Jedynie prawda jest ciekawa


Pilis: "Werbalny radykalizm ministra nie poprawi sytuacji"

19.08.2013

Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział publicznie prace nad przymusowym "zsocjalizowaniem" środowiska kibiców. To reakcja na wydarzenia w Gdyni, gdzie na plaży miejskiej grupa kibiców ze Śląska pobiła się z meksykańskimi marynarzami. O tym, czy radykalne wypowiedzi Sienkiewicza przyczynią się do uspokojenia sytuacji, czy też doleją oliwy do ognia rozmawiamy z Mariuszem Pilisem, scenarzystą, reżyserem, autorem filmu filmu o środowisku kibiców pt. "Bunt stadionów"

STEFCZYK.INFO: Czy deklaracja ministra Sienkiewicza to nowe otwarcie w „relacjach” rządu Donalda Tuska ze środowiskiem kibicowskim?

Werbalnie to jest nowe otwarcie, choć przypominam, że minister Sienkiewicz miesiąc, czy dwa miesiące temu już miał bardzo podobne wystąpienia w sprawie kibiców i widać, że bardzo leży mu na sercu rozwiązanie tego problemu. Myślę, że ma to związek z tym, że ruchy kibicowskie stały się przeciwnikiem dla rządu. Sienkiewicz nie pierwszy raz wypowiada się bardzo radykalnie w stosunku do kibiców. Mimo wszystko mam wrażenie, że problem jest na tyle duży, iż jego chciejstwo i werbalny radykalizm nie przełoży się na poprawę sytuacji.

A czy takie wypowiedzi są w stanie uspokoić nastroje?

Oczywiście, że nie, choć oczywiście nikt nie może udawać, że w środowisku kibicowskim istnieją zachowania bandyckie, chuligańskie itd. Około 10 procent wszystkich kibiców to chuligani, zaś z wypowiedzi pana ministra wynika, że będą za takich uważani wszyscy kibice, a to już jest lekka paranoja. Ja chodzę na mecze. Nie jeżdżę na te na wyjeździe, gdyż prawo jest już tak restrykcyjne, że normalny człowiek, normalni kibice, traktowani są jak zwierzęta. Jest już tak dużo nadużyć policyjnych wobec ludzi, że ja się nie dziwię, iż tworzą się pewne obszary zagrożeń, gdzie dochodzi do agresji.

Chciałbym zapytać pana ministra jak on zamierza podzielić kibiców na tych dobrych i złych? Bo ja rozumiem to tak, że wprowadzi tak restrykcyjne zapisy prawne i procedury, iż ci, którzy zdecydują się – mimo tych restrykcyjnych procedur – na bycie kibicem, będą z automatu traktowani jak bandziory.  

Mam pan pewne porównania sytuacji wokół kibiców w Polsce w porównaniu z sytuacją w krajach Beneluksu, czy w Wielkiej Brytanii? Co – według pana – można by implementować z tamtych krajów do naszego?

Problem kibicowanie, kibolstwa, chuligaństwa stadionowego nie jest wyabstrahowanym problemem, który istnieje w obrębie jakiejś zezwierzęconej grupy obywateli polskich. To jest sytuacja powiązana z aspektami gospodarczymi, z sytuacją prawną, z brakiem autorytetu władzy itd. Przecież to są ludzie, którzy mieszkają w Polsce, są tu głęboko zakorzenieni, mają oczy i widzą co się taki lub inny dzieje. Ich frustracje pokazują się w taki lub inny sposób, z mniejszą lub większą intensywnością. Trudno porównywać kibicowanie w Polsce z kibicowaniem w Anglii czy Holandii, ponieważ w tamtych krajach w obrębie grup kibicowskich budowanie obszarów spokoju trwa co najmniej kilkadziesiąt lat. To są bardzo planowe działania.

W Polsce próbuje się pójść na skróty, wielu to próbowało, ale próby okazały się nieskuteczne. Nienawiść kibiców do policji nie jest podyktowana jakimś absurdalną, irracjonalną aspołecznością, ale tym, iż policja ma bardzo dużo „za paznokciami” jeżeli chodzi o ich traktowanie kibiców. Ilość grzechów jakie policja ma na swoim koncie wobec tych ludzi jest tak duża, że co najmniej proporcjonalna do tego, jak to działa w drugą stronę. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook