Jedynie prawda jest ciekawa


Piłka: O bojkocie Euro na spokojnie

07.05.2012

Najważniejszym celem polskiej polityki powinno być utrwalenie i wzmocnienie naszej niepodległości. To zaś wymaga utrwalenia zmian politycznych, które nastąpiły na Wschodzie po rozpadzie Związku Sowieckiego.

W interesie Polski jest, by Zachód wspierał niepodległość państw, które tam powstały, odrodzenie ich wolności politycznej i tożsamości narodowych, orientację prozachodnią w polityce tych krajów. I by reagował adekwatnie na przejawy tendencji postsowieckich. Był czas, że było to wspólną doktryną Rzeczypospolitej, wtedy, gdy podczas pomarańczowej rewolucji prozachodni kierunek ukraińskiej polityki wspierali w Kijowie Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski. Szkoda, że ten czas minął. Dziś natomiast w oczywistym interesie Polski jest, by Zachód nie przyglądał się biernie jak na Ukrainie prorosyjski prezydent niszczy wolność polityczną. By nie traktowano jako rzeczy normalnej dręczenia w więzieniu przywódczyni opozycji. To przecież odnosi się do charakteru naszego sąsiedztwa i w ogóle do geopolitycznej orientacji Unii Europejskiej.

Deklarację Jarosława Kaczyńskiego wspierającą reakcję polityków zachodnich należy widzieć w tym samym kontekście, co wypowiedzi znaczących polityków rządzącej PO – wiceprzewodniczącego PE Jacka Protasiewicza i członka Komisji Europejskiej Janusza Lewandowskiego. Ten kto ma więcej swobody wypowiedzi – może i powinien mówić więcej, niezależnie od kłopotliwej sytuacji Polski jako współorganizatora Mistrzostw Europy. Z Polski powinien paść głos poparcia dla reakcji zachodnich.

Premier Tusk nie powinien natomiast reagować histerycznie na głos lidera opozycji, choć najpewniej – jak to w wypadku premiera Tuska – mamy do czynienia z histerią dobrze przemyślaną. Zresztą jego głos równoważy stanowisko brukselskich polityków PO. Tym co naprawdę jest nie do pojęcia, jest propozycja Solidarnej Polski, by Polska zaangażowała się w zwalczanie bojkotu Mistrzostw Europy. Bojkotu o charakterze czysto symbolicznym. Bo od nieobecności na trybunach w Kijowie księcia Williama i przewodniczącego Barroso nie ubędzie dochodów polskim hotelom. Mistrzostwa Europy miną, a przyzwolenie Zachodu na niszczenie resztek pomarańczowej rewolucji może pozostać. Czy liderom Solidarnej Polski tak trudno zrozumieć, że racja stanu wyznaczać powinna granicę polemik politycznych, przynajmniej – na prawicy?

Marian Piłka

Wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej, były wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook