Jedynie prawda jest ciekawa


Piotr Walentynowicz: "To wciąż farsa, a nie śledztwo"

10.08.2013

"Ja wyraźnie widzę, że zarówno nasz rząd, jak i prokuratura dramatycznie boją się Rosji" - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, która 40 miesięcy temu zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Stefczyk.info: Jak państwo po 40 miesiącach od katastrofy smoleńskiej oceniają postępy w śledztwie, jak idzie wyjaśnianie okoliczności tego, co stało siw w Smoleńsku?

Piotr Walentynowicz: Sprawa cały czas stoi w miejscu. Myślę nawet, że użył pan zbyt wielkich słów mówiąc o wyjaśnianiu katastrofy. To nie jest wyjaśnianie, to jest robienie wszystkiego, żeby nie wyjaśnić. 

Pragnę przypomnieć, że do tej pory nie dostaliśmy dokumentów z prokuratury wojskowej, które to prokuratura zobowiązała się nam wydać. Te dokumenty pomogłyby naszej rodzinie wyjaśnić nurtujące nas kwestie, ale wciąż ich nie mamy. Po prostu działania prokuratury wojskowej zmierzają ku temu, aby uniemożliwić wyjaśnienie jakiegokolwiek aspektu tej tragedii, która wydarzyła się już 40 miesięcy temu.

Bardzo przygnębiające podsumowanie się z tego wyłania…

Wrak nadal w Rosji, czarne skrzynki nadal w Rosji. Jestem świeżo po posiedzeniu zespołu parlamentarnego, teraz nagle okazuje się, że coś wycinano w zapisów czarnych skrzynek, doklejano jakieś rosyjskie zapisy. To jest po prostu farsa. To nie jest śledztwo, to nie jest wyjaśnianie, to jest robienie wszystkiego, żeby uniemożliwić wyjaśnienie przyczyn tej katastrofy.

A jakie państwo po blisko trzech i pół roku mają refleksje na temat sprawności działania państwa w tym, jakby nie było najważniejszym polskim śledztwie?

Ja wyraźnie widzę, że zarówno nasz rząd, jak i prokuratura dramatycznie boją się Rosji. Nie wiadomo z jakich przyczyn, skoro sami stwierdzili, że Rosjanie są niewinni i nie mają z tą katastrofą żadnego związku. Ale robią wszystko pod dyktando Rosji. Nie mamy bezpośredniego dostępu do materiału dowodowego. Jeśli chcą coś zbadać, to muszą pytać o zgodę Rosjan, badają to, co Rosjanie im pozwolą. Boją się. Szkoda tylko, że tacy strachliwi ludzie zajmują tak wysokie stanowiska w państwie.

Teraz wraca ze Smoleńska grupa polskich śledczych, mają przywieźć próbki wraku. Czy takie, choć małe kroki pana nie satysfakcjonują?

Próbki po trzech latach?! Przecież to chyba powinny być pierwsze działania, to powinno być zrobione tuż po katastrofie. A nie ponad trzy lata po katastrofie. Co mnie tutaj ma satysfakcjonować? Poza tym my do tej pory nie wiemy, skąd oni wzięli te próbki. Czy z wnętrza, czy z zewnątrz? Czy z tego samolotu, czy może z innego? Czy użyli tych samych urządzeń do ich badania, czy innych? Skoro nie zrobili czegoś za pierwszym razem, to co, trzeba im przypominać? Że mieli to zrobić, że muszą jeszcze raz jechać? To jest śmieszne.

Próbki powinny zostać pobrane od razu, a one zostały pobrane później, potem jeszcze ileś miesięcy leżały w Rosji, niby zabezpieczone, ale przecież nikt nie wie, jak to wyglądało. Znów pozostaje nam we wszystko wierzyć na słowo. Pytam jeszcze raz, co mnie tutaj ma satysfakcjonować?

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook