Jedynie prawda jest ciekawa


Piotrowicz: Rząd dał zgodę na trzymanie wraku w Rosji

15.01.2013

Rozmowa z posłem PiS, wiceprzewodniczącym zespołu parlamentarnego Stanisławem Piotrowiczem.

Stefczyk.info: Delegacja MON ma skończyć kolejny rekonesans związany z przygotowaniami do przetransportowania wraku tupolewa ze smoleńskiego lotniska do Polski. Z czym w pana ocenie mamy do czynienia?

Stanisław Piotrowicz: Sądzę, że jest to wydarzenie medialne. To działanie ma miejsce po tym, jak zakończyły się fiaskiem próby działań zmierzających do zwrotu wraku Polsce. Na te wydarzenia należy patrzeć przez pryzmat wydarzeń i decyzji sprzed niemal trzech lat. To wtedy rząd polski, w osobie ministra Jerzego Millera, podpisał porozumienie polsko-rosyjskie, na mocy którego wrak ma pozostać na terenie Rosji do czasu zakończenia postępowania sądowego. To należy podkreślić, postępowania sądowego, a nie śledczego. To może wręcz nigdy nie nastąpić. W ten sposób rząd Polski stworzył komfortową sytuację dla strony rosyjskiej. Oni dysponują umową międzynarodową, na mocy której rząd zgadza się, by wrak pozostawał w Rosji. Skoro tak, to Moskwa może prowadzić śledztwo w nieskończoność, ich nie obowiązują żadne terminy. Co więcej, możemy mieć do czynienia z zaskarżaniem decyzji śledczych i rozstrzygnięć sądowych w tej sprawie. Wrak na mocy zgody polskiego rządu może przebywać na terenie rosyjskim nawet przez wiele lat.

Rządowi nie udało się nic wskórać w tej sprawie.

Fiaskiem się zakończyły ostatnie próby Radosława Sikorskiego w tej sprawie. On nie wskórał nic w rozmowach ani ze stroną rosyjską, ani po rozmowach z Catherine Ashton. Brakuje konsekwencji w tej sprawie. Przecież Polska odrzuciła pomoc NATO i Unii Europejskiej, choć chęć zaangażowania się w sprawę katastrofy smoleńskiej była deklarowana. Jednak w imię budowania nowych relacji z Rosją nie skorzystano z tej pomocy. Gdy okazało się, że nowe fakty obnażają bezsilność rządu oraz pokazują lekceważenie Polski przez Rosję nastąpiła próba PRowskiego zagrania. Rząd zaczął pokazywać, że walczy twardo o zwrot wraku. I dlatego Sikorski w ogóle się do Ashton zwrócił. To jednak znów zostało przeprowadzone w sposób nieudolny, albo tylko po to, by zyskać coś marketingowo. Jeśli rząd chciałby w tej sprawie coś uzyskać, to powinien zgłosić tę sprawę wcześniej, by temat mógł wejść do agendy szczytu UE-Rosja. Jednak tego nie zrobiono. W związku z tym Ashton jedynie przyjęła do wiadomości, że strona polska chciałaby poruszyć tę sprawę.

Mimo tego, że rząd nic nie wskórał MON zorganizował rekonesans ws. zwrotu wraku. Jak to rozumieć?

Pamiętam, że to nie pierwsza taka inicjatywa. Jeszcze za czasów ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego była mowa o przygotowaniach do transportu szczątków tupolewa. Wtedy także rozważano jak logistycznie opracować transport. I obecnie mamy taką samą sytuację. Władza chce przykryć fiasko działań ws. wraku. Więc organizuje wyjazd ekspertów, którzy mają analizować, opracować itd. Tymczasem nie ma w tej sprawie kluczowego stanowiska - czy i kiedy zwrot wraku nastąpi. Perspektywa w tej sprawie jest bardzo odległa i mglista.

Co sytuacja związana z wrakiem mówi o pozycji Polski w tym śledztwie?

Mamy wielkie zaniechania, karygodne zaniechania. Wrak to jest własność państwa polskiego. Należało więc podnosić argument eksterytorialności samolotu. Nikt nie powinien mieć dostępu do wraku. Jednak zaraz po katastrofie strona rządowa nie podnosiła tych spraw. Wydaje się, że dla rządu była wygodna sytuacja, w której nie ma w kraju żadnych dowodów, że Polacy nic nie muszą, że trzeba czekać, aż oni coś zrobią. A teraz widać, że Rosjanie rozgrywają Polskę. Oni mają w swej dyspozycji wszystko. My mamy jedynie to, co spadnie z pańskiego stołu, jedynie to, co Rosjanie zechcą nam udostępnić.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook