Jedynie prawda jest ciekawa


Pietrzak: „Spór o Kuklińskiego był paradoksem polskiej historii”

12.02.2016

Wczoraj minęła 12 rocznica śmierci płk Ryszarda Kuklińskiego. Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz jest inicjatorem mianowania płk Ryszarda Kuklińskiego na generała.

Od dawna oczekiwano awansu płk Kuklińskiego. Poprzednie władze rządzące krajem ignorowały tę inicjatywę. W Radiu Maryja mówił publicysta i historyk dr Leszek Pietrzak.

„ Przypomnę, że inicjatywy w sprawie pośmiertnego mianowania Kuklińskiego generałem, pojawiły się już w przeszłości. (…) W czasach prezydentury Lecha Wałęsy, takie rozwiązanie sugerowała również na stronie polskiej, strona amerykańska jednak Wałęsa tego tematu wówczas nie podjął. Zawsze ilekroć pojawiała się inicjatywa mianowania Kuklińskiego generałem, spotykało się to ze sprzeciwem wielu środowisk wojskowych,zwłaszcza tych środowisk, które wywodziły się z PRL. Wielu wówczas generałów komunistycznych podnosiło wtedy larum, że Kukliński dopuścił się zdrady PRL i nie ważne, że było to komunistyczne państwo. Przeciwnikami tego typu inicjatyw był również prezydent Aleksander Kwaśniewski. Nie zrobił tego również poprzedni prezydent pan Bronisław Komorowski, który jak pamiętamy zawsze podkreślał swój opozycyjny rodowód i to, że walczył z komunistycznym systemem” - poinformował historyk.

Antoni Macierewicz jest inicjatorem wniosku pośmiertnego płk Kuklińskiego.

„Tym razem wniosek taki firmuje Minister Obrony Narodowej. To całkowicie zmienia postać rzeczy” - powiedział dla radia Maryja dr Leszek Pietrzak.

Na to uhonorowanie czekało wiele środowisk w kraju i za granicą.

„Myślę, że uhonorowanie Ryszarda Kuklińskiego pośmiertnym awansem, to będzie taka spłata Polski wobec wkładu jaki Ryszard Kukliński poniósł w walce z komunizmem” - powiedział dr Pietrzak.

Publicysta dodał, że do tej pory, na miano bohatera zasługiwał Wojciech Jaruzelski.

„Spór o Kuklińskiego był paradoksem polskiej historii.(…) Dziś wydaje się, że ten spór przychyla się w tę właściwą stronę, tzw. jesteśmy bliżej uznania Kuklińskiego bohaterem a tak przez wiele lat nie było. W czasach III RP, ten niewątpliwy bohater w czasach zimnej wojny nie tylko nie został uhonorowany przez polskie państwo ale jego bohaterstwa  nie było w polskiej historii. To bohaterstwo Kuklińskiego w naszej historii, zostało zastąpione rzekomą polityczną dojrzałościom i odpowiedzialnością generała Wojciecha Jaruzelskiego.(…) To Jaruzelski był uznawany za człowieka honoru a nie Kukliński i to Jaruzelski został bohaterem polskiej najnowszej historii” - ocenił historyk.

Leszek Pietrzak dodał, że Tej nagonce medialnej przewodził redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik.
 
„Adam Michnik wręcz mówił o tym, że to Jaruzelski zdał egzamin z patriotyzmu natomiast a propos Kuklińskiego Adam Michnik wypowiadał się, że on nie znosi ludzi, którzy grzebią komuś w szufladach, więc tutaj czuliśmy pewne zakłamanie  postaci płk. Ryszarda Kuklińskiego. Sedno tego zakłamania z jakim się spotykaliśmy, gdy ten spór się toczył, to były słynne słowa generała Jaruzelskiego, który w jednym z wywiadów powiedział wprost: „Jeśli  jego uzna się za bohatera to znaczy, że my byliśmy zdrajcami” - przypomniał publicysta.

Mianowanie płk. Ryszarda Kuklińskiego na generała, jest wdzięcznością kraju dla jego postaci.

„Dzisiaj jesteśmy blisko tego, aby przełamać tą sprawę i doprowadzić do uhonorowania Ryszarda Kuklińskiego.(…) Mianowanie na stopień generalski Ryszarda Kuklińskiego przez prezydenta RP, który takiej czynności dokonuje  jest pewnym wyrazem hołdu polskiego państwa dla tej postaci, dla tego bohatera.” - poinformował historyk

Publicysta dodał, że jest to ważne wydarzenie dla Polski.

„Istnieje szansa na to, że polskie państwo, chociaż w części uhonoruje Kuklińskiego i jego bohaterstwo, jego czyny, jego dokonania w walce z imperium zła, z komunistycznym systemem.To jest ważne.” - podsumował dr Leszek Pietrzak.

K.R/Radio Maryja
[Fot.PAP/Jacek Turczyk]


Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook