platformy w tej debacie Grzegorz Schetyna mówiąc, iż stowarzyszenie Ukrainy z Unią dokonuje się przez Warszawę, ma pełne wsparcie Prawa i Sprawiedliwości.

W tej sytuacji przyjęcie przez aklamację uchwały Sejmu RP dotyczącej solidarności z Ukrainą, w której podkreślił legalność nowego rządu, integralność terytorialną, potępił działania Rosji wobec tego kraju, zwłaszcza wobec Krymu, wreszcie zaapelował do rządu RP oraz parlamentów i rządów innych rządów UE o wsparcie ukraińskiego procesu transformacji ustrojowej i ekonomicznej, było wręcz oczywistością.

2. Niestety nie obyło się bez zgrzytu i to tylko dlatego, że ten wykonał w ostatnich dniach wobec rządzących w tym zarówno wobec szefa rządu jak i prezydenta Komorowskiego.

Ponieważ w czasie debaty Kaczyński zwrócił uwagę, na wynikającą z badań opinii publicznej w Polsce niską skłonność do poświęceń młodego pokolenia w sytuacji zagrożenia kraju i stwierdził, że jest to wynik błędów popełnianych w „reformowaniu” naszej edukacji, Tusk uznał, że musi na ten zarzut dodatkowo odpowiedzieć.

Niestety ta odpowiedź była wyraźną insynuacją ponieważ Tusk, zaczął mówić o patriotyzmie polskich żołnierzy walczących w Afganistanie, który to zdaniem szefa rządu miał podważać w swoim wystąpieniu prezes Kaczyński.

Ale i tym wystąpieniem premiera Tuska, Kaczyński nie dał się sprowokować i cały incydent złożył na karb zmęczenia szefa rządu.

3. W następnych dniach było już tylko gorzej. Otóż w różnych programach publicystycznych, prominentni politycy Platformy zaczęli obarczać Prawo i Sprawiedliwość odpowiedzialnością za ponoć niezbyt stanowcze potępienie przez premiera Węgier Wiktora Orbana, ataku Rosji na Ukrainę.

Można by powiedzieć gdzie Rzym gdzie Krym, wszak to posłowie Platformy są w jednej grupie politycznej w Parlamencie Europejskim z posłami Fideszu ale tak się składa, że i w tej sprawie posłowie Platformy pisząc najoględniej, mijają się z prawdą.

Otóż Wiktor Orban mimo tego, że modernizację jego elektrowni atomowej w kredycie w wysokości 10 mld USD realizuje Rosja, w sprawie konfliktu na Ukrainie zachował się bardzo pryncypialnie.

Otóż na szczycie UE w Brukseli w ostatni piątek powiedział między innymi, „że tego co uczyniła Rosja czyli praktycznego oderwania Krymu od Ukrainy nie można nazwać inaczej niż agresją i Unia powinna na to zdecydowanie odpowiedzieć”.

Jest to stanowisko wręcz identyczne z tym prezentowanym przez Polskę więc albo premier Tusk nie przekazał swoim najbliższym współpracownikom informacji o przebiegu szczytu w Brukseli albo znowu rządzący poszukują na siłę czegoś czym można by publicznie uderzyć w Prawo i Sprawiedliwość.

4. Wreszcie coraz częściej domaganie się przez Prawo i Sprawiedliwość stanowczości ze strony Unii wobec Rosji, prominentni politycy Platformy, przekuwają na obarczanie naszego ugrupowania odpowiedzialnością za ewentualne straty naszych eksporterów (w tym w szczególności rolników), którzy nie będą mogli sprzedawać do Rosji.

Ich zdaniem więc, domagając się stanowczości, natychmiast godzimy w handel naszego kraju z Rosją, choć jako żywo domagamy się sankcji wizowych i finansowych wobec prominentnych polityków i oligarchów rosyjskich.

A tak przy okazji to polski eksport do Rosji w 2013 roku to ok.8,2 mld euro (około 2,5 tysiąca różnych produktów i usług lokowanych na tym rynku), na ogólną jego wartość ( około 150 mld euro czyli niecałe 6%), a ponadto Rosja jest od niedawna członkiem WTO i nie może jeżeli chodzi o handel zagraniczny, zachowywać się według własnego widzimisię.

A więc zdaniem polityków Platformy opowiadanie się za jednością w sprawie Ukrainy, obowiązuje tylko Prawo i Sprawiedliwość, a jeżeli tylko da się ustalić jakieś przewinienia (nawet nieprawdziwe) naszej partii w tej sprawie, to natychmiast trzeba nimi okładać największą partię opozycyjną.

Zbigniew Kuźmiuk

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook