Jedynie prawda jest ciekawa


Platforma w ślepym zaułku

07.10.2013

Obrona Hanny Gronkiewicz -Waltz w Warszawie przypomina obronę oblężonej twierdzy, więc jej upadek może wywołać poważne reperkusje w tej partii, dlatego już teraz nastąpiła próba złagodzenia jego skutków - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Za tydzień rozstrzygnięcie referendalne w Warszawie i wprawdzie premier Tusk i Platforma oficjalnie idą w zaparte i twierdzą, że obronią prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz poprzez niską frekwencję ale po posunięciach politycznych, które miały miejsce w poprzednim tygodniu, widać wyraźnie, że przygotowują się już do zamortyzowania porażki.

W ostatnią sobotę odbywał się powiatowy zjazd wyborczy Platformy w Warszawie i jeszcze na kilka dni przed tym wydarzeniem oficjalną kandydatką premiera Tuska na szefową tej partii w stolicy, była poseł Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jej kontrkandydatem miał być poseł Marcin Kierwiński, uważany za człowieka posła Andrzeja Halickiego, a ten z kolei jest uważany za wręcz oficjalnego stronnika Grzegorza Schetyny. 

Rezygnację z kandydowania Kidawy-Błońskiej w kuluarach tłumaczono, chęcią uniknięcia bezpardonowej walki Kierwińskim i właśnie dlatego Tusk miał zobowiązać do kandydowania Hannę Gronkiewicz-Waltz, którą ostatecznie poprali oboje dotychczasowi kandydaci.

Prawda jest jednak zgoła inna, premier Tusk doskonale wie, że z dużym prawdopodobieństwem, w warszawskim referendum weźmie udział więcej niż 30% uprawionych do głosowania, a to oznacza jego ważność i w związku z tym odwołanie dotychczasowej prezydent.

Wprawdzie wcześniej zapowiedział już, że jeżeli nawet Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana w referendum, to natychmiast powoła ją na komisarza Warszawy i będzie ona pełniła tę funkcję do wyborów ale po burzliwych reakcjach na ten pomysł nawet w przychylnych mu mediach, już z tego pomysłu zrezygnował.

W tej sytuacji musiał szybko przygotować zaufanego kandydata na komisarza w Warszawie i jak się wydaje, wybór padł na często występującą w mediach poseł Platformy Małgorzatę Kidawę-Błońską, stąd jej rezygnacja z ubiegania się o funkcję partyjną.

Zabiera ona często głos w imieniu Platformy i wyraźnie ociepla jej wizerunek więc jak się wydaje uznano, że po Hannie Gronkiewicz-Waltz, która zraziła do siebie i Platformy tysiące Warszawiaków, taka osoba pozwoli przynajmniej częściowo to zaufanie odzyskać. 

Merytoryczne przygotowanie do pełnienia funkcji w samorządzie, jak widać nie odgrywa tu żadnej roli, chodzi tylko o poprawę wizerunku Platformy z nadzieją, że przez ponad rok (a być może i wcześniej jeżeli trzeba będzie zarządzić wybory), da się to zrobić i w wyborach samorządowych Małgorzata Kidawa-Błońska, będzie mogła być już kandydatką na prezydenta Warszawy.

Premier Tusk i Platforma w tej rozgrywce o obronę przed odwołaniem w referendum w Warszawie Hanny Gronkiewicz-Waltz wyraźnie się pogubili.

Mimo całego sztabu doradców i PR-owców zatrudnionych w Kancelarii Premiera okazało się, że w sytuacji kryzysowej, podpowiadali szefowi rządu same złe rozwiązania.

Pomysł aby w Warszawie, która przecież ciągle jest zagłębiem zwolenników Platformy, ratować Hannę Gronkiewicz-Waltz poprzez bojkot referendum, do którego zachęca urzędujący premier, okazał się w konsekwencji pomysłem fatalnym do tego stopnia, że nie do końca chciały go bronić nawet przychylne tej partii media.

Równie złym pomysłem podpowiedzianym premierowi, była próba zniechęcenia do udziału w referendum, poprzez zapowiedź, że jeżeli będzie ono skuteczne, to szef rządu powoła na komisarza Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Wielu ekspertów, nawet przychylnych rządowi, uznało tę zapowiedź premiera Tuska, za przejaw nieprawdopodobnej arogancji rządzących i wyraz lekceważenia wyborców i tego rodzaju komunikaty za pośrednictwem mediów jednak dotarły do mieszkańców Warszawy.

Premier Tusk i Platforma dzięki tym posunięciom zabrnęli w ślepy zaułek, obrona Hanny Gronkiewicz -Waltz w Warszawie przypomina obronę oblężonej twierdzy, więc jej upadek może wywołać poważne reperkusje w tej partii, dlatego już teraz nastąpiła próba złagodzenia jego skutków.

Hanna Gronkiewicz-Waltz po odwołaniu, jak wszystko na to wskazuje, zajmie się tylko pracą na rzecz partii i będzie wzmacniać pozycję premiera w jej strukturach, a władzy Platformy w Warszawie jako komisarz, będzie pilnować Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook