Jedynie prawda jest ciekawa


PiS-owskie fobie Michnika

06.01.2015

Adam Michnik znów straszy. Nie wojną na Ukrainie, nie kryzysem, nie strajkiem lekarzy. Największą fobią naczelnego GW ujawnioną tym razem u Tomasza Lisa jest powrót PiS-u do władzy.

Czy chcemy państwa, w którym będzie się opowiadało o zamachu smoleńskim, o kondominium rosyjsko-niemieckim, w której będzie się urządzało prowokacje polityczne wobec premiera - jak w przypadku Leppera?! - snuł wizje ze swoich  sennych koszmarów.

Zarówno Lis, jak i Michnik ścigali się w straszeniu widzów tym, co stanie się z Polską, gdy do władzy dojdzie Jarosław Kaczyński. Naczelny „GW” zdraził przy tym, czego oczekuje od rozpoczynającego się roku: -W tym roku przede wszystkim życzyłbym sobie, po pierwsze, jakiegoś wyprostowania spraw za naszą wschodnią granicą. A po drugie – życzyłbym sobie, by Polska utrzymała status kraju stabilnego, który ma wzrost gospodarczy, gdzie funkcjonują instytucje demokratyczne, który ma bardzo dobry wizerunek na świecie. Nigdy Polska nie miała tak pozytywnego wizerunku na świecie, jak ma dzisiaj. To ogromny wspólny sukces Polaków
- deklarował. I dodał:
-Myślę, że to jest zawsze zagrożone. Demokracja w ogóle zawsze jest krucha…
-zawiesił głos Michnik, po czym zestawił w jednym szeregu „zagrożenia demokracji” przez takich przywódców jak Janukowycz, Putin, Orban i - tu zawiesił głos ponownie - w niedopowiedzeniu utrzymał postać Jarosława Kaczyńskiego.
Były hasła Budapesztu w Warszawie… Mam nadzieję, że to marzenie ściętej głowy. Ale to może się stać. Ja wiem, że jeżeli blisko 30% głosuje na PiS, w eurowyborach 8 procent z czymś głosowało na partię Korwin-Mikkego… Nie jest już prezesem? Wreszcie dobra wiadomość tego wieczora- kpił nadredaktor lat 90.
Zagajony o problemy ze służbą zdrowia, odparł, że nie widzi większych problemów:
Sorry, taki mamy klimat. I taką mamy sytuację w Polsce, która jest zawiniona przez wiele rządów. Po pierwsze – czuję się w obowiązku powiedzieć, że jestem najlepszego zdania o polskiej służbie zdrowia. Moi lekarze mnie odcięli od haka nie jeden raz…
— mówił Michnik.
Jak dodawał, zawód lekarza jest niczym profesja strażaka, który nie może odmówić gaszenia pożarów.
- Lekarze mają przysięgę Hipokratesa. Potrafię zrozumieć gniew ludzi w służbie zdrowia, (…) ale przychodzi chore dziecko i widzi zamknięte drzwi przychodni… - złościł się naczelny „GW”.
Przyznał przy tym rację Ludwikowi Dornowi w sprawie służby zdrowia. Poniewczasie…
Analizując postawę rządu w tej sprawie, odparł, że Ewie Kopacz należy się kredyt zaufania. Pokusił się też o radę:
- Ogromnym błędem ze strony pani premier Kopacz byłaby dymisja Arłukowicza- ocenił.
Zdaniem Michnika niemal sto procent odpowiedzialności za dzisiejsze problemy spoczywa na lekarzach, a nie na politykach.
- Pytany o wyborczy charakter 2015 roku, Michnik stwierdził, że to „referendum nad tym, jakiego chcemy państwa. -Czy chcemy państwa, w którym będzie się opowiadało o zamachu smoleńskim, o kondominium rosyjsko-niemieckim, w której będzie się urządzało prowokacje polityczne wobec premiera - jak w przypadku Leppera?! Czy może chcemy państwa niedoskonałego, które ma potknięcia, ale o 6:00 rano dzwoni tylko mleczarz…- znów zawiesił głos Michnik.
Wybór między PiS a Platformą porównał do wyboru między denaturatem a herbatą. Mówiąc o wyborach prezydenckich, odparł: - Jeśli Komorowski przejedzie po pijaku, na pasach niepełnosprawną zakonnicę w ciąży, to może nie wygrać… To bardzo dobry prezydent! - ocenił Michnik.
I dodał, że najbardziej w Komorowskim ceni umiarkowanie w ocenach historycznych:
-Mamy szczęście do prezydentów. Wszyscy nasi prezydenci mieli poczucie odpowiedzialności za państwo i społeczeństwo. Komorowski ma wyczucie historyczności polskiego losu - on potrafi wiązać te sprzeczne polskie losy… Powinniśmy robić wszystko, by w Polsce nie było dziś piekła, jeśli chodzi o pamięć, personalne nienawiści…- zaznaczył.
Jak przekonywał Michnik, jest coś fantastycznego w tym, że obok prezydenta na marszu „Razem dla Niepodległej” szedł Roman Giertych i składano kwiaty pod pomnikiem Romana Dmowskiego.
Trzeba szanować swoje dziedzictwo: Witosa, kard. Wyszyńskiego, Paderewskiego, Piłsudskiego, Daszyńskiego… Że cały ten obszar ludzi dążących do niepodległości jest naszą wspólną wartością, którą nie należy odrzucić i poniewierać. Zaliczam do tej tradycji także Ludwika Waryńskiego - podkreślił.
Pytany o podział w dzisiejszym społeczeństwie, odpowiadał: -To podział na Polskę autorytarną, ze skłonnością do budowy państwa policyjnego i Polskę demokratyczną, ze skłonnością do rozmaitych chorób właściwym państwom demokratycznym. (…) Bądźmy poważni - nie wiem, ile w Madrycie przepuścili politycy z PiS, ale nie jestem tego ciekaw. To szkodliwi dla Polscy politycy, źli! Oni chcą nam zafundować państwo strachu i podejrzliwości! - snuł po raz kolejny swoją wizję Michnik.
Nie chciał przy tym odpowiadać na pytania o „speechwritera” Radosława Sikorskiego.
Był bardzo dobrym ministrem spraw zagranicznych, wytworzył bardzo dobry wizerunek Polski! A dawanie sygnału całemu światu, że my, Polacy jesteśmy jak Czesi i będziemy niszczyć nasze autorytety… Jak Havla w Czechach, gdzie był niszczony, opluwany… W Polsce tego nie mieliśmy? Wałęsa, Mazowiecki, Kuroń, Geremek? Teraz Sikorski…- irytował się Michnik.
Za wszelką cenę szukamy okazji, by ludziom wybitnym przykleić łatkę…- mówił, oceniając kwestię zamieszania z „kilometrówką”. Zdaniem Michnika maglowanie tego tematu to „warcholstwo”, a Sikorski to „herbata z dobrym koniakiem.
Pytany o rolę Kościoła, Michnik odparł, że to „dobre pytanie”.
Bałem się tego pytania. Ja jestem z środowiska akatolickiego, że tak powiem… Moja droga do Kościoła i jego rozumienia była skomplikowana, siermiężna… W 1977 roku wydałem książkę w Kulturze Paryskiej pt. „Kościół, lewica, dialog”. Chciałem sformułować projekt innego myślenia o Kościele w środowiskach niekatolickich. (…) Kiedy dziś spoglądam na tamten czas, to sobie myślę, że już nie ma takiej lewicy i nie ma takiego Kościoła… Tamten Kościół dla takich ludzi z zewnątrz spoglądał być może nieufnie, ale z przyjaźnią - tłumaczył, zaciągając się elektronicznym papierosem.
Jak dodawał, papież Franciszek jest „z ducha Jana Pawła”. Gorzej - jego zdaniem - z polskimi hierarchami.
Skąd tyle złości, niechęci, agresji?! Zastanawiam się nad tym i nie mam odwagi wprost formułować diagnozy, ale w moim przekonaniu szczęściem naszego Kościoła był Jan Paweł II. Ale i nieszczęściem… - podkreślił.

svl, as TVP2

fot.twitter

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook