Jedynie prawda jest ciekawa


Piotrowicz: Wrak powinien wrócić do Polski

28.03.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym prokuratorem, zastępcą przewodniczącego parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską Stanisławem Piotrowiczem.

Stefczyk.info: Politycy rządzący znów powtarzali ostatnio, że wrak tupolewa leżący w Smoleńsku jest symbolem, a nie dowodem. W ten sposób osłabiają skuteczność starań polskiej strony o oddanie przez Rosję samolotu Polsce. Czy takie działanie nie jest sprzeczne z prawem? Możemy mieć do czynienia z działaniem na szkodę śledztwa?

Stanisław Piotrowicz: Wydaje się, że w tej sprawie głos powinna zabrać prokuratura. W tej sprawie powinni się wypowiedzieć prokurator prowadzący śledztwo, prokurator generalny czy rzecznik prokuratury. Ktoś powinien odnieść się do tego rodzaju wypowiedzi i wątpliwości. Powinni również jasno stwierdzić, czym jest dla prokuratury wrak, do czego on jest potrzebny. Ja nie mam cienia wątpliwości, że wrak jest najważniejszym dowodem w sprawie smoleńskiej. Póki co prokuratura nie miała nieskrępowanego dostępu do tego dowodu. Nie mogła również samodzielnie prowadzić czynności śledczych. Pragnę podkreślić, że prokuratorzy na miejscu zdarzenia nie mają dostępu do laboratorium, ograniczają się do pobierania próbek. I nawet je są zobowiązani pozostawić w Moskwie. Co więcej, do dziś nie zrobiono rekonstrukcji wraku.

To potrzebne?

Oczywiście. To jest konieczne oraz wymagane prawem. Samolot trzeba zrekonstruować, żeby wiedzieć ile jego pozostało, ile brakuje, jakie części są. A my nie wiemy nawet, ile procent wraku zostało, nie mówiąc już o detalach. Myśmy do dziś nie zinwentaryzowali szczątków. To bardzo duże zaniedbanie. Można przecież porównać, co działo się przy śledztwach dot. innych katastrof. Tam czynności są znacznie bardziej szczegółowe. Nawet mała część samolotu może podsunąć śledczym trop ws. przyczyn katastrofy. W przypadku katastrofy smoleńskiej tego nie zrobiono. To jest sprzeczne nie tylko z praktyką, ale również z 13. Załącznikiem do Konwencji Chicagowskiej, na który wciąż powołuje się strona rządowa. Jeśli przyjmuje się ten załącznik, jako podstawę prawną, to należy go respektować. Okazuje się jednak, że o te zapisy nie są przestrzegane.

O czym mówi Załącznik?

On nakłada obowiązek zrekonstruowania samolotu, nakazuje przechowywanie wraku w hangarze - nie na wolnym powietrzu czy pod wiatą. O tym mówi Załącznik. Skoro rządzący się na niego powołują, to powinni tych przepisów się trzymać.

Co oficjalne stanowisko prokuratury może zmienić?

Jeśli prokuratura powiedziałaby, że wrak nam jest niepotrzebny, ponieważ przeprowadziliśmy wszystkie badania, to powstaje pytanie: po co Rosjanom te szczątki? Oni mają ten wrak od trzech lat. Oni mogą z nim robić, co chcą, mają nieograniczony dostęp, ale wciąż mówią, że im te szczątki są już potrzebne. A Polacy, którzy nigdy tym wrakiem nie dysponowali, którzy nie mieli nieskrępowanej możliwości prowadzenia badań, już mieliby nie potrzebować tych szczątków? Wydaje się, że to sytuacja zaskakująca.

Jak w świetle czynności i badań wraku, których nie dokonano, odbierać słowa mówiące, że ten wrak w śledztwie nam niepotrzebny?

Mamy do czynienia z działaniami nielogicznymi i niespójnymi. Bowiem minister Jerzy Miller podpisał porozumienie, na mocy którego wrak ma pozostać w Rosji do czasu zakończenia postępowania sądowego. To oznacza, że ten wrak może do Polski w ogóle nie wrócić. Nawet jeśli zakończy się rosyjskie śledztwo, Rosjanie mogą podnosić, że być może będą musieli je wznowić, jeśli pojawią się nowe okoliczności. Zawsze może w grę wchodzić postępowanie sądowe. To tym bardziej możliwe, że przecież z polskiej strony wypływały sygnały sugerujące, że polska strona nie jest tym wrakiem zainteresowana. Mieliśmy do czynienia ostatnio jedynie z pozorowaniem działań.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook