Jedynie prawda jest ciekawa


Piotr Duda: Tusk okłamał Polaków

14.03.2012

Ten rząd nie tylko nie potrafi porządnie zbudować stadionu, ale nawet autostrady. A przypadek ACTA pokazuje, ze nie potrafi nawet czytać dokumentów ze zrozumieniem. Dlatego powstaje pytanie, czy jest zdolny do reformowania systemu emerytalnego – mówi portalowi Stefczyk.info Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”.

Stefczyk.info: "Solidarność" zebrała niemal półtora miliona podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. podwyższenia wieku emerytalnego. Tymczasem premier Donald Tusk mówi, że referendum nie będzie, a decyzję podejmą politycy. Jak Pan to ocenia?

Piotr Duda: Premier okłamał społeczeństwo, bo nie mówił o wydłużeniu wieku w czasie kampanii wyborczej. Takich zmian, które dotyczą wszystkich, nie można wprowadzać jednoosobowo. Trzeba do tego społeczeństwo przekonać. Ja dzisiaj nie reprezentuję tylko „Solidarności”, ale półtora miliona obywateli, którzy poparli wniosek i kilkanaście milionów, które w sondażach popierają przeprowadzenie referendum. Premier zamiast się obrażać na społeczeństwo musi je przekonać. Jeśli tego nie zrobi, my zrobimy wszystko, aby go zmusić.

Niektórzy politycy PO i eksperci tłumaczą, że referendum w tak ważnej sprawie jak system emerytalny jest złym pomysłem, ponieważ materia jest zbyt skomplikowana. Polacy mają prawo podjąć decyzję w tej sprawie?

Rząd nie złożył projektu reformy, tylko projekt prostej zmiany ustawy w zakresie wydłużenia wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Gdyby mówił o reformie całego systemu nie zbieralibyśmy podpisów. Dzięki sukcesowi akcji z podpisami jest jakakolwiek dyskusja na ten temat. Dlatego apelujemy do rządu: zróbmy tę reformę razem! System emerytalny trzeba zmieniać. Dajmy sobie więcej czasu, np. do końca roku i negocjujmy o strategii demograficznej, zmianach na rynku pracy i uszczelnieniu całego systemu poboru składek. Samo wydłużenie wieku emerytalnego nie rozwiązuje problemu.

Przeciwko propozycjom emerytalnym PO i Tuska protestują dziś związki zawodowe, wcześniej Polacy masowo protestowali przeciwko decyzji Krajowej Rady ws. TV Trwam, wiele osób sprzeciwiało się podpisaniu przez rząd ACTA. Można by ironicznie rzec, że sukcesem PO jest obudzenie się społeczeństwa obywatelskiego. Czy nieudolność i decyzje rządzących zaczyna jednoczyć ludzi?

Pierwszym prawdziwym sukcesem rządu jest zjednoczenie związków zawodowych. Ale te przykłady, które Pan przytoczył pokazują, ze w Polsce brakuje prawdziwego dialogu społecznego. Ten instytucjonalny w Komisji Trójstronnej jest fikcją. Ale co do nieudolności, zgadzam się. Ten rząd nie tylko nie potrafi porządnie zbudować stadionu, ale nawet autostrady. A przypadek ACTA pokazuje, ze nie potrafi nawet czytać dokumentów ze zrozumieniem. Dlatego powstaje pytanie, czy jest zdolny do reformowania systemu emerytalnego.

W poniedziałek w TVP Info spotkał się Pan z senatorem Libickim, który mówił, że związki zawodowe nie mogą blokować słusznych reform oraz wspomniał o ustawie, która zakazałaby zatrudniania związkowców na etacie. Takie prawo oznaczałoby otwartą wojnę ze związkami. Czy spodziewa się Pan, że ataki na "Solidarność" będą się obecnie powtarzać i nasilać?

Pan Libicki nie tylko mówił o etatach, ale postulował wyprowadzenie przeciwko związkowcom wojska i policji. I to mówi senator, który zarabia rocznie ponad 150 tys., ma 30 tys. nieopodatkowanej diety, 12 tys. miesięcznie na prowadzenie biura, 13-tki, darmowe przeloty, bilety, itd. Ale nie jestem jakoś zaskoczony. Nacisnęliśmy partii rządzącej na odcisk i ona się mści. To niech pan Libicki idzie dalej i napisze ustawę o delegalizacji związków zawodowych, po co bawić się w półśrodki.

Rozmawiał saż
[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook