Jedynie prawda jest ciekawa


Pietrzak: Tylko walką wyrywa się coś z rąk Rosji

13.03.2014

Rozmowa z satyrykiem, piosenkarzem Janem Pietrzakiem.

Stefczyk.info: Pańska pieśń „Żeby Polska, była Polską” stała się symbolem walk z komuną w czasie PRLu. Co zaśpiewałby Pan obecnie Ukraińcom?

Jan Pietrzak: Zaśpiewałbym im „Hej Sokoły, omijajcie góry, pola, lasy, doły...” To w końcu ukraiński przebój. Ale poważnie – oni mają swoich bardów, swoje zespoły. Ja ich nie śledzę, ale sądzę, że ich zespoły znajdują odpowiedni ton, żeby opisać emocje. Trzeba ich zagrzewać do walki. Oni muszą walczyć. Tylko walką można coś wyrwać w naszej szerokości geograficznej. Od wieków Polacy nie robią nic innego, tylko walczą. Albo z jednymi albo z drugimi barbarzyńcami. Dwa dzikie plemiona z nami sąsiadują. I musimy walczyć, żeby istnieć. Bez walki, bez powstań Polski by nie było. Jesteśmy do tego zmuszeni.

Ukraińcy też?

Skoro oni już zrozumieli, że wolności nikt im nie podaruje, to pewnie sami dojdą do tego wniosku, że tylko walką się wyrywa coś z rąk Rosji.

Zachód dziś jest dla Ukraińców pomocą czy raczej balastem? Zdaje się, że reakcja Europy i USA nie spełnia oczekiwań...

Zachód oczywiście jest pomocą. Trzeba widzieć życzliwość itd. Nie negowałbym roli Zachodu. Przecież pamiętamy, że w czasach „Solidarności” każdy gest się liczył. Palenie świeczek w oknach Waszyngtonu, paczki z Paryża, pomoc z Anglii – każdy gest się liczył. Każde wsparcie jest ważne dla narodu, który jest w tak dramatycznie sytuacji. Oni muszą walczyć, a mają zrujnowany, rozkradziony kraj. Pomoc Zachodu, choć niemrawa, to jednak jest. To jest istotne dla podniesienia moralne Ukraińców.

Czego można się spodziewać po Putinie i jego polityce?

Wszystkiego najgorszego. To jest paskudny człowiek, paskudny przykład dyktatora KGBowskiego. To jest typowy zabytek z czasów stalinizmu. Bardzo przykra i bolesna sprawa, że nasz rząd od 6 lat poszedł za Putinem i wykonuje jego decyzje.

Rozmawiał TK
[Fot. MG/Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook