Jedynie prawda jest ciekawa


"PiS utrudnił zadanie propagandystom"

14.11.2013

Rozmowa z politologiem, Jackiem Kloczkowskim, z Ośrodka Myśli Politycznej.

Stefczyk.info: W Warszawie w czasie 11 listopada doszło do kilku incydentów chuligańskich. W tym czasie PiS świętował odzyskanie niepodległości w Krakowie. Jak ocenia pan decyzję PiSu, by obchody zorganizować poza stolicą?

Jacek Kloczkowski: Patrząc na to, co się wydarzyło w Warszawie, decyzja PiS-u była decyzją roztropną. Można sobie wyobrazić, co działoby się w mediach tzw. głównego nurtu, gdyby w łatwy sposób można było połączyć obrazki płonących elementów skłotu czy ambasady Rosji z idącymi wśród Marszu Niepodległości politykami PiS-u. Obecnie partia Kaczyńskiego utrudniła znacząco zadanie dziennikarzy i propagandystów pracujących w mediach.

I tak widzimy jednak wysiłki, by połączyć PiS i Marsz

Oczywiście, PiS jedynie utrudnił tworzenie takiej zbitki. Zawsze jednak znajdzie się ktoś, kto będzie to robił. To jest mało wiarygodne dla opinii publicznej. Mówienie, że PiS wizerunkowo jest odpowiedzialny pokazuje bezradność wobec faktu, że polityków głównej partii opozycyjnej na tym pochodzie nie było. Poważny problem ma natomiast strona rządowa. Nawet bardziej życzliwi komentatorzy wskazują, że choć chuligańskie wybryki są godne potępienia, to jednak brakowało zabezpieczenia, szczególnie ambasady. Kłopot spada na barki rządu i PO. Drugim wizerunkowo poszkodowanym jest Ruch Narodowy. Niezależnie od tego, jaka jest jego realna odpowiedzialność za chuliganów, jest on utożsamiany z tymi zajściami.

Wiele osób mówiło wręcz, że po tym, co zdarzyło się 11 listopada, Ruch Narodowy nie podniesie się już

Nie sądzę, by te wydarzenia miały jakiś wpływ na szanse Ruchu Narodowego. Znacznie poważniejszym sygnałem jest fakt, że od zeszłorocznego Marszu do dziś nie udało się zagospodarować potencjału, jaki został zbudowany po pochodzie z 2012 roku. Ruch Narodowy w zeszłym roku zapowiadał, że na bazie kapitału Marszu Niepodległości powstanie jakaś siła, która może odebrać trochę głosów PiSowi oraz przyciągnąć do polityki osoby, które się nie interesowały politykom. Jednak przez rok nic się nie działo. A jeśli w dynamicznej polskiej polityce nie dzieje się nic poważnego przez rok, to jest małe prawdopodobieństwo, że coś się w ogóle może wydarzyć. To wskazuje, że to nie marsz jako taki w mojej ocenie świadczy o tym, że Ruch Narodowy zapewne nie stanie się liczącą siłą. Jego liderzy przez rok nie byli w stanie nic poważnego zbudować. Obecnie Ruch ma oczywiście trudniejszą sytuację, ponieważ musi się zmierzyć z tym, co miało miejsce 11 listopada. Jednak pamiętajmy, że wiele osób mogło się spodziewać, że w czasie Marszu dojdzie do jakichś zamieszek, więc to nie była zapewne niespodzianka. Ruch ma inne poważniejsze problemy niż przebieg Marszu.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook