Jedynie prawda jest ciekawa


Pilis: Kibice stali się wychowawcami młodzieży

14.03.2013

"Kiedy robiłem ten film, zadawałem podstawowe pytania o fenomen środowiska, z którym mamy do czynienia. Działalność – nazwijmy to – społeczna kibiców nie kończy się na protestach antyrządowych i skandowaniu haseł" - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info Mariusz Pilis, dokumentalista, autor "Buntu stadionów".

Stefczyk.info: Za dziesięć dni na specjalnym pokazie w Krakowie zostanie wyemitowany film pańskiego autorstwa pt. „Bunt stadionów”. O czym będzie ta produkcja?

Mariusz Pilis: Zacytuję fragment notki promującej film. To próba wejścia w głąb środowiska kibicowskiego i odpowiedzi na pytanie, czego zwykli ludzie nie wiedzą o kibicach piłkarskich. Chciałem zastanowić się nad tym, jak to jest możliwe, że środowiska kibicowskie starły się ostatnio w ostrej walce z rządem i mainstreamowymi mediami. Te pytania stają się przyczynkiem do postawienia spraw szerzej i zapytania o kondycję polskiej debaty publicznej oraz wolności słowa. To pewne streszczenie tego, czym zająłem się w filmie.

Mówi Pan o walce, którą kibicom wytoczyły środowiska władzy i mediów. Chodzi tylko o reakcję na protesty kibiców skierowane w premiera i hasło „Donald, matole!”?

Sprawa jest szersza. Kiedy robiłem ten film, zadawałem podstawowe pytania o fenomen środowiska, z którym mamy do czynienia. Działalność – nazwijmy to – społeczna kibiców nie kończy się na protestach antyrządowych i skandowaniu haseł. To pamięć o żołnierzach wyklętych, o rocznicach powstań, zaangażowanie w pomoc w domach dziecka czy Kresowiakom. Tych działań jest cała masa. Wchodząc w to coraz głębiej, zacząłem się zastanawiać, jak to możliwe, że o tym nie słychać w mediach. Wypychanie pewnych tematów i zagadnień historii Polski na przestrzeni ostatnich 50 lat, ale może głównie III Rzeczypospolitej, spowodowało, że debata stawała się niepełna i wymykała się w miejsca, gdzie jest nieskrępowana. Przeszła m.in. właśnie na stadiony i wybuchła z siłą, jaką ani mainstream, ani środowiska sprzyjające władzy zwyczajnie się nie spodziewały. Okazało się, że dziesiątki, a chyba i setki tysięcy osób zaczęły się upominać o rzeczy, które były już – kolokwialnie mówiąc – pozamiatane.

To problem o tyle, że media – chcąc, nie chcąc – pokazują mecze piłkarskie, a przy tej okazji nie mogą pominąć kibicowskiej oprawy, okrzyków czy śpiewów. To wszystko słychać, widać i to płynie w naród. Jest to o tyle niebezpieczne, że jeśli pewne poglądy są pomijane, to później wracają ze zwiększoną siłą. Nagle okazało się, że wyrasta bardzo poważny ruch.

Na czym polega fenomen środowiska kibiców?

Tego ruchu nie da się zaszufladkować w żaden sposób, bo przejawia się w nim niemal cały przekrój społeczeństwa. To jest cała Polska: są w nim i profesorowie, i prości robotnicy, i studenci, i blokersi… Tak naprawdę nie jest tak, że można ich nazwać jako jedna grupa społeczna. Stąd ten atak – najpierw przez media, które zaczęły formatować wizerunek środowiska (zresztą nie bez udziału kibiców, którzy nie są świętoszkami), a przecież trzeba widzieć to środowisko szerzej. Doszło do sytuacji w której media rzuciły się na tych ludzi i próbują do tej pory sformatować ten wizerunek do takiego, który będzie tworzył wrażenie obciachowości i czegoś niebezpiecznego, z czym nie warto się ani identyfikować, ani nawet patrzeć w tamtą stronę przychylnym okiem. Wtedy łatwo będzie ich spacyfikować. Ale to proces, który trwa bardzo długo i w moim przekonaniu nie będzie do wygrania przez stronę mediów. Poza tym jest trochę tak, że kibice stali się wychowawcami młodych ludzi i pokoleń. Młodzi otrzymują na stadionach nie tylko dawkę emocji związanych z piłkarskim meczem, ale mają szansę dowiedzieć się o wydarzeniach i sprawach, których nie da się znaleźć w telewizjach i mainstreamowych mediach.

Proszę opowiedzieć coś o szczegółach filmu. Czego Pan szukał wśród kibiców?

Starałem się poszukać odpowiedzi na temat tego, jak to się dzieje, że działania środowisk tak jednoznacznie opisywanych przez media, wykraczają daleko poza to, co o nich wiemy z głównych przekazów. A tak naprawdę mamy do czynienia z postawą obywatelską, która wyrasta o wiele bardziej, niż w każdym innym środowisku. Chciałem przyjrzeć się tym zjawiskom, których nie ma w debacie publicznej, których nie ma w dyskusjach o polskich kibicach, których nie ma przy okazji rozmowy na temat tego, dlaczego ci ludzie buntują się przeciw temu, co dzieje się w sferze publicznej. Bo problem nie leży w tym, że kibice walczą o pewne rozwiązania dla swojej grupy, ale dlatego, że ich protesty sięgają skali ogólnopolskiej i tematów, które dotykają chyba każdego obywatela. A to już niebezpieczne, bo jak mówił jeden z moich rozmówców – to trzeba pacyfikować, bo bardzo wielu ludzi w Polsce utrzymujących dzisiaj władzę, obawia się, że z tego małego buntu może urodzić się coś więcej.

W jaki sposób będzie można obejrzeć film? Tylko na takich zamkniętych pokazach jak ten w Krakowie? I najważniejsze - kiedy?

Chciałbym to doprecyzować: to nie jest pokaz zamknięty, będzie on otwarty i zorganizowany w dużej hali w Krakowie. Kibice krakowskiej Wisły postarali się o to jako pierwsi i zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Myślę, że się pomieścimy. Sądzę, że od połowy kwietnia takie pokazy będą organizowane także w innych miastach. Będziemy jeździć z tym filmem po Polsce, chcemy dotrzeć do jak największej liczby widzów. Drugą możliwością zobaczenia tego filmu będą sprzedawane filmy DVD, a także zapewne Internet. Zachęcam wszystkich do szukania informacji i obejrzenia filmu.

Dziękuję za rozmowę.

not. svit

[Fot. legionisci.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook