Jedynie prawda jest ciekawa


Pietrzak: Demokracja przestaje działać

04.11.2014

Rozmowa z Janem Pietrzakiem, znanym satyrykiem i publicystą tygodnika „wSieci”.

Stefczyk.info: Przed nami wybory samorządowe. To głosowanie w Polsce zdaje się jest traktowane po macoszemu. To ważne jakie władze lokalne wskażą wyborcy?

Jan Pietrzak: To jest bardzo ważne. W porządnym kraju o funkcjonującej demokracji to byłby ważny temat. Regulacje dotyczące samorządów by się zmieniały i ewoluowały. Z każdej sytuacji należy wyciągać wnioski. W Polsce widać, że część samorządów zmieniła się w udzielne księstwa, których nikt nie jest w stanie ruszyć. „Właściciele” powiatu czy województwa tak się okopali, takie mają kontakty, w tym stopniu przekupili wszystkich dookoła, że demokracja przestaje działać. Samorządy powstały przed laty i przez kolejne kadencje nikt nie wyciąga wniosków i nie poprawia ich.

Może nie ma co poprawiać?

To trzeba poprawiać. Ten system wybieralny się zaskorupił. W sprawie samorządów widać również negatywny wpływ propagandy. Ona służy temu, żeby ludzi odstraszać od wyborów. Celowo samorządy pokazuje się w charakterze śmietnika, chaosu, bałaganu, głupoty, andronów. Wyciąga się lapsusy czy inne marginalne przypadki i nagłaśnia, co odstrasza elektorat. Bardzo mało jest rzeczy dla rozsądnych ludzi. Patrzę na to z rozżaleniem. Widać, jak dobra i potrzebna idea się wynaturza. W samorządach często powstanie chłam, widać mało ważne rozgrywki. Tymczasem samorządy są bardzo potrzebne, ważne jest, by one były profesjonalne i rzetelnie działały.

Dlaczego to takie ważne?

Tam przecież są rozdzielane pieniądze, zarządza się majątkiem. Każde miejsce, gdzie się o takich sprawach decyduje, jest ważne.

Władze powinny być więc poddane silnej kontroli. W Polsce jednak często takiej nie widać...

Rzeczywiście jest z tym problem. Co więcej, biorąc pod uwagę koteryjny charakter sądownictwa czy prokuratury, należałoby wprowadzić mechanizm wybierania prokuratora czy sędziego okręgowego. Tylko nie na całe życie, ale na kadencję, czy dwie. Oni powinni być wybieralni, inaczej nie pozbędziemy się tych sądowniczych i prokuratorskich koterii, które nie patrzą w konstytucje, ustawy, prawa, ale robią co chcą. To są struktury poza demokratyczną kontrolą. Podobnie jak media.

Media?

Tak, one są narzucone nam z góry, są traktowane jak wyrocznia, a Polacy mają ich słuchać. My tego nie wybieramy, nie wiadomo skąd się to wzięło, kto są właścicielami mediów, kto im płaci, dlaczego oni ogłupiają naród. W demokracji w Polsce mamy podstawowe luki. Nie można dobrze wybrać, jeśli z mediów idzie fałszywy przekaz. Człowiek nie ma bowiem dobrych informacji, żeby wybrać.

Co zatem z tą demokracją należy zrobić?

Demokrację trzeba naprawić, podobnie jak media. One nie mogą służyć obcym siłom i być poza demokratyczną kontrolą. To jest nasz kraj, to jest nasze terytorium i to jest nasz „eter”. To nam się należą te „częstotliwości”, Polakom, by pomagać nam w wyborze. Media nie pomagają, przeszkadzają, oszukują. Robią jakieś kampanie pani premier, bo ktoś rzucił hasło, że ocieplamy wizerunek. To są jakieś brednie, niepotrzebne zawracanie głowy. Patrzy się z żalem, jak się sypie nasza nadzieja, że będziemy mieli demokratyczny kraj.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Jan Lorek]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook