Jedynie prawda jest ciekawa


„Platforma może się uratować tylko bez Tuska”

18.08.2014

Prof. Krasnodębski o sytuacji w PO i swoim starcie w wyborach prezydenckich: „To fantastyka”.

Stefczyk.info: - Roman Giertych zaproponował niewielkie przesunięcie wyborów parlamentarnych, by odbyły się razem z prezydenckimi. Jak pan ocenia ten pomysł?

Prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, europoseł Prawa i Sprawiedliwości: - To jest chyba związane z tym, że z jednej strony uważa się, iż Bronisław Komorowski zostanie – co nie jest wcale pewne – ponownie wybrany na prezydenta, a z drugiej wszystko wskazuje na to, że Platforma Obywatelska poniesie porażkę w wyborach parlamentarnych. Połączenie tych dwóch elekcji mogłoby poprawić wyniki PO, a jednocześnie bardziej wzmocniłoby pozycję Komorowskiego jako przywódcy platformerskiego obozu.

 

Czyli upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu. Ale co miał na celu Giertych wysuwając taką propozycję? To jakiś balon próbny, przeciek kontrolowany przez duży bądź mały pałac?

Nie można tego wykluczyć. Z krążących po Warszawie plotek jasno wynika, że pan Giertych czuje się blisko związany z panem Komorowskim, więc możemy mieć do czynienia nawet z próbą budowy jakiegoś szerszego obozu prezydenckiego. To jest oczywiście jakieś testowanie możliwości, by zorientować się, jaka będzie reakcja opinii publicznej.

 

Można się spodziewać, że jest ona rozważana bardzo poważnie, tak w kręgach prezydenckich, jak i rządowych. Bo Giertych jest związany również z panem premierem – jako adwokat rodziny Tusków czy z ministrem spraw zagranicznych. A czy takie zabiegi realnie mogą pomóc Platformie, która chwieje się coraz bardziej? Nawet Kazimierz Marcinkiewicz czy Andrzej Olechowski, dotychczas sprzyjający w mediach PO, wieszczą jej porażkę w wyborach samorządowych i szybkie staczanie się po równi pochyłej, a nawet rozpad.

Po pierwsze afera, którą już w gruncie rzeczy zamieciono pod dywan, zignorowano, jednak ciągle oddziałuje. Nie widać co prawda, aby usiłowano choćby dociec, kto dokonywał tych nagrań, lecz już cala sprawa dużo Platformę kosztowała. Widać słabnięcie tej partii, a zwłaszcza premiera i ludzi z nim związanych. On jest już chyba bardzo osamotniony. Coraz częściej pojawia się taka idea, że Platforma może się uratować bez Tuska, tylko w jakiejś nowej formie. I tutaj Komorowski jako ten posiadający urząd i popularność mógłby przy sobie skupić grupę ludzi, którzy taką sanację w PO by przeprowadzili, lub choćby nadali partii nową twarz, zastosowali nowy PR. Na tym ten zabieg polega – teraz ci coraz bardziej krytyczni w PO będą się skupiać wokół pałacu prezydenckiego.

 

A z drugiej strony – w Prawie i Sprawiedliwości – mamy atmosferę sukcesu, budowaną po niezłym wyniku w eurowyborach i w obliczu znakomitych sondaży. Największym zmartwieniem dla PiS będą przygotowania do wyborów prezydenckich. Ryszard Czarnecki w nowym numerze tygodnika „wSieci” mówi, że są możliwe prawybory w partii mające wyłonić kandydata. To dobra metoda na start do rywalizacji z Bronisławem Komorowskim?

Nie wydaje mi się to najlepszym pomysłem. Prawybory, jakie pamiętamy w Platformie, były jednak rodzajem widowiska przy jednoczesnym łagodnym jego traktowaniu przez media. Nie sądzę, żeby ten eksperyment można było zaliczyć do udanych. Nie widzę też, kto mógłby stanąć w szranki. Kandydata trzeba poszukać raczej w procesie wewnętrznego kształtowania woli politycznej i wówczas starać się wizerunek i popularność konkretnego człowieka.

 

A czy widzi pan siebie jako czynnego uczestnika tego procesu? Pana nazwisko jest wymieniane na giełdzie w „scenariuszu profesorskim” – obok m.in. prof. Piotra Glińskiego, prof. Andrzeja Nowaka czy prof. Mirosława Piotrowskiego.

Nie wiem, dlaczego jest wymieniane. Nigdy nie aspirowałem do tego rodzaju funkcji. Zresztą dopiero co zostałem wybrany do Parlamentu Europejskiego i zamierzam się skoncentrować na tym zadaniu, które powierzyli mi wyborcy. Jak pan wie, rozmawiamy o bardzo skomplikowanych procesach wewnątrz partii, której ja nie jestem członkiem. Powtórzę: nie miałem takich ambicji i planów.

 

A czy mogą się takowe pojawić czy wyklucza pan start w wyborach prezydenckich?

Jest to bardzo mało prawdopodobne.

 

Jak mało?

Bardzo mało.

 

Ale nie powie pan dziś: na pewno nie wystartuję w wyborach prezydenckich?

Powiedziałbym: na 99,9 procent nie wystartuję w wyborach.

 

A co musiałoby się stać, żeby przeważyła ta 0,1 proc.?

Musiałaby zajść jakaś dramatyczna sytuacja. Ale mówimy zupełnie hipotetycznie, bo jest wielu wspaniałych kandydatów, których PiS może wystawić, o podobnym profilu, profesorów – np. Ryszarda Legutkę, Andrzeja Nowaka, Piotra Glińskiego. Jest wiele osób, które ja z chęcią poprę i będę pracował, aby zwyciężyły w tych wyborach. A tylko w sytuacji jakiejś bezwzględnej konieczności czy zagrożenia, mógłbym sobie wyobrazić swój start. Lecz takiej sytuacji nie ma. To czysta fantastyka. Jestem przekonany, że Prawo i Sprawiedliwość wystawi bardzo godnego kandydata, którego ja będę wspierał.

 

Rozmawiał Marek Pyza

[Fot. Jan Lorek]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook