Jedynie prawda jest ciekawa


Pilis: "Ktoś musi odpowiedzieć za dewastację więzi"

17.08.2014

Za wschodnią granicą płonie coraz większy ogień wojny, a tymczasem przez całe lata wpływowe środowiska ciężko pracowały nad wewnętrznym rozbrojeniem polskiego społeczeństwa. Rozmawiamy o tym z Mariuszem Pilisem, pisarzem, dziennikarzem i korespondentem wojennym.

Czy społeczeństwo polskie jest wewnętrznie gotowe do odparcia ewentualnej agresji rosyjskiej?

Mam wrażenie, że chyba tak. Pod względem chęci do obrony kraju chyba niewiele się u nas zmienia, nawet bez względu na nasze animozje, pretensje jednych do drugich itd.


Nasz naród przez całe lata był mentalnie rozbrajany. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu prezydent sugerował, że żyjemy w najlepszym ze światów i jesteśmy całkowicie bezpieczni.

Tak i rozliczenia takich postaw trzeba będzie kiedyś przeprowadzić. Wprowadzano Polaków w błąd przez prawie dziesięć lat. Proces kontestacji wartości trwa od 2005 roku. Trwa od tego czasu dewastacja więzi społecznych. Należy temu procesowi się przyjrzeć i jeśli trzeba, to wyciągnąć konsekwencje.

Trzeba dowiedzieć się jak to się stało, że musimy biernie przyglądać się rozmowom niemiecko-francusko-rosyjsko-ukraińskim, choć powinniśmy być wśród rozmówców.


Tak, a wicemarszałek Dumy – Władimir Żyrinowski, nas wymienia jako zagrożonych akcją rosyjską.

Owszem, zaś do niedawna Rosja była naszym wielkim przyjacielem. Sposób rozwiązywania problemu katastrofy smoleńskiej pokazuje, że rządzi nami grupa absolutnych dyletantów w sprawach zagranicznych. Oto widzimy do czego doprowadziła nas ta ich polityka miłości. W swoim „Liście z Polski” wskazywałem, że nasze gwarancje bezpieczeństwa są papierowymi gwarancjami, a stoimy niemal na linii frontu.

Nie potrafimy sobie poradzić dyplomatycznie z Francją, która jest siewcą śmierci i sprzedając Rosji swoje okręty nam zagraża.


Był pan w Czeczenii i widział pan jak Rosjanie zwalczają swoich wrogów. Jakby pan uspokajał tych Polaków, których przestraszają wypowiedzi Żyrinowskiego?

Żyrinowski to błazen. Jest znany ze swojego radykalnego języka i wypowiedzi wobec wszystkich, którzy się narażą Rosji. Nie tylko w naszym kierunku on się zwraca. To absolutny polityczny folklor.


A czy Żyrinowski nie służy moskiewskiej władzy, do czego służy Niesiołowski rządzącej partii w Polsce?

Być może. Ale trzeba zapytać: jakiego rodzaju konsekwencje, poza emocjonalnymi, poza próbami zdenerwowania, mają wypowiedzi Niesiołowskiego? Nie mają żadnych. Proszę zauważyć, że tak naprawdę poza doprowadzaniem do białej gorączki teksty i wypowiedzi Niesiołowskiego mają ciężar ważności równy zeru. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook