Jedynie prawda jest ciekawa


Pietrzak: Telewizornie „gównego” nurtu kłamią w każdej sprawie

29.09.2013

Profesor Wiesław Binienda jest jednak ekspertem lotniczym. Jego amerykańska macierzysta uczelnia murem stanęła w obronie obrażanego w Polsce naukowca. O oświadczeniu rzecznika Uniwersytetu Akron, który napisał, że "Prof. Binienda jest szanowanym profesorem z wieloletnim dorobkiem naukowym, ma prestiżową pozycję, jest naczelnym lotniczego pisma naukowego" i o nagonce na niego oraz innych naukowców rozmawiamy z Janem Pietrzakiem, legendarnym artystą, satyrykiem i pieśniarzem.

STEFCZYK.INFO: Okazuje się, że prof. Binienda jest szanowanym naukowcem, obeznanym z problemami lotniczymi. Macierzysta uczelnia bierze go w obronę.

Jan Pietrzak: Czytałem tę wypowiedź rzecznika, ale ona u mnie nic nie zmieniła, bowiem nigdy w to nie wątpiłem. Poznałem pana profesora w Cleveland, który był tam na moim występie. Mieliśmy wówczas okazję porozmawiać o polskich sprawach.


Jak w świetle tej obrony godności i czci, a przede wszystkim dorobku naukowego prof. Biniendy przez władze amerykańskiego uniwersytetu, na tle wypowiedzi władz polskich uczelni dystansujących się od polskich uczonych?

Nagonka na profesorów, którzy korzystają ze swego doświadczenia, ze swej wiedzy oraz umiejętności i starają się rozwikłać narodową tragedię jest dziełem tych, którzy tę tragedię spowodowali. To jest dzieło sprawców tego tego zamachu i tej zbrodni. Typowa napaść jak w czasach stalinowskich na Żołnierzy Wyklętych, czy jak w stanie wojennym na ludzi Solidarności. Ich trzeba opluwać i obrzucać obelgami, bo czują się Polakami, mają swoją godność.


Tradycyjną rolę w opluwaniu tych ludzi odgrywają media mainstreamowe. TVN przecież niedawno opublikowało wyjęte z kontekstu opinie uniwersytetu Akron na temat prof. Biniendy.

Nie chciałbym się wdawać w szczegóły, co tam bredzą w jakichś telewizorach „gównego” nurtu. I proszę tak napisać: „gównego” nurtu. Telewizornie „gównego” nurtu kłamią w każdej sprawie, dlaczego w tej nie miałyby kłamać?

To są akurat detale. Chodzi o większą rzecz: w Polsce zdarzył się wielki dramat, wielka tragedia. Ale znaleźli się ludzie, którzy chcą to rozwikłać. Są też zwykli zdrajcy i oszuści, którzy nie chcą dopuścić do rozwikłania tej sprawy. Tu nie chodzi kim są ci drudzy, czy to są dziennikarze, czy ktoś inny.


Ale im się nie uda? Ma pan przecież doświadczenie życiowe, z którego wynika, że kłamstwo nigdy nie wygra.

Tydzień po tragedii napisałem felieton, który można znaleźć na youtubie, pt. „Drugie kłamstwo katyńskie”. Napisałem to nie znając żadnych szczegółów poza tymi, podawanymi właśnie przez media „gównego” nurtu. Podawały – dziś to wiemy – same kłamstwa. To wszystko już wówczas było czytelne dla człowieka, który obserwuje relacje naszego kraju ze wschodnim imperium zła.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook