Jedynie prawda jest ciekawa


Pietrzak: "Nie chodzi o pieniądze, a o teren"

10.06.2015

"Mamy problem z władzami Warszawy, które zajmują się ochroną zabytków postsowieckich" - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.Info Jan Pietrzak, twórca Towarzystwa Patriotycznego, które zbiera środki na budowę Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej mającego upamiętnić zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 r.

STEFCZYK.INFO: Jan Żyliński, Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii, zaoferował ufundowanie Łuku Triumfalnego jeśli tylko władze Warszawy dadzą teren. Co pan o tym sadzi?

Jan Pietrzak: Nie wiem co o tym sądzić, bo my od roku zabiegamy o to samo: o teren. Sami zbieramy pieniądze i robimy całą akcję. Więc nie wiem, czy to jest jakaś konkurencja.

Władze Warszawy są niechętne tej budowie. Kluczowym problemem jest bowiem miejsce na tę budowlę. Miasto Warszawa nie chce dać tego miejsca! Władze stolicy sabotują nasze działania, zwlekają z decyzjami. To nie jest więc problem pana Żylińskiego, nie jest to problem nikogo, kto się dołoży, to jest problem władz Warszawy, które zajmują się ochroną zabytków postsowieckich. Pomnika upamiętniającego polskich bohaterów budować nie chcą.

Czyli dla dobra sprawy dobrze by było, aby Hanna Gronkiewicz-Waltz i cała ta jej partia straciła władzę...

No tak, ale ona właśnie ją na nowo zdobyła – w wyborach samorządowych. Mają w Warszawie władze przynajmniej na kilka następnych lat.

Próbuję ze stołecznymi władzami utrzymywać dobre relacje, no ale fakty są bezsporne: nie chcą podjąć żadnej decyzji. Odwlekają każdą rozmowę. Tygodniami i miesiącami musimy wisieć na telefonie, aby ktoś od nich raczył podnieść słuchawkę i porozmawiać.

Tak więc b

Bardzo się cieszę, że osoby w postaci pana Żylińskiego zgłaszają się ze swoimi propozycjami, ale po prostu obawiam się, że może tu być jakaś dywersja, bo nie chodzi o pieniądze, a o teren.

A czy sposobem na obejście problemu władz Warszawy byłaby ustawa sejmowa o budowie Łuku Triumfalnego? Wybory parlamentarne już niedługo...

Być może. Zobaczymy jak się rozwiną sprawy polityczne, po wyborach. Na razie jest źle. Nikt z nami nie chce normalnie współpracować, tak jak z obywatelami, którzy mają jakąś inicjatywę. Pieniądze zbieramy od społeczeństwa, oczekujemy tylko terenu. Środki zbierzemy na pewno, bo ludzie nie są zamożni, ale rozumieją potrzebę zbudowania akurat tego pomnika. I to ze składek społecznych.

Czy według pana obecna ofera przybliża Polskę do normalności? Wrzód w końcu pęknie?

Nie wiem. Ktoś stoi za tymi stoi. Może to fragment wojny hybrydowej, która ma osłabiać Polskę, niszczyć struktury, prowadzać chaos i zamieszanie? A może to faktycznie ma w sobie pozytywne znaczenie, czyli oczyszczenie Polski z brudu. Bo ten rząd powinien natychmiast podać się do dymisji. Choć wiem, że pewnie do tego nie dojdzie, bo te władze nie znają takich dobrych obyczajów.

Ja nie mam znajomych w służbach specjalnych i nie wiem co się kryje za tą aferą niemal tuż przed wyborami.

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

[FOTO: 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook