Jedynie prawda jest ciekawa


"Pilecki to jeden z największych bohaterów Polski"

13.05.2013

Rozmowa z Tadeuszem Płużańskim, historykiem i publicystą, synem śp. Tadeusza Płużańskiego, współpracownika rtm. Witolda Pileckiego.

Stefczyk.info: 13 maja przypada rocznica urodzin rtm. Witolda Pileckiego, zamordowanego przez stalinowski reżim. Kim dla Pana jest rotmistrz Pilecki?

Tadeusz Płużański: Dla mnie rotmistrz Witold Pilecki jest ważny z kilku powodów. Z jednej strony to jest niezwykle ważna postać historyczna. Uważam rotmistrza za jednego z polskich bohaterów, którym należy się szacunek i cześć. Trzeba pamiętać o wszystkich datach związanych z rotmistrzem - o rocznicy urodzin, o rocznicy tragicznej śmierci, czy jego ucieczki z Auschwitz. Obchodziliśmy niedawno 70. rocznicę tego wydarzenia. To również zasługuje na naszą pamięć. Rotmistrz Pilecki jest jednym z największych bohaterów Polski. Jego postawa zawsze była nacechowana miłością Ojczyzny - wszystko, co on robił, było podporządkowane Polsce. A robił wiele rzeczy heroicznych. Dobrowolnie dostał się do Auschwitz, tam organizował zbrojną konspirację. Więźniowie mieli broń wykradaną z magazynów SS. To on współtworzył plan wyzwolenia obozu dzięki wspólnym wysiłkom Armii Krajowej oraz konspiracji obozowej. Niestety ten plan nie został zaaprobowany.

Co było motywacją dla Pileckiego?

Jego działalność nigdy nie była motywowana własnym interesem. On nie był nastawiony na własną osobę, ale na próbę uratowania innych. To dlatego Pilecki uciekł z Auschwitz. On nie chciał się sam ratować, ale chciał przekazać światu raport o tym strasznym miejscu. Chciał powiedzieć, że to jest wielka niemiecka fabryka śmierci. On działał na rzecz odbicia tego obozu. To był szlachetny plan pomocy innym. Potem, w okresie powojennym, rotmistrz nie złożył broni, ale walczył z kolejnym okupantem, tym razem sowieckim. Sądzę, że jego postawę dobrze określają słowa, które powiedział, gdy gen. Anders starał się odwołać go z misji w Polsce. Pilecki mówił wtedy, że nie może wyjechać, bo ktoś musi zostać, ktoś musi trwać. On się całkowicie poświęcił walce, najpierw z Niemcami, a potem Sowietami. Postanowił działać mimo stałego zagrożenia. On miał możliwość ratowania się i wyjechania na Zachód, ale nie skorzystał z tej szansy. Nim kierowały najszlachetniejsze pobudki walki o Polskę w imię dobra wspólnego.

Co z Pana osobistym podejściem do rtm. Pileckiego? Pana tata był współpracownikiem Pileckiego, walczy razem z nim...

Rzeczywiście dla mnie rotmistrz Pilecki jest osobą, z którą czuję się związany prywatnie, przez tatę, który był bliskim współpracownikiem Pileckiego, był jego kurierem. Tata woził meldunki grupy Pileckiego na Zachód, do Armii Andersa. Ja zgadzam się z tym, co o rotmistrzu Pileckim powiedział kiedyś mój tata. On go określił mianem "świętego polskiego patriotyzmu". To sformułowanie najlepiej oddaje w mojej ocenie charakter działalności rotmistrza Pileckiego.

Można mieć wrażenie, że Pilecki to człowiek, którego życie stawia w negatywnym świetle wiele krajów - Niemcy i Rosję, bo pokazuje ich, jako okupantów (a nie rosyjskich wyzwolicieli), ale również aliantów zachodnich, którzy nie reagowali w sposób adekwatny na zbrodnie dokonywane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Czy Pilecki przeszkadza wszystkim, czy on został skazany na zapomnienie globalnie?

Niestety muszę się zgodzić z tym, że on przeszkadza. Jednak to jest absurdalne i krzywdzące dla Pileckiego. Dla niego bowiem nigdy nie miały znaczenia podziały polityczne. To był człowiek, który potrafił zgodnie z obecnym hasłem łączyć, a nie dzielić. Najlepszym przykładem była organizacja oporu w Auschwitz, do której należeli ludzie od lewa do prawa - cały przekrój poglądów politycznych tam było widać. Powojenna grupa Pileckiego też składała się z ludzi, którzy mieli różne sympatie polityczne. On ich potrafił zjednoczyć wokół jednej idei. To był bohater uniwersalny. Jego nie można było przypisać do jednej opcji politycznej. On by sobie tego nie życzył. To byłoby sprzeczne z jego misją, jego ideą. Niestety prawdą jest jednak, że on jest postacią wszelkich możliwych zalet, ale mimo tego nie wszędzie jest odbierany pozytywnie.

Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że większość naszych środowisk postępowych, salonowych, które mogłyby go przyjąć, uważa, że prowadzenie przez niego walki nie tylko z Niemcami, ale również z Sowietami, jest nie do zaakceptowania. Dla tych środowisk Polska po wojnie została wyzwolona, nie należało podejmować walki zbrojnej czy politycznej z "wyzwolicielami", trzeba było się godzić na ten system i go popierać. Pilecki pokazuje jednak, że to "wyzwolenie" nie było wyzwoleniem, że to była nowa brutalna okupacja. Pilecki sam padł ofiarą walki z przeciwnikami politycznymi nowego okupanta. Rotmistrz pokazuje jednoznacznie, że Polska niepodległości nie odzyskała. On również - jeszcze w czasie okupacji niemieckiej - pokazał, że Auschwitz to nie był jedynie obóz skierowany przeciwko Żydom, ale również Polakom. Tam ginęli także Polacy. A przekaz dominujący ma być taki, że to było miejsce cierpienia jedynie żydowskiego. Tam jednak byli też Polacy, o czym zaświadcza Pilecki. W mojej ocenie rotmistrz nie ma szans na przebicie się do masowej świadomości, bo łamie stereotypy.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook