Jedynie prawda jest ciekawa


Piotrowicz: Dla prezesa Rzeplińskiego nie mają znaczenia ustawy

30.11.2016

-Dla prezesa Rzeplińskiego nie mają znaczenia ustawy. Zarówno on, jak i Trybunał Konstytucyjny pod jego rządami, stawiają się ponad wszystkimi innymi władzami i całym prawem- mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości.


wPolityce.pl: Panie przewodniczący, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, w 9-osobowym składzie Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK zdecydowali, że sędziowie Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja będą kandydatami na prezesa TK. Jak Pan odbiera tę decyzję?

Stanisław Piotrowicz, poseł PiS: Panie redaktorze, tak samo, jakby marszałkowi Sejmu przyszło do głowy, by poprosić kilku kolegów posłów i oznajmić, że oto w takim gronie teraz przyjęliśmy ustawę.

Ma Pan zapewne na myśli to, że prawo mówi wyraźnie: Zgromadzenie Ogólne musi liczyć 10 sędziów. Traktuje Pan tę dzisiejszą decyzję jako nielegalną?

Oczywiście. Każda czynnosć, by była legalna, musi pozostawać w zgodzie z obowiązującym prawem. Takie działanie jak dzisiejsze w oczywisty sposób nim nie jest. To nie jest też kwestia, że zabrakło dziś jednego sędziego, ale sześciu. Zgromadzenie Ogólne tworzą bowiem wszyscy sędziowie. Ustawa wychodzi jednak naprzeciw i mówi, że gdy z przyczyn natury obiektywnej niektórzy sędziowie nie mogą wziąć udziału, to musi być ich przynajmniej dziesięciu, by posiedzenie ZO było ważne. Prezes Rzepliński nie dopuszcza jednak sędziów, którzy chcą i powinni wziąć udział w zgromadzeniu.

Ta dzisiejsza decyzja to manifestacja polityczna?

To przejaw lekceważenia istniejącego porządku prawnego. Dla prezesa Rzeplińskiego nie mają znaczenia ustawy. Zarówno on, jak i Trybunał Konstytucyjny pod jego rządami, stawiają się ponad wszystkimi innymi władzami i całym prawem.

Co w przypadku scenariusza, w którym sędziowie, którzy dziś wzięli udział w 9-osobowym Zgromadzeniu Ogólnym i podjęli pewne decyzje, będą chcieli bojkotować Zgromadzenie Ogólne w innych terminach, uniemożliwiając tym samym wybór prezesa TK na nowych warunkach, które określa ustawa, nad którą pracujecie w Sejmie?

Wychodzą temu naprzeciw przepisy ustawy wprowadzającej - przewidują one sytuację awaryjną. Gdyby Zgromadzenie Ogólne do czasu zwolnienia wakatu nie wybrało kandydatów zgodnie z prawem, wtedy po zwolnieniu wakatu prezydent powierzy obowiązki prezesa TK jednemu z sędziów. 

Któremu?

Najstarszemu stażem.

W takim scenariuszu zostanie on/ona wtedy tymczasowym prezesem, aż do momentu, w którym uda się zebrać przynajmniej 10-osobowy skład Zgromadzenia Ogólnego, który wybierze prezesa zgodnie z prawem?

Tak jest. 

not. Marcin Fijołek

fot.[PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook