Jedynie prawda jest ciekawa


Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

24.10.2016

Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

„WOŁYŃ” NIEPOPRAWNY

Znika wrażenie konsensusu, „Wołyń” jest atakowany coraz mocniej. Przez jakąś część konserwatystów, bo nie wyidealizował Polaków. Przez sporą część liberalnej lewicy dużo mocniej – bo odważył się opowiedzieć o Polakach jako ofiarach – pisze Piotr Zaremba w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Komentator i publicysta tygodnika odnosi się do tekstu Jakuba Majmurka, który opublikowano w portalu OKO.press: - […] gwiazda lewicowego dziennikarstwa, łącząca krytykę filmową z politycznymi homiliami, zarzucił polskiej prawicy, że zawłaszczyła film Wojciecha Smarzowskiego. Po pierwsze, jego zdaniem ta prawica odchodzi od myśli wschodniej Giedroycia, a skupia się pod antyukraińskimi sztandarami księdza Isakowicza-Zaleskiego. Po drugie, szukała widowiska opowiadającego o cierpieniach Polaków, swoistego „anty-Pokłosia” i je znalazła – właśnie w „Wołyniu” – pisze Piotr Zaremba.

A co z moim znajomym z Facebooka, krystalicznym zwolennikiem PiS, który zapowiedział, że na film nie pójdzie, bo sam fakt wystawiania na szwank stosunków z Ukrainą jest dla niego zbyt bolesny? Albo z doradcą prezydenta prof. Andrzejem Zybertowiczem, który podczas pokazu przedpremierowego wyrażał obawę, że film posłuży Putinowi jako narzędzie w hybrydowej wojnie? A wreszcie co z takimi ludźmi jak prof. Andrzej Nowak, Piotr Skwieciński czy ja, którzy film przeżyli i przyjęli za swój, ale którzy oddzielają jego diagnozy od nagonki na dzisiejszą Ukrainę? Tacy ludzie w optyce Majmurka nie istnieją, bo nie pasują do tezy – pisze publicysta tygodnika „wSieci”.

Łatwość, z jaką lewicowy autor używa „Wołynia” do politycznej bijatyki, pokazuje jednak, że otwarto jedną z najpoważniejszych debat ostatnich lat. Podczas festiwalu w Gdyni Internet został zasypany entuzjastycznymi komentarzami krytyków, łącznie z Tomaszem Raczkiem. Za arcydzieło uznali go najważniejszy recenzent „Gazety Wyborczej” Tadeusz Sobolewski i na łamach naszego tygodnika Łukasz Adamski. Tu zgoda dotyczyła przede wszystkim walorów artystycznych, ale jednobrzmiące opinie prof. Andrzeja Nowaka i Henryka Wujca na przedpremierowym pokazie ujawniały gotowość zaakceptowania tej filmowej wizji historycznej po różnych stronach ideowych barykad – dodaje Piotr Zaremba.

Autor opisuje również innych lewicowych autorów, którzy mają problem z oceną „Wołynia”: Jeszcze bardziej otwarcie sformułowali to Jarosław Kuisz i Karolina Wigura, dawni koledzy Łukasza Jasiny z „Kultury Liberalnej”. O ile Smoleński o artystycznym wymiarze filmu pisał kurtuazyjnie, o tyle oni odmówili mu wszelkich walorów. Pod tytułem „Kicz zła” rzecznicy politycznej poprawności powiązali go z krytyką wcześniejszej reputacji Smarzowskiego jako autora obrazów drastycznych, skoncentrowanych na złej stronie natury człowieka. Do tej pory taka krytyka była domeną części środowisk konserwatywnych.

Więcej sporze wokół filmu Wojciecha Smarzowskiego w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 24 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook