Jedynie prawda jest ciekawa


Piskorski gwoździem do trumny Tuska?

29.04.2014

Fakty, które ujawnia w swojej książce Paweł Piskorski w normalnym kraju wywołałyby prawdziwe trzęsienie ziemi. Ale nie w kraju – jak to powiedział klasyk – dzikim. Pytanie, co musiałoby się wydarzyć, aby premier podziękował Polakom za kilka lat żenującej telenoweli „Donald Tusk na fotelu premiera”?

Informacja o tym, że Kongres Liberalno-Demokratyczny, czyli prototyp miłościwie nam panującej Platformy Obywatelskiej, był finansowany przez niemiecką CDU powinna przelać czarę goryczy. A jednak Donald Tusk już bagatelizuje problem, sugerując, że Piskorski powinien zająć się własnymi problemami. Fakt, że takie informacje przedstawił człowiek, który przez lata piastował funkcję sekretarza generalnego i wiceprzewodniczącego KLD, najwyraźniej nie zrobiły na nim większego wrażenia.

Nic dziwnego, skoro premier pozostał niewzruszony również po katastrofie smoleńskiej. Mimo, że w analogicznych sytuacjach, głowy państw podejmowały decyzje o rezygnacji z piastowania urzędu.

Jak powiedział francuski myśliciel polityczny Charles Maurras: „Demokracja to śmierć!”. Dlatego na próżno można wieszczyć śmierć polityczną Donalda Tuska, w sytuacji, gdy jego populistyczne popisy idealnie wpisują się w lansowany przez usłużne media styl sprawowania władzy. Kto by chciał się zagrzebywać w jakieś tam kwity, spiski, papiery, finanse... „Serce roście, patrząc na te czasy” - jak pisał poeta.

Bardziej interesująco przedstawia się teraz rola Pawła Piskorskiego. Trudno bowiem podejrzewać, że prawdziwą petardę odpalił tylko po to, aby podbić sprzedaż swojej książki „Między nami liberałami” czy zwiększyć szanse Europy Plus-Twojego Ruchu na wyborczy sukces. W końcu w swoim stosunkowo krótkim życiu Piskorski zdążył zarobić tyle, że tantiemy czy dieta europosła nie powinny być dla niego szczególnie smakowitym kąskiem.

Jaki jest jego cel? Jaką rolę odgrywa w tej rozgrywce? Szukając odpowiedzi na to pytanie, warto raz jeszcze zastanowić się nad mechanizmami, jakie leżały u podstaw III RP i kreacji  karier wszelkiej maści „młodych, zdolnych polityków”.

Aleksander Majewski

Autor jest autorem książki „Afery III RP”

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. engelking17052018 17.05.2018

  Quo vadis „Dobra zmiano”? Pół miliona dotacji na finansowanie antypolonizmu!

  Ponad pół miliona dotacji na badania, których celem jest „opowiedzenie na nowo” problematyki postaw Polaków wobec Zagłady.

 2. 1270samiswoi 15.05.2018

  Jacek Saryusz-Wolski nokautuje Schetynę i Petru

  Tę scenę z filmu „Sami Swoi” chyba każdy pamięta. Internauci bez litości wykorzystali fragment filmu, by zdemaskować działania obecnej opozycji. Niniejszy mem śmieszy, ale niestety jest w nim też jest coś niezwykle smutnego i bolesnego. Współczesna Targowica.

 3. 1270Liswscieklak 15.05.2018

  Tomasz Lis znowu odleciał i pluje jadem. Opętał go Niesiołowski?

  Choć Tomasz Lis systematycznie udowadnia, że ma ogromny problem z opanowaniem emocji i dla własnego dobra powinien już dawno zostać odcięty od internetu (głównie portali społecznościowych), jego bliscy i współpracownicy zdają się tego nie zauważać.

 4. 1270danielolbrychski 10.05.2018

  Jak oni nienawidzą PiS. Olbrychski i Janda, agitują na rzecz Marszu Platformy

  Niechęć części tzw. środowiska artystów i elit III RP do obecnej ekipy rządowej nie jest tajemnicą, o czym sami „demiurdzy” i dzieci dziewięciu muz mówią otwarcie i często.

 5. 1270adamowiczgdans 10.05.2018

  Tak Paweł Adamowicz walczy z polityczna konkurencją. Armia trolli na żądanie prezydenta miasta

  Czy to możliwe, że włodarz tysiącletniego grodu nad Motławą, zarządzający aglomeracją liczącą blisko pół miliona mieszkańców, szczuje ludzi przeciwko swoim politycznym konkurentom?

 6. 1270uhadacz 10.05.2018

  "Zaplute mordy", "krzywe ryje" i zapach PiS-uaru, to mowa miłości opozycji

  O tym, że tzw. obrońcy demokracji nie słyną z tolerancji nikogo nie musimy przekonywać. Inna rzecz, że w ich szeregach agresja narasta w tempie geometrycznym

 7. 1270alejaja 09.05.2018

  Ale jaja, ale jaja. Bieńkowska rzuca mięsem w Parlamencie Europejskim

  Myślicie, że ciepła posadka w Komisji Europejskiej zmieniła jej język? Nic z tych rzeczy.

 8. pospot09052018 09.05.2018

  Nowy spot Platformy Obywatelskiej. Pokazujemy to, czego – ponoć – nie chciało pokazać TVP!

  Platforma Obywatelska zaprezentowała nowy spot, który namawia Polaków do wzięcia udziału w tzw. „Marszu Wolności”.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook