Jedynie prawda jest ciekawa


Pietrzak: To był udany koncert

17.06.2013

W miniony weekend pod hasłem "Opole, kocham Cię!" odbyła się jubileuszowa gala z okazji 50. festiwalu. Choć wystąpiło wielu znakomitych artystów, największe wrażenie zrobił występ - dawno niewidzianego w publicznych mediach - Jana Pietrzaka. Na wstępie lider "Kabaretu pod Egidą" przypomniał swoje wykonanie na opolskiej scenie piosenki "Żeby Polska była Polską" w 1981 roku: "cały amfiteatr śpiewał ją ze mną. No, dzisiaj nie wiem, czy jest to możliwe, ale na pięćdziesiąt procent liczę...". I tym razem cała publiczność śpiewała razem z Pietrzakiem.

Stefczyk. info: Zaskoczyła pana taka reakcja publiczności?
Jan Pietrzak:
Nie, publiczność reaguje na mnie od pół wieku i widziałem większe reakcje. Nie ma więc we mnie żadnego zaskoczenia. Publiczność opolska jest bardzo sympatyczna, bardzo miła i cieszę się, że olbrzymia część widowni śpiewała razem ze mną, ale nie było to nic nadzwyczajnego. To był udany, bardzo dla mnie interesujący koncert, spotkałem wielu nowych przyjaciół.

Patrząc na stojących, śpiewających ludzi, trzymających w górze ręce w znaku "V", można odnieść wrażenie, że to jednak patriotyczny akt. Obserwując w ostatnich latach opolską publiczność, która śmieje się z tanich, antyklerykalnych i antyopozycyjnych żartów, taka reakcja może jednak zaskakiwać. Wydaje się więc, że to coś więcej, niż sama sympatia do pańskiej osoby.
Ja w Opolu występuję bardzo rzadko, bo mnie tam nie dopuszczają. Ale jak już się pojawię, spotykam się z bardzo dobrą reakcją. Zawsze miałem tam świetny odbiór i spędziłem fantastyczne lata. Zwłaszcza w czasach, gdy dane mi było robić kabaretony. To były najlepsze imprezy tego festiwalu. Myślę więc, że mam w Opolu bardzo wielu zwolenników swojego sposobu istnienia na estradzie, swojej grupy artystycznej "Kabaretu pod Egidą". Myślę, że ludzie to pamiętają i są dla mnie życzliwi. Bardzo im za to dziękuję.

To prawda, że pańskich kabaretów bardzo brakuje. Mamy deficyt mądrego, smacznego dowcipu na poziomie, który pobudza do myślenia, a nie tylko wyśmiewa...
To już pani opinia, ja wolę nie recenzować obecnych kabaretów ani nie rozczulać się nad swoimi...

Mimo to, chciałabym pana spytać o recenzję sobotniego skeczu Roberta Górskiego z kabaretem Koń Polski, którzy wykonali pastisz pańskiej piosenki. Śpiewając "żeby swojska była swojską", zajadali się kiełbasą. Jak pan to ocenia?
Nie jestem recenzentem, zwłaszcza młodych kolegów w mojej branży. Od oceny są dziennikarze.

Czy pańskim zdaniem reakcja publiczności na pański występ może zostać odczytana jako pewien zwiastun zmian?
Zbyt wiele czynników wpływa na to, jak wypada artysta na estradzie, by wyciągnąć tak daleko idące wnioski. Nie przekładajmy każdego wydarzenia artystycznego na sprawy polityczne czy publiczne. Nie dajmy się zwariować.

rozm. mn
[fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook