Jedynie prawda jest ciekawa


Pietrzak: Trzeba nawymyślać Amerykanom

20.04.2015

Rozmowa z satyrykiem i publicystą Janem Pietrzakiem.

Stefczyk.info: Spore oburzenie wywołał dyrektor FBI, wskazując, że Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust. Jak Polska powinna reagować na takie wypowiedzi?

Jan Pietrzak: Państwo polskie powinno zareagować bardzo ostro nie zważając na rangę sojusznika. Trzeba Amerykanom nawymyślać, bowiem to jest już drugi przypadek, gdy wysoki urzędnik USA mówi takie rzeczy. Wcześniej prezydent Obama, wręczając medal Janowi Karskiemu za jego misję kuriera z okupowanej Polski, powiedział, że przywiózł on wiadomości o „polskich obozach śmierci”. To był niewyobrażalny skandal. Państwo polskie nie zdało wtedy egzaminu. Należało wytłumaczyć prezydentowi USA, czym zajmowali się Polacy w czasie wojny. Wytłumaczyć to prezydentowi Obamie powinien premier czy prezydent. Oni powinni wyjaśnić, czyje były obozy, kto kogo mordował. Nie wolno unikać takich tematów. To również dotyczy słów dyrektora FBI. Jak widać ten Pan, jak na szefa FBI, jest nie za bardzo mądry.

Z czego wynikają takie wypowiedzi? To tylko problem jednego człowieka?

To jest również powód, by powiedzieć jak fałszowana jest historia Polski na amerykańskich uniwersytetach. Źródłem tych patologii są amerykańskie uczelnie. One wszystkie kłamią na temat polskiej historii. Wiem na ten temat sporo, często jeżdżę do USA, niektóre moje dzieci się uczyły w tym kraju. Amerykańskie uniwersytety kłamią, trzeba uderzyć w źródło tych kłamstw. I powinien to zrobić ktoś na odpowiednio wysokim szczeblu.

Jak wysokim?

Nawet prezydenckim. Prezydent nie może się z tego wymigiwać. Słyszałem prezydenta Komorowskiego, który wskazywał, że tym powinien się zająć ambasador, bo prezydent nie może... Prezydent przecież wszystko może w obronie godności swojego narodu! Prezydent może przypomnieć, że Stany Zjednoczone nie tylko były naszymi sojusznikami, ale również, że potem, po 1945 roku, nas zdradziły, oddając Polskę w niewolę Moskwy. To wszystko można przypomnieć, jeśli się myśli o Polsce i dla niej pracuje. Widać jednak w Polsce brak polityki historycznej, tchórzostwo, brak dokumentów kultury, jak filmy czy książki, które dokumentowałyby bohaterstwo polskiej historii. Celowo robi się filmy antypolskie, wydaje się ogromne pieniądze na filmy, które za nasze pieniądze kłamią na temat historii. Widać, że jest szereg przyczyn tego stanu rzeczy.

Można to jakoś zmienić? Co powinniśmy zrobić?

Jeśli chcemy coś zmienić w USA, najpierw powinniśmy zmienić rząd w Polsce na rząd propolski. Taki, który będzie uczył polskiej historii i ją promował, taki, który nie będzie się bał bohaterstwa, który nie będzie się bał stawiać pomników bohaterom Polski. Musimy mieć w Polsce polskie rządy. Wtedy wyjaśnimy wszystkie sprawy na świecie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook