Jedynie prawda jest ciekawa


Pietrzak: "Trzeba bronić się przed tą zarazą"

09.11.2014

Rozdaniem nagród zakończył się konkurs "Matury z Orłem Białym" zorganizowany przez fundację Jana Pietrzaka - Towarzystwo Patriotyczne. Jednym z celów fundacji jest krzewienie wśród Polaków, zwłaszcza tych młodszych - zainteresowania historią. Dlaczego jest to ważne i komu taka wiedza przeszkadza rozmawiamy z Janem Pietrzakiem.

STEFCZYK.INFO: Jak pan ocenia wiedzę historyczną polskiej młodzieży?

Jan Pietrzak: Generalnie oceniam źle, dlatego podjęliśmy taką inicjatywę, aby nagłośnić sprawę tej wiedzy i aby jak najwięcej osób dowiedziało się, że jest fatalnie. A przecież wiedza historyczna jest nam potrzebna jako narodowi. Musimy wiedzieć, gdzie żyjemy, kto przed nami tu żył, skąd nasz ród itd. Bez tej wiedzy nie ma patriotyzmu, a bez patriotyzmu nie ma narodu. To sprawa zupełnie oczywista.

To truizm, ale trzeba to powtarzać, że obecnemu establishmentowi, tzw. „elitom” bardzo zależy na obniżeniu rangi nauki historii. Jak to wytłumaczyć?

Sprawiają wrażenie, że są na usługach Rosji i Niemiec. Nie chcę przez to powiedzieć, że oni wszyscy są agentami, ale takie wrażenie powstaje. Nie lubią polskiej historii, nie chcą budować pomników, nie znoszą naszych lektur szkolnych, nie chcą budować muzeum historii Polski, nie chcą postawić muzeum drugiej wojny światowej. Ale za to chcą, aby nadal tu stały pomniki sowieckich żołnierzy. Kochają tych „wyzwolicieli”. To jest wszystko tak robione, aby niszczyć świadomość narodową Polaków, naszą dumę ze zwycięstw. Wygląda to tak, jakby wykonywali jakieś zadania w tym zakresie, no bo chyba nie sami z siebie to biorą. Tylko jeden Tusk się przyznał, że dla niego „polskość to nienormalność”. Powiedział to expressis verbis i po siedmiu latach udało mu się w końcu uciec do Brukseli.

Walka z antypolskimi tendencjami jest trudna. Przeciwnicy mają władzę, pieniądze i media... Czy te „matury” to taka praca u podstawa, organiczna?

Trzeba robić wszystko co tylko można. Mamy fundację, ona nie jest za bogata, ale coś tam robimy. Kolejną naszą inicjatywą jest Łuk Triumfalny Bitwy Warszawskiej. Chcemy przekonać tych Polaków, którzy czują się jeszcze Polakami, że to jest nasz obowiązek wobec bohaterów, którzy ocalili Polskę sto lat temu.

Napór naszych wrogów jest faktycznie oolbrzymi. Mają trzy telewizje, czyli 20 milionów ludzi słucha co wieczór dyrektyw z Moskwy i Berlina, bo przecież te telewizje nie służą Polsce, to są telewizje okupacyjne. Z naszych matur, tak radosnego i ciepłego, krzepiącego na duchu, nie powstała żadna relacja telewizja. Mają zabronione pokazywanie czegoś takiego. PRL mnie wytrenował i nie poddaję się. Robimy co jest możliwe. Trzeba bronić się przed tą zarazą.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: Julita Pietrzyk]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook