Jedynie prawda jest ciekawa


PiS będzie rządziło samodzielnie

06.10.2012

Na podstawie sondaży przez ostatnie pięć lat politycy koalicji rządowej a także część publicystów i komentatorów sceny politycznej przekonywała, że Prawo i Sprawiedliwość nie posiada zdolności koalicyjnej. W domyśle nie warto więc popierać tej partii gdyż i tak nie wprowadzi rozwiązań zapisanych w swoim programie. Próbowano wmówić Polakom bezalternatywność rządów Platformy.

Komentatorzy zastanawiali się jedynie kto może być koalicjantem PO zamiast PSL. Czy będzie to SLD, partia happenera z Biłgoraja czy inna przybudówka PO stworzona na potrzeby kampanii wyborczej by osłabić PiS.

Wczorajszy sondaż TNS jest niezwykle istotny dla polskiej sceny politycznej. Dlaczego? Dlatego, że pokazał wielu Polakom, że możliwe są samodzielne rządy Prawa i Sprawiedliwości, obalił mit bezalternatywności rządów PO. A wielu Polaków niestety sondażami kieruje się dokonując kalkulacji politycznych. Do opinii publicznej przebił się jasny sygnał, że Prawo i Sprawiedliwość jest realną alternatywą dla nieudolnych rządów PO, że może wygrać różnicą głosów która zapewni samodzielne rządy. Dlatego, pomimo dystansu z jakim podchodzę do badań sondażowych, uważam, że akurat ten sondaż może dokonać przełomu w świadomości i myśleniu Polaków.

Skąd mój wniosek i pewność, że ten sondaż daje PiSowi szansę walki o samodzielne rządy? Właśnie szansę, gdyż nie twierdzę przecież, że według sondażu TNS, PiS uzyskał już samodzielną większość. Do upragnionego celu samodzielnej większości w Parlamencie musi zostać spełnionych kilka warunków:

Po pierwsze PiS musi przekroczyć magiczną granicę 40 procent poparcia. Jest to całkowicie realne gdyż według TNS poparcie dla PiS wynosi 39 procent. Przy dobrze prowadzonej kampanii wyborczej cel jest do osiągnięcia.

Po drugie w Sejmie powinny znaleźć się 3 lub 4 partie. Daje to wówczas według obowiązującej ordynacji wyborczej duży handicap partii wygrywającej wybory. Jest to całkowicie realne, gdyż PSL od lat balansuje nad progiem wyborczym a partia happenera z Biłgoraja, mam nadzieję, że była jednorazowym żartem wyborców. Obie formacje w sondażu TNS znalazły się ledwo nad progiem z poparcie 5 procent. Jest to więc warunek realny.

Po trzecie, prawdziwy szef partii Ziobry - Jacek Kurski, powinien zaprzestać szkodliwej, rozbijającej centroprawicę działalności. Wyborcy zawsze promują jedność, a Jacek Kurski wyprowadzając Zbigniewa Ziobrę z PiS tę jedność zburzył. W sondażu partia Ziobry kierowana przez Kurskiego zdobyła 2 procent głosów. Mandatów nie zdobywają, ale zabierają PiS-owi jakże cenne procenty. Sumując głosy PiS i Kurskiego Prawo i Sprawiedliwość miałoby według sondażu 41 procent głosów. Warunek zaprzestania szkodliwej działalności wydaje się jednak trudny do spełnienia ze względu na ambicje osób z najbliższego otoczenia Ziobry.

Do sondaży należy podchodzić oczywiście z rezerwą. Pokazują one jednak pewne tendencje i mogą tworzyć sytuacje przełomowe na scenie politycznej. Tak jest w tym wypadku. Tendencja jest wyraźna a przełomem jest koniec bezalternatywności rządów PO i pokazanie wyborcom niezdecydowanym, że PiS jest realną alternatywą, że może rządzić samodzielnie. Oczywiście jeśli spełnionych będzie kilka warunków.

Mam nadzieję, że w decydującej rozgrywce wyborczej nie zabraknie Prawu i Sprawiedliwości jednego, dwóch lub trzech procent poparcia do tego by samodzielnie rządzić. Jeżeli tak się stanie, a te procenty nie wchodząc do Sejmu zdobędzie partia Jacka Kurskiego (SP) to weźmie on na siebie odpowiedzialność za kolejne lata nieudolnych rządów Platformy z przystawkami. Tę odpowiedzialność wezmą na siebie wszyscy, którzy pod komendą Kurskiego rozbijali prawicę.

Marcin Mastalerek
[fot. PAP/J. Kamiński]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook