Jedynie prawda jest ciekawa


Platforma w ślepym zaułku

07.10.2013

Obrona Hanny Gronkiewicz -Waltz w Warszawie przypomina obronę oblężonej twierdzy, więc jej upadek może wywołać poważne reperkusje w tej partii, dlatego już teraz nastąpiła próba złagodzenia jego skutków - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Za tydzień rozstrzygnięcie referendalne w Warszawie i wprawdzie premier Tusk i Platforma oficjalnie idą w zaparte i twierdzą, że obronią prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz poprzez niską frekwencję ale po posunięciach politycznych, które miały miejsce w poprzednim tygodniu, widać wyraźnie, że przygotowują się już do zamortyzowania porażki.

W ostatnią sobotę odbywał się powiatowy zjazd wyborczy Platformy w Warszawie i jeszcze na kilka dni przed tym wydarzeniem oficjalną kandydatką premiera Tuska na szefową tej partii w stolicy, była poseł Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jej kontrkandydatem miał być poseł Marcin Kierwiński, uważany za człowieka posła Andrzeja Halickiego, a ten z kolei jest uważany za wręcz oficjalnego stronnika Grzegorza Schetyny. 

Rezygnację z kandydowania Kidawy-Błońskiej w kuluarach tłumaczono, chęcią uniknięcia bezpardonowej walki Kierwińskim i właśnie dlatego Tusk miał zobowiązać do kandydowania Hannę Gronkiewicz-Waltz, którą ostatecznie poprali oboje dotychczasowi kandydaci.

Prawda jest jednak zgoła inna, premier Tusk doskonale wie, że z dużym prawdopodobieństwem, w warszawskim referendum weźmie udział więcej niż 30% uprawionych do głosowania, a to oznacza jego ważność i w związku z tym odwołanie dotychczasowej prezydent.

Wprawdzie wcześniej zapowiedział już, że jeżeli nawet Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana w referendum, to natychmiast powoła ją na komisarza Warszawy i będzie ona pełniła tę funkcję do wyborów ale po burzliwych reakcjach na ten pomysł nawet w przychylnych mu mediach, już z tego pomysłu zrezygnował.

W tej sytuacji musiał szybko przygotować zaufanego kandydata na komisarza w Warszawie i jak się wydaje, wybór padł na często występującą w mediach poseł Platformy Małgorzatę Kidawę-Błońską, stąd jej rezygnacja z ubiegania się o funkcję partyjną.

Zabiera ona często głos w imieniu Platformy i wyraźnie ociepla jej wizerunek więc jak się wydaje uznano, że po Hannie Gronkiewicz-Waltz, która zraziła do siebie i Platformy tysiące Warszawiaków, taka osoba pozwoli przynajmniej częściowo to zaufanie odzyskać. 

Merytoryczne przygotowanie do pełnienia funkcji w samorządzie, jak widać nie odgrywa tu żadnej roli, chodzi tylko o poprawę wizerunku Platformy z nadzieją, że przez ponad rok (a być może i wcześniej jeżeli trzeba będzie zarządzić wybory), da się to zrobić i w wyborach samorządowych Małgorzata Kidawa-Błońska, będzie mogła być już kandydatką na prezydenta Warszawy.

Premier Tusk i Platforma w tej rozgrywce o obronę przed odwołaniem w referendum w Warszawie Hanny Gronkiewicz-Waltz wyraźnie się pogubili.

Mimo całego sztabu doradców i PR-owców zatrudnionych w Kancelarii Premiera okazało się, że w sytuacji kryzysowej, podpowiadali szefowi rządu same złe rozwiązania.

Pomysł aby w Warszawie, która przecież ciągle jest zagłębiem zwolenników Platformy, ratować Hannę Gronkiewicz-Waltz poprzez bojkot referendum, do którego zachęca urzędujący premier, okazał się w konsekwencji pomysłem fatalnym do tego stopnia, że nie do końca chciały go bronić nawet przychylne tej partii media.

Równie złym pomysłem podpowiedzianym premierowi, była próba zniechęcenia do udziału w referendum, poprzez zapowiedź, że jeżeli będzie ono skuteczne, to szef rządu powoła na komisarza Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Wielu ekspertów, nawet przychylnych rządowi, uznało tę zapowiedź premiera Tuska, za przejaw nieprawdopodobnej arogancji rządzących i wyraz lekceważenia wyborców i tego rodzaju komunikaty za pośrednictwem mediów jednak dotarły do mieszkańców Warszawy.

Premier Tusk i Platforma dzięki tym posunięciom zabrnęli w ślepy zaułek, obrona Hanny Gronkiewicz -Waltz w Warszawie przypomina obronę oblężonej twierdzy, więc jej upadek może wywołać poważne reperkusje w tej partii, dlatego już teraz nastąpiła próba złagodzenia jego skutków.

Hanna Gronkiewicz-Waltz po odwołaniu, jak wszystko na to wskazuje, zajmie się tylko pracą na rzecz partii i będzie wzmacniać pozycję premiera w jej strukturach, a władzy Platformy w Warszawie jako komisarz, będzie pilnować Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook