Jedynie prawda jest ciekawa


PiS może przegoni PO, ale nie będzie przełomu

20.05.2012

Kolejne sondaże pokazują topniejącą przewagę Platformy Obywatelskiej nad Prawem i Sprawiedliwością i choć politycy rządzącej partii coraz bardziej nerwowo patrzą na słupki badań opinii publicznej, to PiS wciąż nie jest w stanie przegonić jej przegonić. O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do politologa dr. Bartłomieja Biskupa.

Stefczyk.info: - Czy PiS jest w stanie w którymś z kolejnych sondaży przegonić PO, czy też faktem jest ów mityczny "szklany sufit", który nie pozwala mu przekroczyć bariery ok. 30%?

- Może to jednak trzeba inaczej ująć - to nie PiS dogania Platformę, tylko notowania Platformy spadają, a PiS stoi w miejscu. Dlatego może się oczywiście okazać w kolejnych sondażach, że PiS będzie miał większe notowania niż Platforma, ale będzie to wynikiem dalszego spadku Platformy, a nie pozyskiwania nowego elektoratu przez Prawo i Sprawiedliwość.

Czy to jest "szklany sufit"? Myślę, że nie, bo Prawo i Sprawiedliwość od jakiegoś czasu stosuje taktykę, która jest obliczona na utrzymanie tego elektoratu i jak się wydaje, Prawu i Sprawiedliwości nie za bardzo zależy na tym, aby ten elektorat był większy. Obserwując strategię tej partii, nic nie wskazuje, żeby chciała mieć wyborców z innych stron poza tą, którą ma teraz.

Stefczyk.info: - Ale z drugiej strony PO chyba poczuło oddech PiS-u na swoim karku, bo premier Tusk, wzorem sprawdzonym w kampanii wyborczej ruszył w objazd Polski, choć tym razem nie Tuskobusem? Czy i tym razem ten zabieg okaże się skuteczny, żeby Platforma odzyskała inicjatywę?

- Nie wiem, zobaczymy. Myślę, że to jest słuszna koncepcja, żeby premier się gdzieś tam pokazywał, bo to on  przesądził o sukcesie Platformy rok temu. Natomiast pamiętajmy, że rzadko się zdarza, żeby te same narzędzia, czy bardzo podobne, zadziały w ten sam sposób. Dlatego nie liczyłbym na taki sam skutek, jak przed wyborami w 2011 r., natomiast jakiś tam skutek, myślę, że będzie miało, ale tak realnie pewnie to zobaczymy dopiero po Euro, bo Euro nam pewnie trochę zaburzy wyniki sondaży.

Stefczyk.info: - Czyli nie ma Pan poczucia, że znajdujemy się w jakimś przełomowym momencie, jeśli chodzi o społeczne poparcie partii politycznych?

- Trudno powiedzieć, czy znajdujemy się w przełomowym momencie. Jeśli mamy na myśli uzyskanie przewagi PiS-u nad PO, to moim zdaniem nie będzie takiej przewagi - czyli tu przełom nam nie grozi. Natomiast możemy mieć przełom trochę inny, tzn. tak, jak to się dzieje w Europie, mogą dojść do głosu ruchy populistyczne. Do tego skłania obecna sytuacja gospodarcza i polityczna, ale przede wszystkim gospodarcza. Jeżeli coś takiego w ogóle nastąpi, bo na razie nie widzę tego jeszcze. Tak więc ewentualnie w tym kierunku widziałbym jakiś przełom, jeśli chodzi o notowania partii. Czyli nie PiS, nie PO, ale raczej ruchy populistyczne.

not. zrk
[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook