Jedynie prawda jest ciekawa


Piotr Walentynowicz: "To wciąż farsa, a nie śledztwo"

10.08.2013

"Ja wyraźnie widzę, że zarówno nasz rząd, jak i prokuratura dramatycznie boją się Rosji" - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, która 40 miesięcy temu zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Stefczyk.info: Jak państwo po 40 miesiącach od katastrofy smoleńskiej oceniają postępy w śledztwie, jak idzie wyjaśnianie okoliczności tego, co stało siw w Smoleńsku?

Piotr Walentynowicz: Sprawa cały czas stoi w miejscu. Myślę nawet, że użył pan zbyt wielkich słów mówiąc o wyjaśnianiu katastrofy. To nie jest wyjaśnianie, to jest robienie wszystkiego, żeby nie wyjaśnić. 

Pragnę przypomnieć, że do tej pory nie dostaliśmy dokumentów z prokuratury wojskowej, które to prokuratura zobowiązała się nam wydać. Te dokumenty pomogłyby naszej rodzinie wyjaśnić nurtujące nas kwestie, ale wciąż ich nie mamy. Po prostu działania prokuratury wojskowej zmierzają ku temu, aby uniemożliwić wyjaśnienie jakiegokolwiek aspektu tej tragedii, która wydarzyła się już 40 miesięcy temu.

Bardzo przygnębiające podsumowanie się z tego wyłania…

Wrak nadal w Rosji, czarne skrzynki nadal w Rosji. Jestem świeżo po posiedzeniu zespołu parlamentarnego, teraz nagle okazuje się, że coś wycinano w zapisów czarnych skrzynek, doklejano jakieś rosyjskie zapisy. To jest po prostu farsa. To nie jest śledztwo, to nie jest wyjaśnianie, to jest robienie wszystkiego, żeby uniemożliwić wyjaśnienie przyczyn tej katastrofy.

A jakie państwo po blisko trzech i pół roku mają refleksje na temat sprawności działania państwa w tym, jakby nie było najważniejszym polskim śledztwie?

Ja wyraźnie widzę, że zarówno nasz rząd, jak i prokuratura dramatycznie boją się Rosji. Nie wiadomo z jakich przyczyn, skoro sami stwierdzili, że Rosjanie są niewinni i nie mają z tą katastrofą żadnego związku. Ale robią wszystko pod dyktando Rosji. Nie mamy bezpośredniego dostępu do materiału dowodowego. Jeśli chcą coś zbadać, to muszą pytać o zgodę Rosjan, badają to, co Rosjanie im pozwolą. Boją się. Szkoda tylko, że tacy strachliwi ludzie zajmują tak wysokie stanowiska w państwie.

Teraz wraca ze Smoleńska grupa polskich śledczych, mają przywieźć próbki wraku. Czy takie, choć małe kroki pana nie satysfakcjonują?

Próbki po trzech latach?! Przecież to chyba powinny być pierwsze działania, to powinno być zrobione tuż po katastrofie. A nie ponad trzy lata po katastrofie. Co mnie tutaj ma satysfakcjonować? Poza tym my do tej pory nie wiemy, skąd oni wzięli te próbki. Czy z wnętrza, czy z zewnątrz? Czy z tego samolotu, czy może z innego? Czy użyli tych samych urządzeń do ich badania, czy innych? Skoro nie zrobili czegoś za pierwszym razem, to co, trzeba im przypominać? Że mieli to zrobić, że muszą jeszcze raz jechać? To jest śmieszne.

Próbki powinny zostać pobrane od razu, a one zostały pobrane później, potem jeszcze ileś miesięcy leżały w Rosji, niby zabezpieczone, ale przecież nikt nie wie, jak to wyglądało. Znów pozostaje nam we wszystko wierzyć na słowo. Pytam jeszcze raz, co mnie tutaj ma satysfakcjonować?

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook