Jedynie prawda jest ciekawa


Piotr Jegliński: To bój na śmierć i życie

02.08.2016

"Wiele sił na świecie nie może się pogodzić z tym, co wydarzyło się u nas w zeszłym roku. Agresja będzie narastała, i to na wielu poziomach" – zauważa Piotr Jegliński, legendarny działacz antykomunistycznej opozycji, założyciel i szef wydawnictwa Editions Spotkania w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

W wywiadzie udzielonym Jackowi i Michałowi Karnowskim, Piotr Jegliński mówi o zagrożeniach zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, jakim Polska musi stawić czoła pod nowo wybraną władzą. 

Jesteśmy między agresywnym sąsiadem na Wschodzie i magmowatym Zachodem, który też pozwala sobie wobec nas na wiele – zauważa Jegliński. – Dlatego nowe władze nie będą miały łatwo. Wiele sił na świecie nie może się pogodzić z tym, co wydarzyło się u nas w zeszłym roku. Agresja będzie narastała, i to na wielu poziomach. Widzimy, co się dzieje w sferze kultury i cywilizacji. Stale nas testują, np. promując agresywny homoseksualizm, eutanazję, sprawdzając, co zaakceptujemy, co przełkniemy. Nie można mieć złudzeń, że to są jednorazowe żądania. Jeśli gdzieś ustąpimy, to pojawią się kolejne roszczenia. […] Mamy też próby sięgania po metody wprost esbeckie, takie jak kolportowanie zgrabnie napisanych pseudoanaliz wymierzonych w Mateusza Morawieckiego, z których ma wynikać, że działa on w jakimś spisku z III RP, że rzekomo udaje kogoś, kim nie jest.

Legendarny działacz antykomunistycznej opozycji mówi również o wpływach Rosji i dawnych służb na sytuację w Polsce: To są różne odłamy służb, zdolne także w III RP do wielu rzeczy. Osobiście tego doświadczyłem, bo przecież byłem celem, który chciano zlikwidować. Służby mają długie ręce. To niekiedy widać gołym okiem. Sprawa posła Józefa Gruszki, szefa orlenowskiej komisji śledczej, który wziął łyk kawy i dostał ciężkiego wylewu… Seryjni samobójcy, z których rąk giną osoby publicznie znane, ale także ci, o których nie słychać w mediach, a którzy weszli komuś potężnemu w drogę. […] Absolutnie nie przesadzam. Sam wiele przeżyłem, w tym właśnie próby zamordowania mnie, więc wiem, co jest możliwe, jak to działa. Grzech założycielski III RP ma swoje skutki. Zostaliśmy wciągnięci w gigantyczną grę, „maskirowkę”. Ta ustrojowa transformacja była precyzyjnie przygotowana. Dokooptowano część ludzi dawnej opozycji, bo bez tego to by się nie udało. Często tych, na których było przełożenie, jakieś haki, uwikłania. Dziś ci kooptowani najżarliwiej bronią tej rakotwórczej tkanki, która zabija to, co w Polsce żywotne, energiczne, witalne.

Piotr Jegliński zwraca również uwagę na konieczność ciągłej walki o suwerenność Polski: O suwerenność i niepodległość trzeba się bić. Pod koniec lat 70. poznałem w Londynie płk. Józefa Smoleńskiego, ostatniego szefa Dwójki, czyli Oddziału II Sztabu Głównego WP, kolegę mojego wuja z I Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. I on mi powiedział: „Nam, pokoleniu, które wywalczyło po 123 latach zaborów niepodległość, wydawało się, że niepodległa Polska będzie już zawsze. My tak naprawdę myśleliśmy. A tymczasem o niepodległość trzeba się bić codziennie”. […] Po raz pierwszy od 1989 r. mamy szansę na naprawdę suwerenne państwo. To będzie coś, co zostanie, nawet jeśli zmieni się władza. To będą te nasze solidne fundamenty. Ale miejmy też świadomość, że to bój na śmierć i życie. Rzucą wszystkie siły, by powstrzymać zmiany. Mogą nawet zabijać.

Cały wywiad z Piotrem Jeglińskim we „wSieci”, w sprzedaży już od 1 sierpnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

wSieci312016

kk

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook