Jedynie prawda jest ciekawa


Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

24.10.2016

Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

„WOŁYŃ” NIEPOPRAWNY

Znika wrażenie konsensusu, „Wołyń” jest atakowany coraz mocniej. Przez jakąś część konserwatystów, bo nie wyidealizował Polaków. Przez sporą część liberalnej lewicy dużo mocniej – bo odważył się opowiedzieć o Polakach jako ofiarach – pisze Piotr Zaremba w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Komentator i publicysta tygodnika odnosi się do tekstu Jakuba Majmurka, który opublikowano w portalu OKO.press: - […] gwiazda lewicowego dziennikarstwa, łącząca krytykę filmową z politycznymi homiliami, zarzucił polskiej prawicy, że zawłaszczyła film Wojciecha Smarzowskiego. Po pierwsze, jego zdaniem ta prawica odchodzi od myśli wschodniej Giedroycia, a skupia się pod antyukraińskimi sztandarami księdza Isakowicza-Zaleskiego. Po drugie, szukała widowiska opowiadającego o cierpieniach Polaków, swoistego „anty-Pokłosia” i je znalazła – właśnie w „Wołyniu” – pisze Piotr Zaremba.

A co z moim znajomym z Facebooka, krystalicznym zwolennikiem PiS, który zapowiedział, że na film nie pójdzie, bo sam fakt wystawiania na szwank stosunków z Ukrainą jest dla niego zbyt bolesny? Albo z doradcą prezydenta prof. Andrzejem Zybertowiczem, który podczas pokazu przedpremierowego wyrażał obawę, że film posłuży Putinowi jako narzędzie w hybrydowej wojnie? A wreszcie co z takimi ludźmi jak prof. Andrzej Nowak, Piotr Skwieciński czy ja, którzy film przeżyli i przyjęli za swój, ale którzy oddzielają jego diagnozy od nagonki na dzisiejszą Ukrainę? Tacy ludzie w optyce Majmurka nie istnieją, bo nie pasują do tezy – pisze publicysta tygodnika „wSieci”.

Łatwość, z jaką lewicowy autor używa „Wołynia” do politycznej bijatyki, pokazuje jednak, że otwarto jedną z najpoważniejszych debat ostatnich lat. Podczas festiwalu w Gdyni Internet został zasypany entuzjastycznymi komentarzami krytyków, łącznie z Tomaszem Raczkiem. Za arcydzieło uznali go najważniejszy recenzent „Gazety Wyborczej” Tadeusz Sobolewski i na łamach naszego tygodnika Łukasz Adamski. Tu zgoda dotyczyła przede wszystkim walorów artystycznych, ale jednobrzmiące opinie prof. Andrzeja Nowaka i Henryka Wujca na przedpremierowym pokazie ujawniały gotowość zaakceptowania tej filmowej wizji historycznej po różnych stronach ideowych barykad – dodaje Piotr Zaremba.

Autor opisuje również innych lewicowych autorów, którzy mają problem z oceną „Wołynia”: Jeszcze bardziej otwarcie sformułowali to Jarosław Kuisz i Karolina Wigura, dawni koledzy Łukasza Jasiny z „Kultury Liberalnej”. O ile Smoleński o artystycznym wymiarze filmu pisał kurtuazyjnie, o tyle oni odmówili mu wszelkich walorów. Pod tytułem „Kicz zła” rzecznicy politycznej poprawności powiązali go z krytyką wcześniejszej reputacji Smarzowskiego jako autora obrazów drastycznych, skoncentrowanych na złej stronie natury człowieka. Do tej pory taka krytyka była domeną części środowisk konserwatywnych.

Więcej sporze wokół filmu Wojciecha Smarzowskiego w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 24 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.  

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook