Jedynie prawda jest ciekawa


Piotr Walentynowicz: nie chcemy przeprosin tylko śledztwa

03.10.2012

Nie może być tak, że wokół nas ludzie, którzy sprawują władze są wciąż niewinni i nie ponoszą żadnych konsekwencji - mówi wnuk Anny Walentynowicz. Piotr Walentynowicz nie zgadza się z decyzją prokuratury o nie wszczynaniu śledztwa w sprawie zamiany ciał katastrofy smoleńskiej.

Oświadczenie prokuratury jest jednoznaczne. Nie będzie śledztwa w sprawie zamiany ciał pańskiej babci i Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Pomyliły się rodziny przy identyfikacji. Sprawa zamknięta. Co Państwo na to?

Nie, nie. Nie ma mowy o zamykaniu sprawy. Oświadczenie prokuratury jest dla nas nie do przyjęcia, bo nie jest żadnym dowodem. Z resztą pan Seremet podczas wystąpienia sejmowego tez nie opierał się na dowodach i pominął wiele ważnych szczegółów. Pan prokurator powinien opierać się przede wszystkim na protokole rozpoznania ciała, ponieważ to była jedyna czynność, w której mój ojciec uczestniczył. Tylko na tym podstawie tego jednego dokumentu można opiniować, czy się pomylił, czy nie.

Na miejscu, co potwierdzają wszyscy były potężne emocje, czy państwo są absolutnie pewni, że nie doszło do pomyłki?

W sprawie rozpoznania ciała mojej babci  nie mamy żadnych wątpliwości. W protokole rozpoznania napisane jest, że tata oprócz tego, że poznał ciało babci po twarzy, to wskazał również ślady blizn pooperacyjnych. Jest to w protokole. Te blizny były w czasie rozpoznania w Moskwie, a ciało ekshumowano w Gdańsku nie miało tych blizn. Te blizny były na ciele ekshumowanym w Warszawie z grobu rodziny Walewskich. To oznacza, że to nie my się pomyliliśmy. Należy także zapoznać się z zeznaniami rodziny śp. Teresy Walewskiej - Przyjałkowskiej. Z tego, co wiem, im najpierw przedstawiono do rozpoznania ciało mojej babci. I oni bez problemu rozpoznali, że to nie jest ich krewna, tylko, że to jest Anna Walentynowicz. Skoro obcy ludzie rozpoznali moja babcię, to o jakiej pomyłce rodziny my mówimy? To dowód na to, że prokuratura jest w błędzie, ja nie wiem, czy celowym, czy nie celowym. Jednak sam fakt, że nie skonfrontowano dokumentacji z nami, a wydano takie oświadczenie nie zagłębiając się w sprawę, świadczy o braku profesjonalizmu, bądź złej woli prokuratury.

Czy to oznacza, że prokuratorzy nie kontaktowali się z wami w sprawie zamiany ciał?

Absolutnie! Nikt się z nami nie konsultował, nikt do nas nie dzwonił.

Jak Państwo to odbieracie?

Dla mnie wypowiadanie informacji niezgodnych z prawdą jest kłamstwem. Z tym mamy do czynienia w wypowiedziach prokuratorów. Ludzie ci swoimi słowami podważają autorytety urzędów, które sprawują. Nie może być tak, że prokurator generalny przedstawia dowody w sposób wybiórczy i nierzetelny. Do tej pory prokuratura nie chciała ujawniać dokumentów niejawnych, rzekomo w trosce o nasze dobro. A teraz nagle w sposób nierzetelny przedstawiane sa te tajne informacje w jawnej sprzeczności z naszym dobrem. Więc nawet tu nie ma konsekwencji. My nie pozostawimy tego w ten sposób. Zamierzamy się spotkać w najbliższym czasie. Wiemy, co chcemy osiągnąć, ale będzie nam do tego potrzebna pomoc prawna.

Premier powiedział słowo "przepraszam", mówił, że popełniono błędy… Co jeszcze chcieliby państwo osiągnąć w tej sprawie?

Słowo "przepraszam", szczególnie z ust Pana Premiera dla nas nic nie znaczy. To zwykłe słowo, nie posiadające dla nas żadnej wartości. Bo my nie oczekujemy przeprosin, tylko działania. Śledztwa, które wykaże, kto, gdzie zawinił. Bo pomyłki są faktem. Teraz chcemy się dowiedzieć, kto je popełnił i czy były one wynikiem niekompetencji, niewiedzy, czy czegoś innego. Nie może być tak, że wokół nas ludzie, którzy sprawują władze są wciąż niewinni i nie ponoszą żadnych konsekwencji.

Mówi Pan, że chcecie śledztwa, tymczasem prokuratura mówi, że tego śledztwa nie będzie. Czy nie ma pan wrażenia, że nie macie szans z ta prokuratorsko - rządowa machiną? Że w tej sprawie już niczego nie uda się wyjaśnić?

Nie ma takiej możliwości. Muszą być inne drogi prawne, być może nawet wykraczające poza granice naszego kraju. Wykorzystamy wszelkie dostępne środki prawne do tego, aby prawda w końcu wyszła na jaw. I żeby odpowiedzialni za zamianę ciała mojej babci ponieśli konsekwencje. Gdyby okazało się, że decyzja pana Seremeta o nie wszczynaniu śledztwa i uznaniu za winnych pomyłki nas była wiążąca i ostateczna to mielibyśmy koniec demokracji, a początek dyktatury.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook