Jedynie prawda jest ciekawa


Pietrzak: Tylko walką wyrywa się coś z rąk Rosji

13.03.2014

Rozmowa z satyrykiem, piosenkarzem Janem Pietrzakiem.

Stefczyk.info: Pańska pieśń „Żeby Polska, była Polską” stała się symbolem walk z komuną w czasie PRLu. Co zaśpiewałby Pan obecnie Ukraińcom?

Jan Pietrzak: Zaśpiewałbym im „Hej Sokoły, omijajcie góry, pola, lasy, doły...” To w końcu ukraiński przebój. Ale poważnie – oni mają swoich bardów, swoje zespoły. Ja ich nie śledzę, ale sądzę, że ich zespoły znajdują odpowiedni ton, żeby opisać emocje. Trzeba ich zagrzewać do walki. Oni muszą walczyć. Tylko walką można coś wyrwać w naszej szerokości geograficznej. Od wieków Polacy nie robią nic innego, tylko walczą. Albo z jednymi albo z drugimi barbarzyńcami. Dwa dzikie plemiona z nami sąsiadują. I musimy walczyć, żeby istnieć. Bez walki, bez powstań Polski by nie było. Jesteśmy do tego zmuszeni.

Ukraińcy też?

Skoro oni już zrozumieli, że wolności nikt im nie podaruje, to pewnie sami dojdą do tego wniosku, że tylko walką się wyrywa coś z rąk Rosji.

Zachód dziś jest dla Ukraińców pomocą czy raczej balastem? Zdaje się, że reakcja Europy i USA nie spełnia oczekiwań...

Zachód oczywiście jest pomocą. Trzeba widzieć życzliwość itd. Nie negowałbym roli Zachodu. Przecież pamiętamy, że w czasach „Solidarności” każdy gest się liczył. Palenie świeczek w oknach Waszyngtonu, paczki z Paryża, pomoc z Anglii – każdy gest się liczył. Każde wsparcie jest ważne dla narodu, który jest w tak dramatycznie sytuacji. Oni muszą walczyć, a mają zrujnowany, rozkradziony kraj. Pomoc Zachodu, choć niemrawa, to jednak jest. To jest istotne dla podniesienia moralne Ukraińców.

Czego można się spodziewać po Putinie i jego polityce?

Wszystkiego najgorszego. To jest paskudny człowiek, paskudny przykład dyktatora KGBowskiego. To jest typowy zabytek z czasów stalinizmu. Bardzo przykra i bolesna sprawa, że nasz rząd od 6 lat poszedł za Putinem i wykonuje jego decyzje.

Rozmawiał TK
[Fot. MG/Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook