Jedynie prawda jest ciekawa

Pietrzak: Tylko walką wyrywa się coś z rąk Rosji

13.03.2014

Rozmowa z satyrykiem, piosenkarzem Janem Pietrzakiem.

Stefczyk.info: Pańska pieśń „Żeby Polska, była Polską” stała się symbolem walk z komuną w czasie PRLu. Co zaśpiewałby Pan obecnie Ukraińcom?

Jan Pietrzak: Zaśpiewałbym im „Hej Sokoły, omijajcie góry, pola, lasy, doły...” To w końcu ukraiński przebój. Ale poważnie – oni mają swoich bardów, swoje zespoły. Ja ich nie śledzę, ale sądzę, że ich zespoły znajdują odpowiedni ton, żeby opisać emocje. Trzeba ich zagrzewać do walki. Oni muszą walczyć. Tylko walką można coś wyrwać w naszej szerokości geograficznej. Od wieków Polacy nie robią nic innego, tylko walczą. Albo z jednymi albo z drugimi barbarzyńcami. Dwa dzikie plemiona z nami sąsiadują. I musimy walczyć, żeby istnieć. Bez walki, bez powstań Polski by nie było. Jesteśmy do tego zmuszeni.

Ukraińcy też?

Skoro oni już zrozumieli, że wolności nikt im nie podaruje, to pewnie sami dojdą do tego wniosku, że tylko walką się wyrywa coś z rąk Rosji.

Zachód dziś jest dla Ukraińców pomocą czy raczej balastem? Zdaje się, że reakcja Europy i USA nie spełnia oczekiwań...

Zachód oczywiście jest pomocą. Trzeba widzieć życzliwość itd. Nie negowałbym roli Zachodu. Przecież pamiętamy, że w czasach „Solidarności” każdy gest się liczył. Palenie świeczek w oknach Waszyngtonu, paczki z Paryża, pomoc z Anglii – każdy gest się liczył. Każde wsparcie jest ważne dla narodu, który jest w tak dramatycznie sytuacji. Oni muszą walczyć, a mają zrujnowany, rozkradziony kraj. Pomoc Zachodu, choć niemrawa, to jednak jest. To jest istotne dla podniesienia moralne Ukraińców.

Czego można się spodziewać po Putinie i jego polityce?

Wszystkiego najgorszego. To jest paskudny człowiek, paskudny przykład dyktatora KGBowskiego. To jest typowy zabytek z czasów stalinizmu. Bardzo przykra i bolesna sprawa, że nasz rząd od 6 lat poszedł za Putinem i wykonuje jego decyzje.

Rozmawiał TK
[Fot. MG/Blogpress.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook