Jedynie prawda jest ciekawa


Pietrzak: Brońmy poezji

16.10.2013

Rozmowa ze znanym satyrykiem Janem Pietrzakiem, twórcą Towarzystwa Patriotycznego.

Stefczyk.info, wPolityce.pl: 17 października organizuje Pan wiec w obronie polskiej literatury. Przed kim trzeba jej bronić? Kto jej zagraża?

Jan Pietrzak: Towarzystwo Patriotyczne, które organizuje to spotkanie, zajmuje się takimi imprezami. Organizowaliśmy już tańczenie poloneza 3 maja w Warszawie, organizowaliśmy śpiewanie pieśni patriotycznych w rocznicę wybuchu II wojny. Obecnie uważamy, że mamy do czynienia z sytuacją niesłychaną. W szkołach kasowana jest literatura. Postanowiliśmy więc zorganizować kolejną akcję. W czasie wiecu poeci będą czytać wiersze. Chcemy przypomnieć rangę poezji w naszej kulturze narodowej. Będziemy czytać i cytować naszych poetów, Słowackiego, Mickiewicza i innych. To ma przypomnieć o roli poezji w naszej kulturze. To jest niezwykle ważny fragment narodowego dziedzictwa.

Uda się zmienić realia szkolne?

Nie mamy takich ambicji, by wszystko zmieniło się od razu na lepsze. W szkołach czy świadomości społecznej nie zmieni się nic szybko. Jednak coś trzeba robić, żeby wskazać, że to, co się dzieje w edukacji i kulturze to świństwo.

Z czego to świństwo wynika?

Z nienawiści do polskiej kultury. Rządzą nami ludzie, którzy nie życzą sobie, by Polska była Polską. Oni tego nie chcą. I mówią o tym wyraźnie. Oni nienawidzą polskiej historii, rozpędzają Święto Niepodległości. Oni nienawidzą polskich bohaterów, z czasów Powstania Warszawskiego czy Styczniowego. Marszałek Senatu o obchodach styczniowego zrywu mówił "jakie powstanie, takie obchody". Oni obchodów nie chcieli żadnych. To jest grupa ludzi, którzy chcą wynarodowić Polskę. Mówią wyraźnie o tym, mówią, że "polskość to nienormalność". Potrzebne są więc spotkania ludzi, którzy sądzą, że polskość to jak najbardziej normalność, którzy chcą mówić, że polska kultura jest piękna i ważna. Tacy ludzie się czasem zbierają. I my się chcemy spotkać.

Polacy zaczną się buntować przeciwko działaniom władzy?

Nie wiem, ale wierzę w to, że Polacy się uaktywnią i zmiotą ten antypolski rząd. To, co się w Polsce dzieje, to rzecz niesłychana.

Do czego ta ekipa dąży? Kim Polacy mają być?

Ich działania prowadzą do ograniczenia. Widać, że polski przemysł jest likwidowany. Nie ma wielkich zakładów. Dług nasz wzrasta ogromnie. Mamy ogromne długi, mamy klęskę, wybuch. A ten dług idzie nie na budowę lepszej Polski, nie na armię, przemysł. On idzie wyłącznie na pieniądze dla funkcjonariuszy partyjnych, którzy tuczą się na posadach państwowych. Partia, która rządzi, buduje się za pieniądze z budżetu. I ona robi to jedynie, by trzymać Polaków za mordę i nie pozwalać im odetchnąć w ich własnym kraju. To, co robi ta ekipa, zmierza do upadku Polski.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook