Jedynie prawda jest ciekawa


Piotrowicz: Dla prezesa Rzeplińskiego nie mają znaczenia ustawy

30.11.2016

-Dla prezesa Rzeplińskiego nie mają znaczenia ustawy. Zarówno on, jak i Trybunał Konstytucyjny pod jego rządami, stawiają się ponad wszystkimi innymi władzami i całym prawem- mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości.


wPolityce.pl: Panie przewodniczący, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, w 9-osobowym składzie Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK zdecydowali, że sędziowie Marek Zubik, Stanisław Rymar i Piotr Tuleja będą kandydatami na prezesa TK. Jak Pan odbiera tę decyzję?

Stanisław Piotrowicz, poseł PiS: Panie redaktorze, tak samo, jakby marszałkowi Sejmu przyszło do głowy, by poprosić kilku kolegów posłów i oznajmić, że oto w takim gronie teraz przyjęliśmy ustawę.

Ma Pan zapewne na myśli to, że prawo mówi wyraźnie: Zgromadzenie Ogólne musi liczyć 10 sędziów. Traktuje Pan tę dzisiejszą decyzję jako nielegalną?

Oczywiście. Każda czynnosć, by była legalna, musi pozostawać w zgodzie z obowiązującym prawem. Takie działanie jak dzisiejsze w oczywisty sposób nim nie jest. To nie jest też kwestia, że zabrakło dziś jednego sędziego, ale sześciu. Zgromadzenie Ogólne tworzą bowiem wszyscy sędziowie. Ustawa wychodzi jednak naprzeciw i mówi, że gdy z przyczyn natury obiektywnej niektórzy sędziowie nie mogą wziąć udziału, to musi być ich przynajmniej dziesięciu, by posiedzenie ZO było ważne. Prezes Rzepliński nie dopuszcza jednak sędziów, którzy chcą i powinni wziąć udział w zgromadzeniu.

Ta dzisiejsza decyzja to manifestacja polityczna?

To przejaw lekceważenia istniejącego porządku prawnego. Dla prezesa Rzeplińskiego nie mają znaczenia ustawy. Zarówno on, jak i Trybunał Konstytucyjny pod jego rządami, stawiają się ponad wszystkimi innymi władzami i całym prawem.

Co w przypadku scenariusza, w którym sędziowie, którzy dziś wzięli udział w 9-osobowym Zgromadzeniu Ogólnym i podjęli pewne decyzje, będą chcieli bojkotować Zgromadzenie Ogólne w innych terminach, uniemożliwiając tym samym wybór prezesa TK na nowych warunkach, które określa ustawa, nad którą pracujecie w Sejmie?

Wychodzą temu naprzeciw przepisy ustawy wprowadzającej - przewidują one sytuację awaryjną. Gdyby Zgromadzenie Ogólne do czasu zwolnienia wakatu nie wybrało kandydatów zgodnie z prawem, wtedy po zwolnieniu wakatu prezydent powierzy obowiązki prezesa TK jednemu z sędziów. 

Któremu?

Najstarszemu stażem.

W takim scenariuszu zostanie on/ona wtedy tymczasowym prezesem, aż do momentu, w którym uda się zebrać przynajmniej 10-osobowy skład Zgromadzenia Ogólnego, który wybierze prezesa zgodnie z prawem?

Tak jest. 

not. Marcin Fijołek

fot.[PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook