Jedynie prawda jest ciekawa


Piotr Jegliński: To bój na śmierć i życie

02.08.2016

"Wiele sił na świecie nie może się pogodzić z tym, co wydarzyło się u nas w zeszłym roku. Agresja będzie narastała, i to na wielu poziomach" – zauważa Piotr Jegliński, legendarny działacz antykomunistycznej opozycji, założyciel i szef wydawnictwa Editions Spotkania w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

W wywiadzie udzielonym Jackowi i Michałowi Karnowskim, Piotr Jegliński mówi o zagrożeniach zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, jakim Polska musi stawić czoła pod nowo wybraną władzą. 

Jesteśmy między agresywnym sąsiadem na Wschodzie i magmowatym Zachodem, który też pozwala sobie wobec nas na wiele – zauważa Jegliński. – Dlatego nowe władze nie będą miały łatwo. Wiele sił na świecie nie może się pogodzić z tym, co wydarzyło się u nas w zeszłym roku. Agresja będzie narastała, i to na wielu poziomach. Widzimy, co się dzieje w sferze kultury i cywilizacji. Stale nas testują, np. promując agresywny homoseksualizm, eutanazję, sprawdzając, co zaakceptujemy, co przełkniemy. Nie można mieć złudzeń, że to są jednorazowe żądania. Jeśli gdzieś ustąpimy, to pojawią się kolejne roszczenia. […] Mamy też próby sięgania po metody wprost esbeckie, takie jak kolportowanie zgrabnie napisanych pseudoanaliz wymierzonych w Mateusza Morawieckiego, z których ma wynikać, że działa on w jakimś spisku z III RP, że rzekomo udaje kogoś, kim nie jest.

Legendarny działacz antykomunistycznej opozycji mówi również o wpływach Rosji i dawnych służb na sytuację w Polsce: To są różne odłamy służb, zdolne także w III RP do wielu rzeczy. Osobiście tego doświadczyłem, bo przecież byłem celem, który chciano zlikwidować. Służby mają długie ręce. To niekiedy widać gołym okiem. Sprawa posła Józefa Gruszki, szefa orlenowskiej komisji śledczej, który wziął łyk kawy i dostał ciężkiego wylewu… Seryjni samobójcy, z których rąk giną osoby publicznie znane, ale także ci, o których nie słychać w mediach, a którzy weszli komuś potężnemu w drogę. […] Absolutnie nie przesadzam. Sam wiele przeżyłem, w tym właśnie próby zamordowania mnie, więc wiem, co jest możliwe, jak to działa. Grzech założycielski III RP ma swoje skutki. Zostaliśmy wciągnięci w gigantyczną grę, „maskirowkę”. Ta ustrojowa transformacja była precyzyjnie przygotowana. Dokooptowano część ludzi dawnej opozycji, bo bez tego to by się nie udało. Często tych, na których było przełożenie, jakieś haki, uwikłania. Dziś ci kooptowani najżarliwiej bronią tej rakotwórczej tkanki, która zabija to, co w Polsce żywotne, energiczne, witalne.

Piotr Jegliński zwraca również uwagę na konieczność ciągłej walki o suwerenność Polski: O suwerenność i niepodległość trzeba się bić. Pod koniec lat 70. poznałem w Londynie płk. Józefa Smoleńskiego, ostatniego szefa Dwójki, czyli Oddziału II Sztabu Głównego WP, kolegę mojego wuja z I Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. I on mi powiedział: „Nam, pokoleniu, które wywalczyło po 123 latach zaborów niepodległość, wydawało się, że niepodległa Polska będzie już zawsze. My tak naprawdę myśleliśmy. A tymczasem o niepodległość trzeba się bić codziennie”. […] Po raz pierwszy od 1989 r. mamy szansę na naprawdę suwerenne państwo. To będzie coś, co zostanie, nawet jeśli zmieni się władza. To będą te nasze solidne fundamenty. Ale miejmy też świadomość, że to bój na śmierć i życie. Rzucą wszystkie siły, by powstrzymać zmiany. Mogą nawet zabijać.

Cały wywiad z Piotrem Jeglińskim we „wSieci”, w sprzedaży już od 1 sierpnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

wSieci312016

kk

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook