Jedynie prawda jest ciekawa


Pietrzak: „Prawda jest ważna, bo jesteśmy od lat narodem oszukiwanym”

15.09.2014

Trzeba było walczyć na różne sposoby, zależy jaki kto ma talent. Są profesorowie, publicyści wybitni, którzy piszą piękne książki i mają oryginalne poglądy i chwała im - wspomina czasy PRL Jan Pietrzak.

Stefczyk.info: Spotykamy się podczas jedynego w Polsce festiwalu historycznych filmów dokumentalnych. Czy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” i towarzyszące mu imprezy to jest jakaś enklawa polskości, ważne miejsce?

Jan Pietrzak: Może nie mówmy od razu o polskości, ale to na pewno jest enklawa prawdy. Prawda jest dla nas szczególnie ważna, bo jesteśmy od lat narodem oszukiwanym. To wspaniale, że istnieją takie inicjatywy artystyczne jak ten festiwal, gdzie jakaś prawda ujawnia się w dyskusjach. To jest wartościowe i bardzo istotne.

Pan postanowił z PRL-em walczyć humorem. Czy było to przyjmowane na poważnie przez „poważnych” opozycjonistów?

Trzeba było walczyć na różne sposoby, zależy jaki kto ma talent. Są profesorowie, publicyści wybitni, którzy piszą piękne książki i mają oryginalne poglądy i chwała im. Satyryczne podejście do rzeczywistości oczywiście nie jest jedynym słusznym. We wszystkich publikacjach, w ogóle w całym życiu publicznym najbardziej liczy się prawda, co zresztą Mackiewicz sformułował dobitnie, w jednym zdaniu, że „prawda jest najciekawsza” i jednocześnie bardzo potrzebna społeczeństwu.

Prawda historyczna wychodzi na jaw, tego się już chyba nie da zatrzymać. „Inka”, Pilecki, „Łupaszka” to są bohaterowie dla młodych ludzi. Jak pan to ocenia?

To świetnie! Chwała Bogu, że do tego doszło. Przyczynili się do tego bardzo odważni ludzie, którzy zaczęli drążyć te tematy i mówić o Żołnierzach Wyklętych. Bo prawdę mówiąc, nawet ja i ludzie z mojego pokolenia w ogóle nie mieliśmy takiej wiedzy, że to taka skala oporu wobec Polski ludowej była. Ja wtedy byłem dzieckiem, więc nie miałem pojęcia, co się naprawdę działo. Później ta wiedza docierała z dużym opóźnieniem. Chwała Bogu, że znaleźli się historycy, ludzie, działacze politycy, którzy doprowadzili do tego, że prawda o tych latach powojennych, o tych Niezłomnych dociera do opinii publicznej, także do młodych ludzi. Bo bardzo istotne jest, żeby młodzież wiedziała, z jakiej ziemi pochodzi i z jakiego Narodu się wywodzi.

A jak do młodych mówić? Jak ich zainteresować?

Robić dobre wydawnictwa, dobre tygodniki, dobre filmy. Jednym słowem, cała nadzieja w ludziach kultury i sztuki, w dziennikarzach, publicystach. Bo słowo miewa czasem wywrotową siłę.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook