Jedynie prawda jest ciekawa


Pietrzak: Tylko walką wyrywa się coś z rąk Rosji

13.03.2014

Rozmowa z satyrykiem, piosenkarzem Janem Pietrzakiem.

Stefczyk.info: Pańska pieśń „Żeby Polska, była Polską” stała się symbolem walk z komuną w czasie PRLu. Co zaśpiewałby Pan obecnie Ukraińcom?

Jan Pietrzak: Zaśpiewałbym im „Hej Sokoły, omijajcie góry, pola, lasy, doły...” To w końcu ukraiński przebój. Ale poważnie – oni mają swoich bardów, swoje zespoły. Ja ich nie śledzę, ale sądzę, że ich zespoły znajdują odpowiedni ton, żeby opisać emocje. Trzeba ich zagrzewać do walki. Oni muszą walczyć. Tylko walką można coś wyrwać w naszej szerokości geograficznej. Od wieków Polacy nie robią nic innego, tylko walczą. Albo z jednymi albo z drugimi barbarzyńcami. Dwa dzikie plemiona z nami sąsiadują. I musimy walczyć, żeby istnieć. Bez walki, bez powstań Polski by nie było. Jesteśmy do tego zmuszeni.

Ukraińcy też?

Skoro oni już zrozumieli, że wolności nikt im nie podaruje, to pewnie sami dojdą do tego wniosku, że tylko walką się wyrywa coś z rąk Rosji.

Zachód dziś jest dla Ukraińców pomocą czy raczej balastem? Zdaje się, że reakcja Europy i USA nie spełnia oczekiwań...

Zachód oczywiście jest pomocą. Trzeba widzieć życzliwość itd. Nie negowałbym roli Zachodu. Przecież pamiętamy, że w czasach „Solidarności” każdy gest się liczył. Palenie świeczek w oknach Waszyngtonu, paczki z Paryża, pomoc z Anglii – każdy gest się liczył. Każde wsparcie jest ważne dla narodu, który jest w tak dramatycznie sytuacji. Oni muszą walczyć, a mają zrujnowany, rozkradziony kraj. Pomoc Zachodu, choć niemrawa, to jednak jest. To jest istotne dla podniesienia moralne Ukraińców.

Czego można się spodziewać po Putinie i jego polityce?

Wszystkiego najgorszego. To jest paskudny człowiek, paskudny przykład dyktatora KGBowskiego. To jest typowy zabytek z czasów stalinizmu. Bardzo przykra i bolesna sprawa, że nasz rząd od 6 lat poszedł za Putinem i wykonuje jego decyzje.

Rozmawiał TK
[Fot. MG/Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook