Jedynie prawda jest ciekawa


Piotrowicz: Wrak powinien wrócić do Polski

28.03.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym prokuratorem, zastępcą przewodniczącego parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską Stanisławem Piotrowiczem.

Stefczyk.info: Politycy rządzący znów powtarzali ostatnio, że wrak tupolewa leżący w Smoleńsku jest symbolem, a nie dowodem. W ten sposób osłabiają skuteczność starań polskiej strony o oddanie przez Rosję samolotu Polsce. Czy takie działanie nie jest sprzeczne z prawem? Możemy mieć do czynienia z działaniem na szkodę śledztwa?

Stanisław Piotrowicz: Wydaje się, że w tej sprawie głos powinna zabrać prokuratura. W tej sprawie powinni się wypowiedzieć prokurator prowadzący śledztwo, prokurator generalny czy rzecznik prokuratury. Ktoś powinien odnieść się do tego rodzaju wypowiedzi i wątpliwości. Powinni również jasno stwierdzić, czym jest dla prokuratury wrak, do czego on jest potrzebny. Ja nie mam cienia wątpliwości, że wrak jest najważniejszym dowodem w sprawie smoleńskiej. Póki co prokuratura nie miała nieskrępowanego dostępu do tego dowodu. Nie mogła również samodzielnie prowadzić czynności śledczych. Pragnę podkreślić, że prokuratorzy na miejscu zdarzenia nie mają dostępu do laboratorium, ograniczają się do pobierania próbek. I nawet je są zobowiązani pozostawić w Moskwie. Co więcej, do dziś nie zrobiono rekonstrukcji wraku.

To potrzebne?

Oczywiście. To jest konieczne oraz wymagane prawem. Samolot trzeba zrekonstruować, żeby wiedzieć ile jego pozostało, ile brakuje, jakie części są. A my nie wiemy nawet, ile procent wraku zostało, nie mówiąc już o detalach. Myśmy do dziś nie zinwentaryzowali szczątków. To bardzo duże zaniedbanie. Można przecież porównać, co działo się przy śledztwach dot. innych katastrof. Tam czynności są znacznie bardziej szczegółowe. Nawet mała część samolotu może podsunąć śledczym trop ws. przyczyn katastrofy. W przypadku katastrofy smoleńskiej tego nie zrobiono. To jest sprzeczne nie tylko z praktyką, ale również z 13. Załącznikiem do Konwencji Chicagowskiej, na który wciąż powołuje się strona rządowa. Jeśli przyjmuje się ten załącznik, jako podstawę prawną, to należy go respektować. Okazuje się jednak, że o te zapisy nie są przestrzegane.

O czym mówi Załącznik?

On nakłada obowiązek zrekonstruowania samolotu, nakazuje przechowywanie wraku w hangarze - nie na wolnym powietrzu czy pod wiatą. O tym mówi Załącznik. Skoro rządzący się na niego powołują, to powinni tych przepisów się trzymać.

Co oficjalne stanowisko prokuratury może zmienić?

Jeśli prokuratura powiedziałaby, że wrak nam jest niepotrzebny, ponieważ przeprowadziliśmy wszystkie badania, to powstaje pytanie: po co Rosjanom te szczątki? Oni mają ten wrak od trzech lat. Oni mogą z nim robić, co chcą, mają nieograniczony dostęp, ale wciąż mówią, że im te szczątki są już potrzebne. A Polacy, którzy nigdy tym wrakiem nie dysponowali, którzy nie mieli nieskrępowanej możliwości prowadzenia badań, już mieliby nie potrzebować tych szczątków? Wydaje się, że to sytuacja zaskakująca.

Jak w świetle czynności i badań wraku, których nie dokonano, odbierać słowa mówiące, że ten wrak w śledztwie nam niepotrzebny?

Mamy do czynienia z działaniami nielogicznymi i niespójnymi. Bowiem minister Jerzy Miller podpisał porozumienie, na mocy którego wrak ma pozostać w Rosji do czasu zakończenia postępowania sądowego. To oznacza, że ten wrak może do Polski w ogóle nie wrócić. Nawet jeśli zakończy się rosyjskie śledztwo, Rosjanie mogą podnosić, że być może będą musieli je wznowić, jeśli pojawią się nowe okoliczności. Zawsze może w grę wchodzić postępowanie sądowe. To tym bardziej możliwe, że przecież z polskiej strony wypływały sygnały sugerujące, że polska strona nie jest tym wrakiem zainteresowana. Mieliśmy do czynienia ostatnio jedynie z pozorowaniem działań.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook