Jedynie prawda jest ciekawa


Piskorski gwoździem do trumny Tuska?

29.04.2014

Fakty, które ujawnia w swojej książce Paweł Piskorski w normalnym kraju wywołałyby prawdziwe trzęsienie ziemi. Ale nie w kraju – jak to powiedział klasyk – dzikim. Pytanie, co musiałoby się wydarzyć, aby premier podziękował Polakom za kilka lat żenującej telenoweli „Donald Tusk na fotelu premiera”?

Informacja o tym, że Kongres Liberalno-Demokratyczny, czyli prototyp miłościwie nam panującej Platformy Obywatelskiej, był finansowany przez niemiecką CDU powinna przelać czarę goryczy. A jednak Donald Tusk już bagatelizuje problem, sugerując, że Piskorski powinien zająć się własnymi problemami. Fakt, że takie informacje przedstawił człowiek, który przez lata piastował funkcję sekretarza generalnego i wiceprzewodniczącego KLD, najwyraźniej nie zrobiły na nim większego wrażenia.

Nic dziwnego, skoro premier pozostał niewzruszony również po katastrofie smoleńskiej. Mimo, że w analogicznych sytuacjach, głowy państw podejmowały decyzje o rezygnacji z piastowania urzędu.

Jak powiedział francuski myśliciel polityczny Charles Maurras: „Demokracja to śmierć!”. Dlatego na próżno można wieszczyć śmierć polityczną Donalda Tuska, w sytuacji, gdy jego populistyczne popisy idealnie wpisują się w lansowany przez usłużne media styl sprawowania władzy. Kto by chciał się zagrzebywać w jakieś tam kwity, spiski, papiery, finanse... „Serce roście, patrząc na te czasy” - jak pisał poeta.

Bardziej interesująco przedstawia się teraz rola Pawła Piskorskiego. Trudno bowiem podejrzewać, że prawdziwą petardę odpalił tylko po to, aby podbić sprzedaż swojej książki „Między nami liberałami” czy zwiększyć szanse Europy Plus-Twojego Ruchu na wyborczy sukces. W końcu w swoim stosunkowo krótkim życiu Piskorski zdążył zarobić tyle, że tantiemy czy dieta europosła nie powinny być dla niego szczególnie smakowitym kąskiem.

Jaki jest jego cel? Jaką rolę odgrywa w tej rozgrywce? Szukając odpowiedzi na to pytanie, warto raz jeszcze zastanowić się nad mechanizmami, jakie leżały u podstaw III RP i kreacji  karier wszelkiej maści „młodych, zdolnych polityków”.

Aleksander Majewski

Autor jest autorem książki „Afery III RP”

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook