Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

„Platforma może się uratować tylko bez Tuska”

18.08.2014

Prof. Krasnodębski o sytuacji w PO i swoim starcie w wyborach prezydenckich: „To fantastyka”.

Stefczyk.info: - Roman Giertych zaproponował niewielkie przesunięcie wyborów parlamentarnych, by odbyły się razem z prezydenckimi. Jak pan ocenia ten pomysł?

Prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, europoseł Prawa i Sprawiedliwości: - To jest chyba związane z tym, że z jednej strony uważa się, iż Bronisław Komorowski zostanie – co nie jest wcale pewne – ponownie wybrany na prezydenta, a z drugiej wszystko wskazuje na to, że Platforma Obywatelska poniesie porażkę w wyborach parlamentarnych. Połączenie tych dwóch elekcji mogłoby poprawić wyniki PO, a jednocześnie bardziej wzmocniłoby pozycję Komorowskiego jako przywódcy platformerskiego obozu.

 

Czyli upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu. Ale co miał na celu Giertych wysuwając taką propozycję? To jakiś balon próbny, przeciek kontrolowany przez duży bądź mały pałac?

Nie można tego wykluczyć. Z krążących po Warszawie plotek jasno wynika, że pan Giertych czuje się blisko związany z panem Komorowskim, więc możemy mieć do czynienia nawet z próbą budowy jakiegoś szerszego obozu prezydenckiego. To jest oczywiście jakieś testowanie możliwości, by zorientować się, jaka będzie reakcja opinii publicznej.

 

Można się spodziewać, że jest ona rozważana bardzo poważnie, tak w kręgach prezydenckich, jak i rządowych. Bo Giertych jest związany również z panem premierem – jako adwokat rodziny Tusków czy z ministrem spraw zagranicznych. A czy takie zabiegi realnie mogą pomóc Platformie, która chwieje się coraz bardziej? Nawet Kazimierz Marcinkiewicz czy Andrzej Olechowski, dotychczas sprzyjający w mediach PO, wieszczą jej porażkę w wyborach samorządowych i szybkie staczanie się po równi pochyłej, a nawet rozpad.

Po pierwsze afera, którą już w gruncie rzeczy zamieciono pod dywan, zignorowano, jednak ciągle oddziałuje. Nie widać co prawda, aby usiłowano choćby dociec, kto dokonywał tych nagrań, lecz już cala sprawa dużo Platformę kosztowała. Widać słabnięcie tej partii, a zwłaszcza premiera i ludzi z nim związanych. On jest już chyba bardzo osamotniony. Coraz częściej pojawia się taka idea, że Platforma może się uratować bez Tuska, tylko w jakiejś nowej formie. I tutaj Komorowski jako ten posiadający urząd i popularność mógłby przy sobie skupić grupę ludzi, którzy taką sanację w PO by przeprowadzili, lub choćby nadali partii nową twarz, zastosowali nowy PR. Na tym ten zabieg polega – teraz ci coraz bardziej krytyczni w PO będą się skupiać wokół pałacu prezydenckiego.

 

A z drugiej strony – w Prawie i Sprawiedliwości – mamy atmosferę sukcesu, budowaną po niezłym wyniku w eurowyborach i w obliczu znakomitych sondaży. Największym zmartwieniem dla PiS będą przygotowania do wyborów prezydenckich. Ryszard Czarnecki w nowym numerze tygodnika „wSieci” mówi, że są możliwe prawybory w partii mające wyłonić kandydata. To dobra metoda na start do rywalizacji z Bronisławem Komorowskim?

Nie wydaje mi się to najlepszym pomysłem. Prawybory, jakie pamiętamy w Platformie, były jednak rodzajem widowiska przy jednoczesnym łagodnym jego traktowaniu przez media. Nie sądzę, żeby ten eksperyment można było zaliczyć do udanych. Nie widzę też, kto mógłby stanąć w szranki. Kandydata trzeba poszukać raczej w procesie wewnętrznego kształtowania woli politycznej i wówczas starać się wizerunek i popularność konkretnego człowieka.

 

A czy widzi pan siebie jako czynnego uczestnika tego procesu? Pana nazwisko jest wymieniane na giełdzie w „scenariuszu profesorskim” – obok m.in. prof. Piotra Glińskiego, prof. Andrzeja Nowaka czy prof. Mirosława Piotrowskiego.

Nie wiem, dlaczego jest wymieniane. Nigdy nie aspirowałem do tego rodzaju funkcji. Zresztą dopiero co zostałem wybrany do Parlamentu Europejskiego i zamierzam się skoncentrować na tym zadaniu, które powierzyli mi wyborcy. Jak pan wie, rozmawiamy o bardzo skomplikowanych procesach wewnątrz partii, której ja nie jestem członkiem. Powtórzę: nie miałem takich ambicji i planów.

 

A czy mogą się takowe pojawić czy wyklucza pan start w wyborach prezydenckich?

Jest to bardzo mało prawdopodobne.

 

Jak mało?

Bardzo mało.

 

Ale nie powie pan dziś: na pewno nie wystartuję w wyborach prezydenckich?

Powiedziałbym: na 99,9 procent nie wystartuję w wyborach.

 

A co musiałoby się stać, żeby przeważyła ta 0,1 proc.?

Musiałaby zajść jakaś dramatyczna sytuacja. Ale mówimy zupełnie hipotetycznie, bo jest wielu wspaniałych kandydatów, których PiS może wystawić, o podobnym profilu, profesorów – np. Ryszarda Legutkę, Andrzeja Nowaka, Piotra Glińskiego. Jest wiele osób, które ja z chęcią poprę i będę pracował, aby zwyciężyły w tych wyborach. A tylko w sytuacji jakiejś bezwzględnej konieczności czy zagrożenia, mógłbym sobie wyobrazić swój start. Lecz takiej sytuacji nie ma. To czysta fantastyka. Jestem przekonany, że Prawo i Sprawiedliwość wystawi bardzo godnego kandydata, którego ja będę wspierał.

 

Rozmawiał Marek Pyza

[Fot. Jan Lorek]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook