Jedynie prawda jest ciekawa


Pietrzak we „wSieci”: Pomyleńcy na sprężynce

31.10.2014

Pojawiła się ciekawostka… Kilka skośnych czerwonych kresek to podobno sprężynka, a ta sprężynka to ma być logo Polski – proponują jacyś pomyleńcy. Orzeł jako godło im nie wystarcza.

Pewnie czynią to w porozumieniu z prezydentem, który dwa lata temu zmienił biało-czerwoną flagę na burdelowy różowy kolorek z okazji Święta Flagi właśnie. Taki mądry. Stoi za tymi pomysłami zapewne jakiś geszeft, tak jak było w przypadku piłkarskich koszulek. Chciano zastąpić tradycyjnego orzełka wielce artystycznym znaczkiem, żeby tym towarem pohandlować. Z orzełka trudniej wydusić parę złotych, bo prawa autorskie ma do niego cały naród.

Ale co ma sprężynka wspólnego z Polską, niełatwo odgadnąć. Czy chodzi o materac, na którym Niemcy i Rosjanie nas p…? Czy o bujdę na sprężystych resorach, jaką serwują nam media? A może o spiralkę antykoncepcyjną, która ułatwia redukowanie liczby Polaków? Prawdziwa intencja może być dużo prostsza. Chodzi o to, by z przestrzeni publicznej eliminować godło i barwy narodowe, by gdzie się da zastępować je bohomazem, w dodatku ciągnąć z tego kasę.

Państwo polskie żadnego logo nie potrzebuje. Potrzebuje mądrego i uczciwego rządu. Logo bywa, owszem, przydatnym znakiem firmy, instytucji, organizacji, ale nie narodu. Symbole narodowe tworzy historia, takie np. jak „kotwica” Polski Walczącej, zapisana na murach krwią powstańczej Warszawy, lub „Solidarność” podpisana dziesięciomilionowym buntem przeciwko komunizmowi.

Wracając do marzenia o mądrym rządzie, gdyby kiedyś taki nam się przydarzył, powinien podnieść z upadku polskie przedsiębiorstwa, by efektywnie reprezentowały nasz kraj na wspólnym europejskim rynku. Nawet najbardziej atrakcyjne logo nie pomoże firmie, jeżeli nie wytwarza ona ciekawego, konkurencyjnego produktu. Ile mamy takich firm? Otóż wielkich brak, natomiast jest cała masa średnich i małych przedsiębiorstw, ze świetnymi ludźmi i pomysłami. Widuje się je np. podczas promocji „Teraz Polska”. Niestety nie są w stanie rozwinąć skrzydeł pod ciężarem betonowego systemu fiskalnego dławiącego przedsiębiorczość. O szczegóły pytajcie cwaniaków od sprężynki…

Jan Pietrzak

Felieton ukazał się w tygodniku "wSieci".

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook