Jedynie prawda jest ciekawa


PiS zrzuca z siebie obraz pieniackiej partii

13.09.2014

Czy partia Kaczyńskiego poszerzy swój elektorat kandydaturą Marka Lasoty?

"Polską polityką przez ostatnie 10 lat rządził konflikt także personalny – między Donaldem Tuskiem a Jarosławem Kaczyńskim. Abdykacja jednego z nich niesie ogromne wyzwania. Donald Tusk był bardzo sprawnym graczem, który nie raz ratował swoją partię z tarapatów. Ewa Kopacz nie będzie ciągnęła Platformy – to jej zaplecze będzie musiało ją ciągnąć" - zwracał uwagę Piotr Zaremba w Salonie Dziennikarskim Floriańska 3 - wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika "Idziemy" i portalu wPolityce.pl. 

Podkreślił przy tym, że być może będzie próba szkolenia pani Kopacz. "Nie widzę jednak dobrego materiału w Ewie Kopacz na następcę Donalda Tuska" - ocenił publicysta "wSieci".

Z kolei Wiktor Świetlik z Centrum Monitoringu Wolności Prasy podkreślał niestabilność przyszłej pani premier. "Moim zdaniem to nie jest twarda osoba, a histeryczny charakter. To gigantyczna różnica. Ale też trzeba stawiać pytanie, czy PiS nie popełni błędu koncentrując się dalej na Tusku. PiS powinno mówić o potrzebie zajęcia przestrzeni w gnijącej pustce pozostawionej przez Tuska. To coś w stylu rządu Marka Belki, gdzie rząd SLD przestał być przeciwnikiem dla PiS i Platformy" - mówił.

Kolejnym wątkiem w audycji była sprawa wyborów samorządowych, a zwłaszcza niespodziewanej kandydatury Marka Lasoty w Krakowie. Dotychczasowy radny Platformy Obywatelskiej ma wystartować z list... PiS. "To wyraz większej całości. Przykład Lasoty pokazuje, że ta scena się porządkuje. On był przez lata członkiem klubów PO – a przy tym człowiekiem namaszczonym przez Janusza Kurtykę i człowiekiem szeroko rozumianej prawicy. To, że zostaje „ukradziony” przez PiS pokazuje, że ludzie o poglądach konserwatywnych nie będą szukali kariery w Platformie" - ocenił. 

I dodawał: "PO w dłuższej perspektywie będzie centrolewicą. Tu zawsze jest element pewnej zwłoki, bo Platforma unika zwady" - podkreślał publicysta "wSieci". 

Teresa Bochwic mówiła, że to bardzo dobra wiadomość. "Miejmy nadzieję, że będzie więcej takich spokojnych przejść porządnych ludzi z Platformy do obozu niepodległościowego. Dla mnie dramatyczną sprawą jest przykład Antoniego Mężydły, gdzie oczekiwałoby się, że człowiek z taką przeszłością nie ma tam co robić. Myślę, że te wybory są dramatycznie ważne dla Platformy, bo oni będą decydować o obsadzie komisji wyborczych, liczenia głosów, etc. To ci, którzy teraz wejdą, będą o tym decydowali" - mówiła przedstawicielka SDP. 

Podobnie sprawę widzi ks. Henryk Zieliński. "To bardzo duży sukces wizerunkowy PiS. Partia Kaczyńskiego wybierając Marka Lasotę zrzuca z siebie obraz pieniackiej partii, która szuka wszędzie konfliktów. Jeśli Platforma wystawiła słabego kandydata, to PiS wyznacza znanego, pokazując, że chodzi o sprawę, a nie o interes partykularny. Gdyby takich posunięć było więcej..." - mówił naczelny tygodnika "Idziemy". 

Kontynuując ten wątek, Wiktor Świetlik zwracał uwagę na brak odpowiedniego kandydata PiS w Warszawie. "Nie ma idealnego modelu na Warszawę. Dla Jacka Sasina sukcesem będzie wejście do drugiej tury – jego siła, mimo kompetencji, jest w Warszawie mała. Jeżeli Sasin ma kandydować na prezydenta Warszawy, to praca nad tym powinna odbywać się dwa lata wcześniej". 

Mówił też o tym, że duże znaczenie będzie miał wynik wyborów samorządowych - zwłaszcza tych do sejmików wojewódzkich. Świetlik podkreślał, że może rozpocząć się fala odejść z Platformy.

svit

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook