Jedynie prawda jest ciekawa


Pilis: "Werbalny radykalizm ministra nie poprawi sytuacji"

19.08.2013

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział publicznie prace nad przymusowym "zsocjalizowaniem" środowiska kibiców. To reakcja na wydarzenia w Gdyni, gdzie na plaży miejskiej grupa kibiców ze Śląska pobiła się z meksykańskimi marynarzami. O tym, czy radykalne wypowiedzi Sienkiewicza przyczynią się do uspokojenia sytuacji, czy też doleją oliwy do ognia rozmawiamy z Mariuszem Pilisem, scenarzystą, reżyserem, autorem filmu filmu o środowisku kibiców pt. "Bunt stadionów"

STEFCZYK.INFO: Czy deklaracja ministra Sienkiewicza to nowe otwarcie w „relacjach” rządu Donalda Tuska ze środowiskiem kibicowskim?

Werbalnie to jest nowe otwarcie, choć przypominam, że minister Sienkiewicz miesiąc, czy dwa miesiące temu już miał bardzo podobne wystąpienia w sprawie kibiców i widać, że bardzo leży mu na sercu rozwiązanie tego problemu. Myślę, że ma to związek z tym, że ruchy kibicowskie stały się przeciwnikiem dla rządu. Sienkiewicz nie pierwszy raz wypowiada się bardzo radykalnie w stosunku do kibiców. Mimo wszystko mam wrażenie, że problem jest na tyle duży, iż jego chciejstwo i werbalny radykalizm nie przełoży się na poprawę sytuacji.

A czy takie wypowiedzi są w stanie uspokoić nastroje?

Oczywiście, że nie, choć oczywiście nikt nie może udawać, że w środowisku kibicowskim istnieją zachowania bandyckie, chuligańskie itd. Około 10 procent wszystkich kibiców to chuligani, zaś z wypowiedzi pana ministra wynika, że będą za takich uważani wszyscy kibice, a to już jest lekka paranoja. Ja chodzę na mecze. Nie jeżdżę na te na wyjeździe, gdyż prawo jest już tak restrykcyjne, że normalny człowiek, normalni kibice, traktowani są jak zwierzęta. Jest już tak dużo nadużyć policyjnych wobec ludzi, że ja się nie dziwię, iż tworzą się pewne obszary zagrożeń, gdzie dochodzi do agresji.

Chciałbym zapytać pana ministra jak on zamierza podzielić kibiców na tych dobrych i złych? Bo ja rozumiem to tak, że wprowadzi tak restrykcyjne zapisy prawne i procedury, iż ci, którzy zdecydują się – mimo tych restrykcyjnych procedur – na bycie kibicem, będą z automatu traktowani jak bandziory.  

Mam pan pewne porównania sytuacji wokół kibiców w Polsce w porównaniu z sytuacją w krajach Beneluksu, czy w Wielkiej Brytanii? Co – według pana – można by implementować z tamtych krajów do naszego?

Problem kibicowanie, kibolstwa, chuligaństwa stadionowego nie jest wyabstrahowanym problemem, który istnieje w obrębie jakiejś zezwierzęconej grupy obywateli polskich. To jest sytuacja powiązana z aspektami gospodarczymi, z sytuacją prawną, z brakiem autorytetu władzy itd. Przecież to są ludzie, którzy mieszkają w Polsce, są tu głęboko zakorzenieni, mają oczy i widzą co się taki lub inny dzieje. Ich frustracje pokazują się w taki lub inny sposób, z mniejszą lub większą intensywnością. Trudno porównywać kibicowanie w Polsce z kibicowaniem w Anglii czy Holandii, ponieważ w tamtych krajach w obrębie grup kibicowskich budowanie obszarów spokoju trwa co najmniej kilkadziesiąt lat. To są bardzo planowe działania.

W Polsce próbuje się pójść na skróty, wielu to próbowało, ale próby okazały się nieskuteczne. Nienawiść kibiców do policji nie jest podyktowana jakimś absurdalną, irracjonalną aspołecznością, ale tym, iż policja ma bardzo dużo „za paznokciami” jeżeli chodzi o ich traktowanie kibiców. Ilość grzechów jakie policja ma na swoim koncie wobec tych ludzi jest tak duża, że co najmniej proporcjonalna do tego, jak to działa w drugą stronę. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook