Jedynie prawda jest ciekawa


Pilis: "Ktoś musi odpowiedzieć za dewastację więzi"

17.08.2014

Za wschodnią granicą płonie coraz większy ogień wojny, a tymczasem przez całe lata wpływowe środowiska ciężko pracowały nad wewnętrznym rozbrojeniem polskiego społeczeństwa. Rozmawiamy o tym z Mariuszem Pilisem, pisarzem, dziennikarzem i korespondentem wojennym.

Czy społeczeństwo polskie jest wewnętrznie gotowe do odparcia ewentualnej agresji rosyjskiej?

Mam wrażenie, że chyba tak. Pod względem chęci do obrony kraju chyba niewiele się u nas zmienia, nawet bez względu na nasze animozje, pretensje jednych do drugich itd.


Nasz naród przez całe lata był mentalnie rozbrajany. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu prezydent sugerował, że żyjemy w najlepszym ze światów i jesteśmy całkowicie bezpieczni.

Tak i rozliczenia takich postaw trzeba będzie kiedyś przeprowadzić. Wprowadzano Polaków w błąd przez prawie dziesięć lat. Proces kontestacji wartości trwa od 2005 roku. Trwa od tego czasu dewastacja więzi społecznych. Należy temu procesowi się przyjrzeć i jeśli trzeba, to wyciągnąć konsekwencje.

Trzeba dowiedzieć się jak to się stało, że musimy biernie przyglądać się rozmowom niemiecko-francusko-rosyjsko-ukraińskim, choć powinniśmy być wśród rozmówców.


Tak, a wicemarszałek Dumy – Władimir Żyrinowski, nas wymienia jako zagrożonych akcją rosyjską.

Owszem, zaś do niedawna Rosja była naszym wielkim przyjacielem. Sposób rozwiązywania problemu katastrofy smoleńskiej pokazuje, że rządzi nami grupa absolutnych dyletantów w sprawach zagranicznych. Oto widzimy do czego doprowadziła nas ta ich polityka miłości. W swoim „Liście z Polski” wskazywałem, że nasze gwarancje bezpieczeństwa są papierowymi gwarancjami, a stoimy niemal na linii frontu.

Nie potrafimy sobie poradzić dyplomatycznie z Francją, która jest siewcą śmierci i sprzedając Rosji swoje okręty nam zagraża.


Był pan w Czeczenii i widział pan jak Rosjanie zwalczają swoich wrogów. Jakby pan uspokajał tych Polaków, których przestraszają wypowiedzi Żyrinowskiego?

Żyrinowski to błazen. Jest znany ze swojego radykalnego języka i wypowiedzi wobec wszystkich, którzy się narażą Rosji. Nie tylko w naszym kierunku on się zwraca. To absolutny polityczny folklor.


A czy Żyrinowski nie służy moskiewskiej władzy, do czego służy Niesiołowski rządzącej partii w Polsce?

Być może. Ale trzeba zapytać: jakiego rodzaju konsekwencje, poza emocjonalnymi, poza próbami zdenerwowania, mają wypowiedzi Niesiołowskiego? Nie mają żadnych. Proszę zauważyć, że tak naprawdę poza doprowadzaniem do białej gorączki teksty i wypowiedzi Niesiołowskiego mają ciężar ważności równy zeru. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook