Jedynie prawda jest ciekawa


Piotrowicz: Polacy stale upokarzani

15.04.2013

Rozmowa z byłym prokuratorem, posłem PiS, Stanisławem Piotrowiczem, zasiadającym w zespole badającym przyczyny tragedii smoleńskiej.

Stefczyk.info: "GPC" informuje, że MSZ w marcu 20103 roku wystosował oficjalne pismo, w którym prosi o możliwość zapoznania się przez polskich dyplomatów z aktualnym stanem wraku tupolewa. Rosjanie jednak odmówili. Jak Pan ocenia to wydarzenie?

Stanisław Piotrowicz: Rosjanie traktują Polaków zgodnie z przewidywaniami. Polacy sami siebie nie szanowali, prowadzili nagonkę na Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obecnie w podobny sposób traktowany jest polski rząd. Ludzi, którzy wzajemnie się nie szanują, nikt nie szanuje. Widać już ewidentnie, że fiaskiem zakończyła się polityka rządu. Rządzącym wydawało się, że jeśli pójdą na daleko idące ustępstwa, na czołobitność względem Rosjan, jeśli oddadzą śledztwo, jeśli okażą bezgraniczne zaufanie, to spotkają się ze wzajemnością ze strony Moskwy. Jednak mocno się pomylili. Rosjanie bowiem nie szanują tych, którzy sami się nie szanują. Rosjanie liczą się tylko z silniejszymi. Któryś z publicystów napisał kiedyś, że jeśli kopniesz Rosjanina to on ci się ukłoni. Jak ukłonisz się Rosjaninowi, to on cię kopnie. Ten tekst dobrze oddaje sposób działania Rosji. Polskie władze poszły na czołobitność, licząc na to samo. Jednak się mocno pomyliły.

O wzajemności nie ma mowy.

Właśnie, a przecież sprawa wzajemności jest podstawą stosunków międzynarodowych. Wystarczy przytoczyć ostatnią sytuację. USA podjęło decyzję, by odmówić wiz wjazdowych kilku obywatelom Rosji. I Rosjanie natychmiast zrobili to samo. Jednak w stosunkach polsko-rosyjskich ws. smoleńskiej tej wzajemności nie widać. To nie powinno szczególnie dziwić, bowiem polskie władze przecież zgodziły się, by wrak pozostawał w Rosji aż do zakończenia postępowania sądowego. To może trwać latami. Moskwa tego wraku może nam nie oddać. Szczególnie, że polska strona nie skorzystała z pomocy krajów trzecich. Zdecydowała, że sprawą zajmie się Komisja Millera, choć ona nie miała żadnego umocowania do prowadzenia działalności za granicami Polski. Rosjanie to wiedzieli i ją zupełnie bojkotowali. To widać było choćby przy okazji polskich uwag do raportu MAK, które przez Rosjan zupełnie nie zostały uwzględnione. I znów niestety wynika to również z nieprofesjonalnych działań polskiego rządu.

Ostatnio w mediach pojawiły się sugestie, że strona rosyjska może chcieć stawiać zarzuty ws. smoleńskiej załodze rządowego samolotu, który uległ katastrofie smoleńskiej. To należy brać pod uwagę?

W tej sprawie niczego wykluczyć nie można. Rosjanie już podejmowali czynności, które zmierzały do upokorzenia Polaków, do upokorzenia rządu. Mogę się spodziewać innych, dalszych działań, zmierzających w tym samym kierunku.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Wojciech Pacewicz]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook