Jedynie prawda jest ciekawa

PiS we wSieci: Wielka zmiana w oświacie

28.09.2015

PO straszy, że likwidacja gimnazjów oznacza zwalnianie nauczycieli. To przecież nonsens, żadnej fali zwolnień nie będzie, szczebli nauki będzie tyle samo – w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” z posłami Elżbietą Witek i Sławomirem Kłosowskim, współautorami programu edukacyjnego Prawa i Sprawiedliwości, rozmawia Piotr Zaremba.

Byliśmy świadkami rozmaitych incydentów, symbolem stał się ów kosz na głowie. Klimat lekceważenia nauczyciela jest czymś nagminnym. To tym groźniejsze, że nauczyciel nie powinien być tylko specjalistą od przekazywania wiedzy. On jest z założenia wychowawcą, nawet ten, który wychowawstwa nie ma. Nauczyciel musi więc mieć autorytet – zapowiada Elżbieta Witek.

Są potrzebne prawne ograniczenia, tzw. standardy edukacyjne. Wprowadzimy je: klasa w liceum najwyżej 25-osobowa, w podstawówce — 22-osobowa – mówi Sławomir KłosowskiNie oszczędzajmy na edukacji, to inwestycja w przyszłość. Dziś problemem jest demografia, tu zmiana na lepsze może nastąpić w ciągu wielu lat w następstwie ożywienia gospodarki. Ale nie zgadzamy się na to, żeby w tak długim okresie przejściowym odpowiedzią było likwidatorstwo. Każda zbudowana kiedyś szkoła jest wartością. A pozytywne zmiany w programie, w systemie nauczania, najlepiej przeprowadzać w czasach niżu, kiedy klasy są małe, kiedy jest możliwa indywidualna praca z uczniem. To pokazuje historia innych krajów – dodaje Elżbieta Witek.

Profesorowie wyższych uczelni narzekają, że nie mają z kim pracować, że przychodzą studenci źle przygotowani — a przyjąć dziś trzeba w praktyce każdego z powodu niżu. Czy dzieje się tak dlatego, że mamy mniej zdolną młodzież? Nie, to konsekwencja eksperymentu z gimnazjami, choćby absurdalnego wtłaczania programów w trzyletnie cykle. Poza tym zniszczono szkolnictwo zawodowe i łudzono abstrakcyjną wizją licealnej matury dla wszystkich. My to zmienimy – zapowiadają na łamach „wSieci” autorzy programu edukacyjnego PiS.

O tym, iż poziom w polskich szkołach jest niski m. in. z powodu eksperymentu z gimnazjami, które to równocześnie skazują uczniów na zupełnie zbędny stres  - mówią autorzy programu edukacyjnego PiS. Więcej szczegółów dotyczących pomysłów PiS na edukację w nowym wydaniu największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce, w sprzedaży od 28 września br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

Warto poczytać

 1. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 2. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 3. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 4. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 5. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 6. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 7. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook