Jedynie prawda jest ciekawa


Pietrzak: "Nie chodzi o pieniądze, a o teren"

10.06.2015

"Mamy problem z władzami Warszawy, które zajmują się ochroną zabytków postsowieckich" - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.Info Jan Pietrzak, twórca Towarzystwa Patriotycznego, które zbiera środki na budowę Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej mającego upamiętnić zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 r.

STEFCZYK.INFO: Jan Żyliński, Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii, zaoferował ufundowanie Łuku Triumfalnego jeśli tylko władze Warszawy dadzą teren. Co pan o tym sadzi?

Jan Pietrzak: Nie wiem co o tym sądzić, bo my od roku zabiegamy o to samo: o teren. Sami zbieramy pieniądze i robimy całą akcję. Więc nie wiem, czy to jest jakaś konkurencja.

Władze Warszawy są niechętne tej budowie. Kluczowym problemem jest bowiem miejsce na tę budowlę. Miasto Warszawa nie chce dać tego miejsca! Władze stolicy sabotują nasze działania, zwlekają z decyzjami. To nie jest więc problem pana Żylińskiego, nie jest to problem nikogo, kto się dołoży, to jest problem władz Warszawy, które zajmują się ochroną zabytków postsowieckich. Pomnika upamiętniającego polskich bohaterów budować nie chcą.

Czyli dla dobra sprawy dobrze by było, aby Hanna Gronkiewicz-Waltz i cała ta jej partia straciła władzę...

No tak, ale ona właśnie ją na nowo zdobyła – w wyborach samorządowych. Mają w Warszawie władze przynajmniej na kilka następnych lat.

Próbuję ze stołecznymi władzami utrzymywać dobre relacje, no ale fakty są bezsporne: nie chcą podjąć żadnej decyzji. Odwlekają każdą rozmowę. Tygodniami i miesiącami musimy wisieć na telefonie, aby ktoś od nich raczył podnieść słuchawkę i porozmawiać.

Tak więc b

Bardzo się cieszę, że osoby w postaci pana Żylińskiego zgłaszają się ze swoimi propozycjami, ale po prostu obawiam się, że może tu być jakaś dywersja, bo nie chodzi o pieniądze, a o teren.

A czy sposobem na obejście problemu władz Warszawy byłaby ustawa sejmowa o budowie Łuku Triumfalnego? Wybory parlamentarne już niedługo...

Być może. Zobaczymy jak się rozwiną sprawy polityczne, po wyborach. Na razie jest źle. Nikt z nami nie chce normalnie współpracować, tak jak z obywatelami, którzy mają jakąś inicjatywę. Pieniądze zbieramy od społeczeństwa, oczekujemy tylko terenu. Środki zbierzemy na pewno, bo ludzie nie są zamożni, ale rozumieją potrzebę zbudowania akurat tego pomnika. I to ze składek społecznych.

Czy według pana obecna ofera przybliża Polskę do normalności? Wrzód w końcu pęknie?

Nie wiem. Ktoś stoi za tymi stoi. Może to fragment wojny hybrydowej, która ma osłabiać Polskę, niszczyć struktury, prowadzać chaos i zamieszanie? A może to faktycznie ma w sobie pozytywne znaczenie, czyli oczyszczenie Polski z brudu. Bo ten rząd powinien natychmiast podać się do dymisji. Choć wiem, że pewnie do tego nie dojdzie, bo te władze nie znają takich dobrych obyczajów.

Ja nie mam znajomych w służbach specjalnych i nie wiem co się kryje za tą aferą niemal tuż przed wyborami.

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

[FOTO: 

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook