Jedynie prawda jest ciekawa


Pietrzak: Brońmy poezji

16.10.2013

Rozmowa ze znanym satyrykiem Janem Pietrzakiem, twórcą Towarzystwa Patriotycznego.

Stefczyk.info, wPolityce.pl: 17 października organizuje Pan wiec w obronie polskiej literatury. Przed kim trzeba jej bronić? Kto jej zagraża?

Jan Pietrzak: Towarzystwo Patriotyczne, które organizuje to spotkanie, zajmuje się takimi imprezami. Organizowaliśmy już tańczenie poloneza 3 maja w Warszawie, organizowaliśmy śpiewanie pieśni patriotycznych w rocznicę wybuchu II wojny. Obecnie uważamy, że mamy do czynienia z sytuacją niesłychaną. W szkołach kasowana jest literatura. Postanowiliśmy więc zorganizować kolejną akcję. W czasie wiecu poeci będą czytać wiersze. Chcemy przypomnieć rangę poezji w naszej kulturze narodowej. Będziemy czytać i cytować naszych poetów, Słowackiego, Mickiewicza i innych. To ma przypomnieć o roli poezji w naszej kulturze. To jest niezwykle ważny fragment narodowego dziedzictwa.

Uda się zmienić realia szkolne?

Nie mamy takich ambicji, by wszystko zmieniło się od razu na lepsze. W szkołach czy świadomości społecznej nie zmieni się nic szybko. Jednak coś trzeba robić, żeby wskazać, że to, co się dzieje w edukacji i kulturze to świństwo.

Z czego to świństwo wynika?

Z nienawiści do polskiej kultury. Rządzą nami ludzie, którzy nie życzą sobie, by Polska była Polską. Oni tego nie chcą. I mówią o tym wyraźnie. Oni nienawidzą polskiej historii, rozpędzają Święto Niepodległości. Oni nienawidzą polskich bohaterów, z czasów Powstania Warszawskiego czy Styczniowego. Marszałek Senatu o obchodach styczniowego zrywu mówił "jakie powstanie, takie obchody". Oni obchodów nie chcieli żadnych. To jest grupa ludzi, którzy chcą wynarodowić Polskę. Mówią wyraźnie o tym, mówią, że "polskość to nienormalność". Potrzebne są więc spotkania ludzi, którzy sądzą, że polskość to jak najbardziej normalność, którzy chcą mówić, że polska kultura jest piękna i ważna. Tacy ludzie się czasem zbierają. I my się chcemy spotkać.

Polacy zaczną się buntować przeciwko działaniom władzy?

Nie wiem, ale wierzę w to, że Polacy się uaktywnią i zmiotą ten antypolski rząd. To, co się w Polsce dzieje, to rzecz niesłychana.

Do czego ta ekipa dąży? Kim Polacy mają być?

Ich działania prowadzą do ograniczenia. Widać, że polski przemysł jest likwidowany. Nie ma wielkich zakładów. Dług nasz wzrasta ogromnie. Mamy ogromne długi, mamy klęskę, wybuch. A ten dług idzie nie na budowę lepszej Polski, nie na armię, przemysł. On idzie wyłącznie na pieniądze dla funkcjonariuszy partyjnych, którzy tuczą się na posadach państwowych. Partia, która rządzi, buduje się za pieniądze z budżetu. I ona robi to jedynie, by trzymać Polaków za mordę i nie pozwalać im odetchnąć w ich własnym kraju. To, co robi ta ekipa, zmierza do upadku Polski.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook