Jedynie prawda jest ciekawa


PiS we wSieci: Wielka zmiana w oświacie

28.09.2015

PO straszy, że likwidacja gimnazjów oznacza zwalnianie nauczycieli. To przecież nonsens, żadnej fali zwolnień nie będzie, szczebli nauki będzie tyle samo – w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” z posłami Elżbietą Witek i Sławomirem Kłosowskim, współautorami programu edukacyjnego Prawa i Sprawiedliwości, rozmawia Piotr Zaremba.

Byliśmy świadkami rozmaitych incydentów, symbolem stał się ów kosz na głowie. Klimat lekceważenia nauczyciela jest czymś nagminnym. To tym groźniejsze, że nauczyciel nie powinien być tylko specjalistą od przekazywania wiedzy. On jest z założenia wychowawcą, nawet ten, który wychowawstwa nie ma. Nauczyciel musi więc mieć autorytet – zapowiada Elżbieta Witek.

Są potrzebne prawne ograniczenia, tzw. standardy edukacyjne. Wprowadzimy je: klasa w liceum najwyżej 25-osobowa, w podstawówce — 22-osobowa – mówi Sławomir KłosowskiNie oszczędzajmy na edukacji, to inwestycja w przyszłość. Dziś problemem jest demografia, tu zmiana na lepsze może nastąpić w ciągu wielu lat w następstwie ożywienia gospodarki. Ale nie zgadzamy się na to, żeby w tak długim okresie przejściowym odpowiedzią było likwidatorstwo. Każda zbudowana kiedyś szkoła jest wartością. A pozytywne zmiany w programie, w systemie nauczania, najlepiej przeprowadzać w czasach niżu, kiedy klasy są małe, kiedy jest możliwa indywidualna praca z uczniem. To pokazuje historia innych krajów – dodaje Elżbieta Witek.

Profesorowie wyższych uczelni narzekają, że nie mają z kim pracować, że przychodzą studenci źle przygotowani — a przyjąć dziś trzeba w praktyce każdego z powodu niżu. Czy dzieje się tak dlatego, że mamy mniej zdolną młodzież? Nie, to konsekwencja eksperymentu z gimnazjami, choćby absurdalnego wtłaczania programów w trzyletnie cykle. Poza tym zniszczono szkolnictwo zawodowe i łudzono abstrakcyjną wizją licealnej matury dla wszystkich. My to zmienimy – zapowiadają na łamach „wSieci” autorzy programu edukacyjnego PiS.

O tym, iż poziom w polskich szkołach jest niski m. in. z powodu eksperymentu z gimnazjami, które to równocześnie skazują uczniów na zupełnie zbędny stres  - mówią autorzy programu edukacyjnego PiS. Więcej szczegółów dotyczących pomysłów PiS na edukację w nowym wydaniu największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce, w sprzedaży od 28 września br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 3. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 4. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook